moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Macedonia Północna w drodze do NATO

To historyczny dzień dla Macedonii Północnej i ogromna satysfakcja dla nas wszystkich – ocenił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Dziś w Kwaterze Głównej Sojuszu minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej podpisał protokół akcesyjny. Dokument muszą jeszcze ratyfikować parlamenty 29 państw. Według nieoficjalnych informacji rozszerzenie NATO ma nastąpić wiosną 2020 roku.

Protokół przyjęcia do Paktu Północnoatlantyckiego podpisał macedoński minister spraw zagranicznych Nikola Dimitrov. Uroczystość odbyła się w Kwaterze Głównej Sojuszu w obecności ambasadorów z 29 państw członkowskich.

Dzisiejsze wydarzenie kończy wieloletnie, bo trwające od 1999 roku, zabiegi o przyjęcie Macedonii Północnej do grona państw Sojuszu. Udział Macedończyków w strukturach Paktu blokowała Grecja. Ateny nie zgadzały się na to, by sąsiednie państwo nazwało się Macedonią (republika ogłosiła niepodległość po rozpadzie Jugosławii i nazwą Macedonia posługiwała się od 1991 roku). Grecy przekonywali, że to nazwa historyczna, którą określa się część terytorium ich kraju. Obawiali się, że Macedończycy zaczną wysuwać roszczenia wobec greckiej prowincji o tej samej nazwie. Spór na linii Ateny-Skopje blokował Macedonii wejście do NATO od 2008 roku. Wówczas Grecja zastosowała bowiem prawo weta wobec przyjęcia nowych członków do Paktu.

REKLAMA

Ostatecznie obu państwom udało się osiągnąć kompromis i Macedończycy przyjęli nazwę Republika Macedonii Północnej, co zakończyło ponad 25-letni konflikt. Teraz, po zakończeniu konfliktu o nazwę, grecki rząd zapowiada, że jako pierwszy ratyfikuje dokument akcesyjny.

– Chciałbym pogratulować Atenom i Skopje zaangażowania i odwagi w osiągnięcie porozumienia i zakończenia sporu o nazwę. Teraz możemy wspólnie spoglądać w przyszłość – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – Kiedy wszyscy sojusznicy ratyfikują dokument akcesyjny, Macedonia Północna stanie się 30. członkiem NATO. Członkostwo da Macedonii miejsce w Radzie Północnoatlantyckiej i równe prawa w kształtowaniu i podejmowaniu wszystkich decyzji – podkreślał Stoltenberg.

Według nieoficjalnych informacji rozszerzenie NATO ma nastąpić wiosną 2020 roku. Do tego czasu Macedończycy będą mogli brać udział w spotkaniach jako obserwatorzy. Sekretarz Generalny Sojuszu przypomniał, że Macedonia współpracowała już z NATO. – Wniosła istotny wkład w kształtowanie wspólnego bezpieczeństwa angażując się w misję w Afganistanie czy promując współpracę regionalną w południowo-wschodniej Europie. Wprowadziła również wiele istotnych reform wojskowych. Obecność Macedonii w NATO oznacza więcej bezpieczeństwa i stabilizacji na Bałkanach Zachodnich – przekonywał Stoltenberg.

Armia macedońska była zaangażowana w operację ISAF w Afganistanie w latach 2002–2014. W sumie, w ramach ISAF, służyło 2700 żołnierzy z tego państwa. Obecnie Skopje wspiera misję szkoleniowo-doradczą „Resolute Support”. Macedonia była kluczowym partnerem w misji stabilizacyjnej prowadzonej w 1999 roku w Kosowie, uczestniczyła również w misji KFOR. Aktywnie włącza się w realizację programów natowskich (Science for Peace and Security Programme) czy współpracuje z instytucjami Sojuszu np. Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre (EADRCC).

JT

autor zdjęć: army.mil.mk, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Panie bez taryfy ulgowej
Deputowani z USA murem za NATO
IPN zidentyfikował ofiary UPA
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
Interoperacyjność Jaśmina
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
WOT na szklanym ekranie
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Breakdown? Do not panic
W Brukseli o bezpieczeństwie
Akcja antynarkotykowa żandarmów
Pokonać strach przed ogniem
Wybierasz liceum? Zostań wojskowym informatykiem
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Harcerz zwany Flo
Remont lotniska w Łasku na finiszu
Macedonia Północna w drodze do NATO
Zwiad w miejskiej dżungli
Obrady NATO w Brukseli
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Podchorążowie na zimowym survivalu
Peaceful Pretexts of Putin
Na wyciągnięcie ręki
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Polowanie na zbrodniarzy
Podwójne zamrożenie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
The holy mission
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Polska i Litwa wzmacniają współpracę
Neptuny wchodzą do służby
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Cel – bezpieczna Europa
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Więcej Polski w Eurokorpusie
Kampania wyborcza poza armią
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Ramię w ramię z pogranicznikami
Nauka i staż, czyli studia dualne dla mechaników lotniczych
Prezydenci trzech państw w LITPOLUKRBRIG
19 medali żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO