moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON-u z wizytą w Chorwacji

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się w Zagrzebiu z ministrem obrony narodowej Chorwacji Damirem Krstičeviciem. Politycy podpisali porozumienie, które ma zacieśnić współpracę wojskową obu państw. Jednym z jego założeń jest udział polskich żołnierzy w ćwiczeniach armii chorwackiej. Ministrowie rozmawiali także o rozwoju przemysłu obronnego.

– Polska i Chorwacja są solidarne wobec siebie, ale jesteśmy też solidarni wobec naszych partnerów z NATO i Unii Europejskiej – mówił Mariusz Błaszczak podczas briefingu prasowego w Zagrzebiu. Wspólnie z chorwackim ministrem obrony podkreślali znaczenie Batalionowej Grupy Bojowej, która stacjonuje w Polsce.

Przypomnijmy, że decyzja o ulokowaniu batalionowych grup bojowych NATO na wschodniej flance zapadła podczas szczytu NATO w Warszawie, który odbył się w lipcu 2016 roku. Na mocy postanowień Sojuszu w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP – enhanced Forward Presence) od kwietnia 2017 roku w Bemowie Piskim stacjonują żołnierze US Army, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Państwem ramowym eFP są Stany Zjednoczone. Na co dzień Batalionowa Grupa Bojowa współpracuje z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, wspólnie szkoląc się na poligonach.

– Doceniamy zaangażowanie wojskowe strony chorwackiej w eFP, ale także w ramach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej, za którą od połowy tego roku przejmujemy odpowiedzialność. To będzie V4 plus Chorwacja – mówił minister Błaszczak Informacyjnej Agencji Radiowej. O tym, że chorwaccy żołnierze wejdą w skład Wyszehradzkiej Grupy Bojowej szef MON-u poinformował w listopadzie ubiegłego roku po spotkaniu z ministrami obrony narodowej Grupy Wyszehradzkiej. Decyzja o utworzeniu Grupy Bojowej V4 zapadła w 2013 oku. Tworzący ja żołnierze są gotowi do działania w promieniu do 6 tys. km od Brukseli.

Minister Błaszczak poinformował w Zagrzebiu, że wspólnie z ministrem Damirem Krstičeviciem podpisali umowę o współpracy dotyczącej obronności. Dotychczas resorty obrony obu krajów działały na podstawie zawartego 21 lat temu porozumienia. – Umowa składa się z 25 elementów i daje podstawy do zacieśnienia naszej współpracy i rozwijania jej w wielu nowych obszarach – wyjaśniał szef MON-u. Krstičević zapowiedział natomiast, że w 2019 roku polscy żołnierze będą uczestniczyć w ćwiczeniach organizowanych w Chorwacji. – Polska to ważny partner strategiczny Chorwacji. Będziemy rozwijać współpracę obronną, w tym współpracę przemysłów obronnych – mówił minister obrony Chorwacji. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Krstičević wyraził nadzieję na udział obu państw w wielonarodowym programie lotniczym, a także zwrócił uwagę na trwającą już współpracę chorwackich zakładów produkujących broń strzelecką z polskim „Łucznikiem”.

Spotkanie ministrów obrony Chorwacji i Polski poświęcone współpracy i bezpieczeństwu w regionie odbyło się już m.in. rok temu w Krakowie. 

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Śmigłowce przyszłości dla NATO
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Chwała bohaterskim obrońcom Birczy
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Sprintem do bobsleja
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Debiut ogniowy Borsuków
„wGotowości” rusza pełną parą!
METS po nowemu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Cios w serce reżimu
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Borsuki, ognia!
Piekło „Pługa”
Gala MMA coraz bliżej
Jest projekt pomnika gen. broni Jordana-Rozwadowskiego
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Medycyna i wojsko łączą siły
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Together on the Front Line and Beyond
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Bezpieczeństwo to priorytet
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Przeprawy na Odrze
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
Oko na Bałtyk
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Wojsko nadal na Horyzoncie
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Kosmiczny nadzór
Wojskowe Schengen coraz bliżej
„Jaskółka” na Bałtyku
Walka o pierwszą dziesiątkę
Nowe amerykańskie pociski uderzyły w Iran
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Outside the Box
Zagrzmiały K9 Thunder
Nie pozwala spocząć na laurach
Kierunek Rumunia
Morskie koło zamachowe
Przemyślany każdy ruch
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
ORP „Wodnik” zimową porą
Koniec olimpijskich zmagań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO