moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Minister Mariusz Błaszczak spotkał się w poniedziałek z reprezentantami organów przedstawicielskich korpusu oficerów, podoficerów i szeregowych. Tematem rozmów była nowa siatka płac w Wojsku Polskim. Zgodnie z zapowiedziami resortu wyższe wynagrodzenia zostaną wypłacone żołnierzom w pierwszym kwartale z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku.

Wojskowe wynagrodzenia dla żołnierzy zawodowych ustala się mnożąc kwotę bazową (1523,29 zł) przez określony wskaźnik. Ten drugi do końca grudnia wynosił 3,20, a średnia pensja zawodowca kształtowała się na poziomie 4874,53 zł brutto. 17 października, z inicjatywy MON, prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie zwiększające wojskowe pensje. Zgodnie z dokumentem od nowego roku wskaźnik wrósł do poziomu 3,63, a średnia pensja żołnierza do 5530 zł brutto.

Aby żołnierze realnie mogli jednak otrzymać podwyżki, konieczne jest wydanie jeszcze jednego rozporządzenia w sprawie stawek wynagrodzeń, czyli konkretnych sum podwyżek, jakie dostaną żołnierze poszczególnych stopni i korpusów. Decyzja o podziale środków należy w takich sytuacjach do ministra obrony narodowej. Mógł on zdecydować, czy podwyżki zostaną przyznane kwotowo (czyli dla każdego żołnierza tyle samo) czy procentowo, w zależności od stopnia, korpusu czy stanowiska. Jak informuje CO MON, szefowi resortu od początku zależało na tym, by największe podwyżki otrzymali żołnierze najmniej zarabiający, szczególnie ci, którzy służą w jednostkach liniowych.

Dzisiaj minister Mariusz Błaszczak spotkał się reprezentantami organów przedstawicielskich, w tym z przewodniczącymi: Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych, Kolegium Dziekanów Korpusu Podoficerów Zawodowych i Kolegium Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych, by ostatecznie przedyskutować szczegóły podwyżki. Stanęło na tym, że podwyżki zostaną przyznane procentowo, a ich wysokość będzie zróżnicowana w zależności od stopnia korpusu i stanowiska. 450 zł brutto więcej otrzymają szeregowi, 550 zł chorążowie, a 530 zł – kapitanowie.

Jak uspokajają przedstawiciele MON, to że rozporządzenie nie zostało jeszcze podpisane przez ministra, nie oznacza, że podwyżek nie będzie. – Podwyżki są faktem, a wszyscy żołnierze dostaną je z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku – informują przedstawiciele MON. O tym samym zapewniał minister Błaszczak w Poznaniu, gdzie w sobotę wziął udział w uroczystości 100. rocznicy zdobycia lotniska w Ławicy koło Poznania przez powstańców wielkopolskich. – Służba w Wojsku Polskim jest wyróżnieniem, jest zaszczytem i honorem, ale musi być też godnie wynagradzana. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby wynagrodzenie w Wojsku Polskim było konkurencyjne z wynagrodzeniem w innych zawodach, w zawodach cywilnych. Chciałbym zapewnić żołnierzy Wojska Polskiego, że w budżecie MON na 2019 rok są zapewnione pieniądze na podwyżki – mówił szef MON.

Ostatnią podwyżkę żołnierze otrzymali od 1 stycznia 2017 roku. Średnia jej wysokość wyniosła 380 zł. Szeregowi zawodowi otrzymali 300 zł, a generałowie – 550 zł. Wówczas wskaźnik, zgodnie z rozporządzeniem prezydenta RP zwiększył się z 2,95 do 3,20.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
 
Czarny odchodzi do cywila
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Irańskie szachy
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Zielonka dla Patriotów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Preselekcja u komandosów
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Spełniliśmy swój obowiązek
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Pułaski” wrócił do kraju
High Confidence Operations
Szukamy następcy Herculesa
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Przysięga śląskich terytorialsów
Jedna misja, jeden zespół
Rozpoczynamy nową erę
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Sprawdzają Brutusa
Obrady Rady Unii Europejskiej
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wojna wywiadów
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Najpierw „Sonda”, później promocja
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Cienka niebieska linia
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Wozy amunicyjne do Raków
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Od sojusznika do kata
Desant z transportowca-giganta
A Wave of Alliances
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
A Torn Subcontinent
Przez krew zdobyty Śląsk
Wielofunkcyjny scyzoryk
Rivalry on Closed Sea
Najpierw czekanie, potem pośpiech
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Amerykańska przyszłość WZL
Piknik ze smakiem
Śladami Pierwszej Pancernej
Strzelać nauczyłem się sam
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Warszawa walczy, wracamy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO