moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
List szefa MON-u do żołnierzy

„Podejmujemy działania, które przyciągną do Sił Zbrojnych jak najwięcej ludzi oraz sprawią, że zawód żołnierza będzie konkurencyjny wobec innych. Z dumą i satysfakcją mogę poinformować, że najwyższe od lat podwyżki dla żołnierzy stają się faktem”, napisał minister Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do wszystkich żołnierzy zawodowych.

Szef MON-u w liście adresowanym do żołnierzy podkreśla, że od momentu objęcia urzędu ministra obrony narodowej jednym z jego priorytetów stało się zwiększenie liczebności Wojska Polskiego i zapewnienie odpowiednich warunków służby. „Mam świadomość, że przez wiele lat w Wojsku Polskim nie było realnego wzrostu wynagrodzeń. Dlatego godne zarobki żołnierzy to jedno z najważniejszych zobowiązań rządu, którego mam zaszczyt być ministrem. Dziś mogę z dumą i satysfakcją poinformować, że najwyższe od lat podwyżki dla żołnierzy stają się faktem”, napisał szef MON-u.

Minister przypomniał, że wzrost płac dla żołnierzy stał się możliwy dzięki zwiększeniu z poziomu 3,20 do 3,63 wskaźnika kwoty bazowej, na podstawie którego obliczane jest średnie wynagrodzenie żołnierzy. Dzięki temu średnie wynagrodzenie żołnierza wyniesie 5530 zł. Zgodnie z zapowiedzią wojskowi mają otrzymać wyższe wynagrodzenia już w lutym, wraz z wyrównaniem od stycznia.

„Proponując nowe rozwiązania w zakresie uposażeń, przy obecnych realiach budżetowych, miałem na celu głównie konieczność zwiększenia poziomu uposażeń najniżej zarabiających grup żołnierzy. Dlatego największe podwyżki otrzymali żołnierze najmniej zarabiający”, podkreślił minister. Podwyżka w przypadku żołnierzy korpusu szeregowych wyniesie 450 zł (wzrost o 14,1% i o 13,8%), podoficerów – od 410 zł do 550 zł (10,9–13,0%), oficerów – od 300 zł do 530 zł (3,4–10,7%), a generałów – od 200 zł do 350 zł (1,3–3,7%).

W swoim liście minister odniósł się także do planów zwiększenia liczebności armii. „Nieustannie dążymy do tego, aby Wojsko Polskie było liczniejsze. Podejmujemy działania, które przyciągną do Sił Zbrojnych jak najwięcej młodych, ambitnych ludzi oraz sprawią, że zawód żołnierza będzie konkurencyjny wobec innych, także pod względem zarobków i perspektyw”, napisał szef MON-u. I przypomniał o trwającej w tym celu ogólnopolskiej kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” oraz podpisanej pod koniec listopada „Koncepcji rozwoju korpusu podoficerów zawodowych”. Ten ostatni dokument zakłada m.in. wprowadzenie nowego stopnia – starszego szeregowego specjalisty, stworzenie stanowisk podoficerskich w dowództwach oraz zastąpienie służby kontraktowej służbą stałą, by silniej związać podoficerów z armią.

„Dziękuję za żołnierski trud i często niebezpieczną służbę, pełnioną każdego dnia nie tylko w Polsce, ale również poza granicami. Swoim profesjonalizmem codziennie udowadniacie, że Wojsko Polskie jest gwarantem niepodległości naszej Ojczyzny”, kończy swój list minister Mariusz Błaszczak.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st.szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1549228500
~Nowy a jakby obniżyli do 10 lat ile by chętnych było. Nowy - szukaj sobie szczęścia w cywilu. W wojsku nikt takich nie chce jak ty. Jak nie masz powołania tylko roszczenia , to pracuj na budowie lub w przetwórstwie.
EC-B4-95-43
~ja
1549110960
~~Nowy - Żołnierz to zawód jak inny. Jeżeli dla kogoś kryterium pracy w wojsku to obniżony wiek emerytalny, to lepiej się nie stara o przyjęcie do armii. Stanowiska u prywaciarzy czekają za 1600zł praca 8-12 godzin dziennie do 65 roku życia. A zatem.... nie zwlekaj!
80-AB-16-01
~Nowy
1549027620
Jak chcą uatrakcyjnić ten zawód to niech zmniejszą ilość lat jakie trzeba przepracowac do uzyskania emerytury!!! Właśnie podwyższenie z 15 do 25 lat ma wpływ że nie ma chętnych. Ceny poszły w górę to i zarobki musiały pójść. Łaski nikt nie robi ze da więcej zarobić jak ceny idą w górę. Na próbę niech obniżą lata jakie trzeba przepracować do 20 to podejrzewam że nie będzie wakatów. Kwestia do przemyślenia.
40-85-1D-E6

Saperzy w walce z Covid-19
 
Sześć dekad pod wirnikiem
„Gwiezdne wojny” Reagana
Terytorialsi nie stracą dodatku
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Medycy WOT kontra COVID-19
USA nie zacznie wojny z Iranem
Dwa oblicza agenta wywiadu
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Edukacja na platformie
Poprad w kolejnej jednostce
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Certyfikacja na „Tarczowni”
Policja i wojsko kontra COVID-19
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Ochotnik do Polski
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Następca RPG-7
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowy wiceminister w MON
Arsenał Iranu
Rakiety w celu
Dowodzę najlepszymi
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Wojskowi medycy w gotowości
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Defense Without Politics
Sukcesy sportowców w mundurach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
PGZ pomaga w walce z epidemią
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Logistycy transportują środki ochronne
PKW Orlik na półmetku
Polka będzie pracować nad reformą NATO
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Iran uderza w USA
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Obradowała Rada Gabinetowa
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Trzy cele na ścieżce
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Bezpłatne turnusy dla weteranów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO