moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca Dywizjonu Okrętów Podwodnych

Kmdr Leszek Dziadek objął dowodzenie Dywizjonem Okrętów Podwodnych. Na stanowisku dowódcy zastąpił kmdr. Sławomira Wiśniewskiego. Uroczystość przekazania obowiązków dowódcy Dywizjonu Okrętów Podwodnych odbyła się 7 stycznia w Porcie Wojennym w Gdyni.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kmdr Leszek Dziadek objął dowodzenie Dywizjonem Okrętów Podwodnych. Przejął on obowiązki od kmdr. Sławomira Wiśniewskiego, który przez ponad 8 lat dowodził tą jednostką. W uroczystości wziął udział dowódca 3. Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Jurkowlaniec, dowódcy jednostek podległych 3. Flotylli Okrętów, a także zaproszeni goście.

Głównym elementem uroczystości było złożenie meldunków dowódcy flotylli o zdaniu i objęciu obowiązków dowódcy jednostki. Dowódca 3. Flotylli Okrętów w krótkich żołnierskich słowach podziękował kmdr Wiśniewskiemu za wzorową i pełną poświęcenia służbę oraz przedstawił kmdr. Leszka Dziadek i jego dotychczasowy przebieg służby. Gratulując nowemu dowódcy życzył mu jednocześnie marynarskiego szczęścia i sukcesów w dowodzeniu podległą jednostką. Komandor Mirosław Jurkowlaniec w imieniu Ministra Obrony Narodowej wręczył także nowemu dowódcy dywizjonu akt nominacji na kolejny stopień wojskowy. Uroczystość zakończyła tradycyjna defilada pododdziałów.

Komandor Leszek Dziadek jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Tytuł naukowy magistra inżyniera uzyskał w 1997 roku. Studia podyplomowe ukończył w Akademii Marynarki Wojennej w 2006 r. na kierunku sztabowym. Po ukończeniu studiów w AMW został wyznaczony na pierwsze stanowisko służbowe oficera działu nawigacyjnego, a następnie dowódcy działu obserwacji technicznej na ORP Dzik. W 2000 roku został dowódcą działu nawigacyjnego na ORP Orzeł a następnie pełnił obowiązki dowódcy pionu operacyjnego na ORP Sokół w Dywizjonie Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów. W tym okresie jako jedyny oficer Marynarki Wojennej 4 - krotnie zdobył tytuł „Najlepszego Nawigatora MW”. W latach 2002-2004 brał udział w realizacji projektu „Kobben to Poland” i przejęciu 4 okrętów podwodnych z Norwegii. W 2006 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy okrętu ORP Kondor, a w roku 2008 na stanowisko dowódcy okrętu ORP Bielik. W czasie służby w Dywizjonie Okrętów Podwodnych dwukrotnie brał udział w misji okrętu podwodnego na Morzu Śródziemnym w ramach PKW BIELIK jako zastępca dowódcy okrętu, a następnie w ramach PKW KONDOR jako szef zespołu - zastępca dowódcy PKW, wykonując obowiązki w Sojuszniczym Dowództwie Okrętów Podwodnych – Południe (COMSUBSOUTH). Ponadto 3 - krotnie dowodził okrętami podwodnymi w ramach szkolenia w Flag Officer Sea Training (FOST) w Wielkiej Brytanii oraz uczestniczył w wielu ćwiczeniach międzynarodowych między innymi w ćwiczeniach certyfikujących Siły Odpowiedzi NATO SON z serii „Mariner”. Od 2009 do 2012 roku pełnił służbę w Sojuszniczym Dowództwie Operacyjnym w Northwood w strukturach Sojuszniczego Dowództwa Okrętów Podwodnych – Północ (COMSUBNORTH), początkowo jako starszy specjalista, a następnie szef wydziału. W tym czasie pełnił również obowiązki Starszego Oficera Narodowego w Wielkiej Brytanii. Po powrocie ze struktur został wyznaczony na kolejne stanowisko służbowe głównego oficera flagowego w Oddziale Oficerów Flagowych Dowództwa Marynarki Wojennej, na którym zajmował się planowaniem i nadzorem nad procesem szkolenia z zakresu nawigacji w siłach morskich RP, a także synchronizacją uczestnictwa sił MW w ćwiczeniach międzynarodowych. W 2014 roku został skierowany do służby w Oddziale Oficerów Flagowych Dowództwa Generalnego RSZ, a następnie w Oddziale Ratownictwa. W ramach tych obowiązków w 2014 roku, w trakcie ćwiczenia pk. „Dynamic Monarch 2014”, odbywającego się na terenie Polski, realizował zadania jako Officer Primary Responsibility (OPR) z ramienia Państwa Gospodarza. Wielokrotnie uczestniczył w ćwiczeniach i treningach w układzie narodowym i międzynarodowym na wszystkich szczeblach dowodzenia od taktycznego po strategiczny. Jest laureatem „Buzdygana” – jednej z najbardziej prestiżowych nagród w Siłach Zbrojnych RP. Odznaczony m. in. Gwiazdą Morza Śródziemnego, srebrnym medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz brązowym medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.

Komandor Sławomir Wiśniewski swoją służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął w 1987 roku jako podchorąży Akademii Marynarki Wojennej. Po ukończeniu studiów, został skierowany do służby w Dywizjonie Okrętów Podwodnych na stanowisku oficera działu broni podwodnej na ORP Dzik. W 1994 roku awansował na stanowisko dowódcy działu broni podwodnej ORP Orzeł. Od 1998 roku był oficerem flagowym – specjalistą broni podwodnej w Dywizjonie Okrętów Podwodnych, a następnie objął obowiązki dowódcy okrętu podwodnego ORP Sokół. Od 2003 do 2007 roku pełnił służbę na stanowisku dowódcy grupy-dowódcy okrętu podwodnego ORP BIELIK. Następnie z dniem 1 lipca 2007 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu Dywizjonu Okrętów Podwodnych – zastępcę dowódcy dOP. Komandor Sławomir Wiśniewski jest absolwentem studiów podyplomowych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz kursu specjalistycznego okrętu podwodnego typu KOBBEN w Norwegii. Jako dowódca okrętu podwodnego brał udział w prestiżowych ćwiczeniach sił NATO (JMC oraz FOST). Od stycznia do kwietnia 2005 roku był dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego Bielik w międzynarodowej operacji antyterrorystycznej ACTIVE ENDEAVOUR na Morzu Śródziemnym. W 2006 roku, po raz drugi dowodził PKW Bielik w operacji ACTIVE ENDEAVOUR. Odznaczony m. in. złotym medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Gwiazdą Morza Śródziemnego, złotym medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz brązowym Krzyżem Zasługi.

Dywizjon Okrętów Podwodnych
Główne zadania okrętów podwodnych to zwalczanie okrętów nawodnych, okrętów podwodnych i transportowców przeciwnika, prowadzenie rozpoznania i przezrut grup specjalnych. Okręty podwodne osłaniają przejścia ważnych pod względem operacyjnym bojowych zespołów okrętowych oraz linie komunikacyjne państwa. Działanie okrętu podwodnego charakteryzuje skrytość i mobilność, dlatego może być on wykorzystany do operacji antyterrorystycznych poprzez skryty przerzut jednostek specjalnych w rejon działań. Okręty podwodne wykonują również zadania stawiania min i przerywania zagród minowych. W skład dywizjonu Okrętów Podwodnych wchodzą 3 okręty podwodne: ORP Orzeł, ORP Sęp i ORP Bielik.

Tekst: kpt. mar. Anna Sech

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Premier powołał nową wiceminister obrony
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Kraków zaprosił weteranów
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Równanie z „Iksem”
Powietrzne cysterny dla Polski
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Orka tuż, tuż
AMW oferuje mieszkania
„Strzała weterana” spaja środowisko
Krok w stronę pokoju
Mundur, medale i duma
Marsz gąsienicowych kolumn
Podróż w ciemność
Sportowe jubileusze
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Pancerny Poznań
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Podchorążowie w dżungli
Królestwo pojazdów
Musztra i marsz ubezpieczony
Wsparcie ma znaczenie
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Koło zamachowe gospodarki
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Święto DGRSZ
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Prezydent z wizytą w Orzyszu
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Minister obrony RFN w Polsce
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Śmierć w sercu Azji
Sojusz Madrytu i Warszawy
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Przerzut Abramsów do Lublina
Umowa na pociski do Patriotów
Szermierze i pięściarki na podium
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Akcja na jeziorze
Polska szykuje się do produkcji Panter
Apetyt Smoka rośnie
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Ważne decyzje w Brukseli
Sonda dla Jastrzębia
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Zełenski traci Order Orła Białego?
Zbrodnicza farsa
Polski wkład w operację „Overlord”
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bez zmian w emeryturach
At the Controls of F-35A Husarz
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Ratunek na polu walki
Stała baza wojsk USA w Polsce
Niebo bez dominacji
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Bursztynowa Dywizjo, ognia!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO