moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cel numer jeden? Wojskowe igrzyska w Chinach!

Jakie wyzwania czekają wojskowych sportowców w 2019 roku? W których dyscyplinach i na jakich zawodach powalczą o miejsca na podium? Dla reprezentantów Wojska Polskiego najważniejszym tegorocznym celem będzie dobry start w chińskim Wuhan, gdzie w październiku odbędą się VII Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe. To będzie też najważniejszy sprawdzian przygotowania dla tych żołnierzy, którzy chcą wystartować w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio.  

Dla każdego sportowca uprawiającego dyscypliny, które są w programie olimpijskim, priorytetem jest zakwalifikowanie się do składu reprezentacji i zdobycie medalu. Rok przed igrzyskami w Tokio sportowcy wojskowi sprawdzą swoją formę na VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych. Ale przygotowania do tej imprezy rozpoczęły się już w dniu zakończenia poprzednich wojskowych igrzysk – w Korei Południowej. Przypomnę, że był to udany start dla biało-czerwonych. 125-osobowa reprezentacja Wojska Polskiego wywalczyła 10 złotych medali, 13 srebrnych i 19 brązowych. Biało-czerwoni zajęli piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Koreańską misję zakończyli sukcesem, bo ich celem było znalezienie się w czołowej siódemce.

W tym roku Polskę ma reprezentować w Chinach jeszcze liczniejsza ekipa. I z pewnością będzie się starała poprawić medalowy dorobek z Korei Południowej. Nie będzie to łatwe zadanie, ale starty naszych żołnierzy na ubiegłorocznych wojskowych mistrzostwach świata i wyniki uzyskiwane przez nich w najważniejszych cywilnych imprezach pozwalają z optymizmem oczekiwać na występ biało-czerwonych w Wuhan.

Największe nadzieje na medale w Chinach wiążę ze sportowcami uprawiającymi te dyscypliny, które zapewniły nam złote medale na igrzyskach w Korei Południowej. Przypomnę, że przed czterema laty Mazurka Dąbrowskiego zagrano na podium pływakom, lekkoatletom, pięcioboistom nowoczesnym i szablistce. We wszystkich tych dyscyplinach od igrzysk w Mungyeong udało się włączyć do reprezentacji Wojska Polskiego wielu czołowych w Polsce zawodników, którzy osiągali już dobre wyniki na światowych arenach. I tak, w ubiegłym roku, po przejściu stosownych szkoleń, przysięgę wojskową złożyli medaliści lekkoatletycznych mistrzostw Europy: Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic, Paulina Guba i Wojciech Nowicki. Cieszy mnie też, że po kontuzjach wznowiły treningi pięcioboistki nowoczesne: broniąca dwóch złotych medali z Mungyeong st. szer. Oktawia Nowacka i szer. Anna Maliszewska. Z kolei st. kpr. Aleksandra Shelton wróciła ostatnio do wielkiego sportu po przerwie macierzyńskiej i przed kilkoma tygodniami zdobyła pierwszy po powrocie na szermiercze plansze medal – brązowy w turnieju drużynowym szablistek na wojskowych mistrzostwach świata. Zdobyte trofeum tak ją podbudowało, że zgłosiła akces do walki w Wuhan o trzeci z rzędu tytuł mistrzyni wojskowych igrzysk w szabli.

Liczę też, że w Chinach medale zdobędą żeglarze, którzy będą rywalizować w olimpijskiej klasie 470. Właśnie w niej na wojskowym czempionacie w Katarze w 2014 roku wywalczyli dwa brązowe krążki. Z pewnością o miejsca na podium powalczą też zapaśniczki, które przed czterema laty nie mogły startować w Mungyeong, gdyż rywalizacji kobiet nie było w programie igrzysk. Nie bez szans na medale są też dżudoczki oraz nasze reprezentacje w strzelectwie i biegach na orientację. O ile uda się pojechać do Wuhan kolarzom i kolarkom, to gorąco wierzę, że nie wrócą z Chin z pustymi rękami. Natomiast żałuję, że szansy na start w igrzyskach nie otrzymali piłkarze. Gdyby mogli powalczyć w turnieju kwalifikacyjnym o przepustki do Wuhan, byliby tam jedynymi naszymi przedstawicielami w sportach zespołowych. Sporty zespołowe dostarczają niesamowitych emocji i są cenione przez kibiców. Przekonaliśmy się o tym choćby podczas ostatniego głosowania w plebiscycie na najlepszego sportowca Polski, w którym pierwsze i trzecie miejsce zajęli siatkarze. A przy okazji dodam, że w Wuhan o medale w sportach zespołowych walczyć będą drużyny męskie i kobiece w piłce nożnej, siatkówce i koszykówce.

Wracając do naszych medalowych szans na igrzyskach w Chinach przypomnę ubiegłoroczne wyniki, które dają nadzieję na dobre starty w Wuhan. Medalową passę na wojskowych czempionatach rozpoczęli strzelcy, którzy zdobyli trzy brązowe medale. Na podium w Szwajcarii dwukrotnie stanęła drużyna męska specjalizująca się w strzelaniu z karabinu oraz drużyna męska pistoleciarzy. Z kolei szer. Anna Maliszewska wywalczyła brązowy medal w rywalizacji indywidualnej na czempionacie w pięcioboju nowoczesnym. Znakomicie spisali się w Bejrucie maratończycy, którzy zdobyli pięć medali. Polki zostały drużynowymi mistrzyniami, a nasi maratończycy wicemistrzami. W rywalizacji indywidualnej złoto zdobyła st. szer. Olga Kalendarova-Ochal, a na drugim stopniu podium stanęli: mar. Aleksandra Lisowska i st. mar. Marcin Chabowski. Z kolei w mistrzostwach dżudoków st. mar. Daria Pogorzelec wywalczyła srebrny medal, a st. mar. Kinga Kubicka i mar. Karolina Pieńkowska brązowe. Jako ostatni w 2018 roku medale na wojskowych mistrzostwach świata zdobyli szermierze – trzy srebrne i pięć brązowych.

Natomiast w cywilnych mistrzostwach cieszyliśmy się m.in. z medali zdobytych na Halowych Mistrzostwach Świata w Birmingham: szer. Łukasz Krawczuk i szer. Jakub Krzewina – zajęli pierwsze miejsce w sztafecie 4x400 m, a kpr. Marcin Lewandowski był drugi w biegu na 1500 m. Sporą niespodziankę sprawił nam szer. Tomasz Bartnik, który wywalczył tytuł mistrza świata w strzelectwie w konkurencji karabin dowolny 3x40 strzałów, 50 m. Natomiast na mistrzostwach Europy w zapasach srebrny medal zdobyła szer. rez. Roksana Zasina, a na trzecim stopniu podium stanęli: szer. Katarzyna Krawczyk i szer. Robert Baran. Swoją przynależność do europejskiej czołówki potwierdziły też nasze zawodniczki na szermierczych mistrzostwach Europy: st. szer. Ewa Nelip wywalczyła srebrny medal drużynowy w rywalizacji szpadzistek, a st. szer. Martyna Synoradzka brązowy w turnieju indywidualnym florecistek.

W zeszłym roku nie wszyscy żołnierze mogli sprawdzić swoją formę na wojskowych czempionatach, gdyż nie w każdej dyscyplinie odbywały się mistrzowskie imprezy. W 2019 roku tych zawodów będzie jeszcze mniej. Ponieważ w ramach wojskowych igrzysk odbywają się wojskowe mistrzostwa świata w poszczególnych dyscyplinach, żołnierze przed priorytetowym startem w Chinach będą mogli się sprawdzić jedynie w imprezach niższej rangi, tak zwanych regionalnych mistrzostwach pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM). Gospodarzem kilku z nich będzie Polska. Pierwsze zorganizowane zostaną w Kościelisku, gdzie w marcu o medale walczyć będą biatloniści. Biatlon oczywiście nie jest w programie letnich igrzysk w Chinach, ale warto podkreślić, że biatloniści po raz pierwszy w historii rywalizować będą pod flagą CISM w Polsce. W maju regionalne mistrzostwa CISM w lekkiej atletyce odbędą się we Wrocławiu. Również w maju żołnierze będą walczyć o medale w biegu ulicznym na 10 km (zawody odbędą się w Malborku). Następnie zorganizowane zostaną mistrzostwa w biegach na orientację (w czerwcu w Skwierzynie), w tenisie ziemnym (na przełomie lipca i sierpnia w Poznaniu) i w spadochroniarstwie (we wrześniu w Poznaniu).

Jacek Szustakowski , dziennikarz „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


Z Wehrmachtu do Armii Andersa
 
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Jak zginął „Ponury”
Miroslawiec Up
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kolejna szabla AFN zdobyta
Tu się zadań nie wybiera
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
The Chariots of Jihad
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Kontroler na bojowo
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
„Air Force One” na Cytadeli
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Rusza cyberkomponent WOT-u
Pierwszy krok do „Mewy”
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
A Half-Open Gate to Hell
Działalność firm na rzecz obronności
Kierunek: Afganistan
Chemicy w akcji
Rydwany dżihadu
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Logistyka dla Leopardów
Curious about Poland
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Polski wkład w operację „Overlord”
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Trudny sojusz partyzantów
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Mapa z głębin morza
Flota przyszłości
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Ekonowinki na poligonie
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Następcy Herculesów
Medale dla uczestników walk w Karbali
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
NATO pokazało siłę na Bałtyku
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Fleet of the Future
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Likwidacja komendanta Junka
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Memory Gives Us Wings
„Dragon” na Bałtyku
Zmiany w przepisach mundurowych
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
F-16 wracają do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO