moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie

Wszystko wskazywało na to, że nasza biatlonistka biegnie po złoto. Tymczasem pechowy upadek odebrał jej tytuł mistrzowski – mówi mł. chor. Adam Jakieła, trener reprezentacji Wojska Polskiego w biatlonie. Szer. rez. Kamila Żuk wywalczyła srebrny medal w biegu sprinterskim na mistrzostwach świata juniorów. Do zdobycia złotego krążka zabrakło jej 12,1 s.

Srebrny medal szer. rez. Kamili Żuk był jedynym, z jakim reprezentacja Polski wróciła z zakończonych w słowackim Osrblie mistrzostw świata juniorów i juniorów młodszych w biatlonie. Choć w biegu po tytuł wicemistrzowski Polka musiała pokonać dodatkowych 300 m, była jedną z faworytek do zwycięstwa. Jej najgroźniejsze rywalki były co prawda bezbłędne na strzelnicy, ale nasza biatlonistka osiągała znacznie lepsze od nich wyniki w biegu. Niestety, Polka na ostatniej pętli biegu upadła. – Jej narta wpadła w siatkę. Zanim Kamila wyrwała deskę, podniosła się i z powrotem nabrała rozpędu straciła przynajmniej 15 s – mówi trener Jakieła, który zagrzewał do walki reprezentantów Polski na trasach w Osrblie.

Biegnąca z 44 numerem Kamila Żuk po dotarciu na metę miała najlepszy czas. O 1,9 s wyprzedzała prowadzącą Niemkę Hannę Kebinger. Polka, która broniła tytułu mistrzowskiego, nie mogła jednak cieszyć się ze zwycięstwa. Niespełna dwie minuty po Żuk finiszowała biegnąca z numerem 48 Ukrainka Jekaterina Bekh. Była lepsza od niej o 12,1 s i objęła prowadzenie. Wyniku Bekh, Żuk i Kebinger nie udało się już poprawić żadnej z pozostałych biatlonistek (wszystkich startujących było 90). Jednak bardzo niewiele do zajęcia miejsca na podium zabrakło czwartej w klasyfikacji – Szwedce Elvirze Oeberg (do brązu zabrakło jej 0,2 s) i piątej – Francuzce Sophie Chauveau (była wolniejsza od Niemki tylko o sekundę).

REKLAMA

Oprócz Kamili Żuk w rywalizacji o medale w sprincie brały udział jeszcze cztery reprezentantki Polski. Poza Kamilą Cichoń, która jako jedyna z Polek była bezbłędna na strzelnicy, wszystkie biegały po dwie karne rundy. Podobnie jak Kamila Żuk, każda z nich raz pudłowała w pozycji leżącej oraz stojącej. Szer. rez. Joanna Jakieła ukończyła rywalizację na 23. miejscu, Cichoń była 27., szer. rez. Natalia Tomaszewska – 45., a szer. rez. Magda Piczura – 64.


Film: Jacek Szustakowski / portal polska-zbrojna.pl

W pozostałych konkurencjach najlepsze miejsca z naszych juniorek zajęły Żuk i Jakieła. Ta pierwsza była siódma w biegu indywidualnym na dystansie 12,5 km. Kamila Żuk potwierdziła w nim swój prymat na trasie biegowej. Uzyskała najlepszy czas, a drugą z najszybciej biegnących zawodniczek – Rosjankę Irinę Kazakiewicz – wyprzedziła o minutę. Niestety, nasza wicemistrzyni świata szansę na medal w biegu na najdłuższym dystansie zaprzepaściła na strzelnicy – cztery niecelne strzały spowodowały, że do czasu biegu doliczono jej cztery minuty. Natomiast szer. rez. Joanna Jakieła znakomicie spisała się w biegu pościgowym, w którym uplasowała się na dziewiątej pozycji. Podczas trzech pierwszych strzelań trzy razy nie trafiła do celu. – Ale ostanie strzelanie było bezbłędne. Bardzo dobrze pobiegła i dzięki temu awansowała do pierwszej dziesiątki – mówi trener Jakieła, ojciec zawodniczki.

W rywalizacji juniorów żadnemu z reprezentantów Polski nie udało się zakończyć rywalizacji w pierwszej dziesiątce. W sprincie najlepiej z naszych biatlonistów spisał się szer. rez. Marcin Szwajnos, który uplasował się na 23. pozycji. Natomiast w biegu pościgowym najlepszy wynik osiągnął szer. rez. Wojciech Skorusa – finiszował na 29. miejscu. Szwajnos i Skorusa na co dzień trenują pod okiem trenera Jakieły w Biathlonowym Klubie Sportowym Wojsko Polskie Kościelisko. – Samo uczestnictwo w mistrzostwach przestaje nas zadowalać. Cieszę się, że nasi juniorzy robią postępy. Nasz cel to wyrównanie do poziomu koleżanek, podobnie jak podczas rywalizacji w kategorii seniorów – podkreśla chorąży Jakieła.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Remont „Piasta” na finiszu
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Kolejka dostawców niszczycieli
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
NATO i kosowska łamigłówka
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Bliski Wschód. Region bez klucza
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Życie zaklęte w gablotach
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Irackie zapiski gen. Bieńka
Panie bez taryfy ulgowej
Kampania wyborcza poza armią
Tarcza przeciwko agresji
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Wodowanie „Artemisa”
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Sukcesy biegających żołnierzy
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Tryumf w cieniu Jałty
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Błękitna Armia przybywa do Polski
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Szef NATO w Warszawie
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Więcej wojska w Łomży
Ducha nie wolno tracić
Katyńskie pamiątki
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Wojna w świętym mieście, epilog
Wilno w polskich rękach
Święto stołecznego garnizonu
Cel – bezpieczna Europa
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
„Sophia” z nową zmianą
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Life Enchanted in Museum Display Case
Odliczanie do majowej defilady
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Leopardy w pułapce
Alarm dla Jastrzębi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Leopards in a Trap
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO