moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Minister Mariusz Błaszczak spotkał się w poniedziałek z reprezentantami organów przedstawicielskich korpusu oficerów, podoficerów i szeregowych. Tematem rozmów była nowa siatka płac w Wojsku Polskim. Zgodnie z zapowiedziami resortu wyższe wynagrodzenia zostaną wypłacone żołnierzom w pierwszym kwartale z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku.

Wojskowe wynagrodzenia dla żołnierzy zawodowych ustala się mnożąc kwotę bazową (1523,29 zł) przez określony wskaźnik. Ten drugi do końca grudnia wynosił 3,20, a średnia pensja zawodowca kształtowała się na poziomie 4874,53 zł brutto. 17 października, z inicjatywy MON, prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie zwiększające wojskowe pensje. Zgodnie z dokumentem od nowego roku wskaźnik wrósł do poziomu 3,63, a średnia pensja żołnierza do 5530 zł brutto.

Aby żołnierze realnie mogli jednak otrzymać podwyżki, konieczne jest wydanie jeszcze jednego rozporządzenia w sprawie stawek wynagrodzeń, czyli konkretnych sum podwyżek, jakie dostaną żołnierze poszczególnych stopni i korpusów. Decyzja o podziale środków należy w takich sytuacjach do ministra obrony narodowej. Mógł on zdecydować, czy podwyżki zostaną przyznane kwotowo (czyli dla każdego żołnierza tyle samo) czy procentowo, w zależności od stopnia, korpusu czy stanowiska. Jak informuje CO MON, szefowi resortu od początku zależało na tym, by największe podwyżki otrzymali żołnierze najmniej zarabiający, szczególnie ci, którzy służą w jednostkach liniowych.

REKLAMA

Dzisiaj minister Mariusz Błaszczak spotkał się reprezentantami organów przedstawicielskich, w tym z przewodniczącymi: Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych, Kolegium Dziekanów Korpusu Podoficerów Zawodowych i Kolegium Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych, by ostatecznie przedyskutować szczegóły podwyżki. Stanęło na tym, że podwyżki zostaną przyznane procentowo, a ich wysokość będzie zróżnicowana w zależności od stopnia korpusu i stanowiska. 450 zł brutto więcej otrzymają szeregowi, 550 zł chorążowie, a 530 zł – kapitanowie.

Jak uspokajają przedstawiciele MON, to że rozporządzenie nie zostało jeszcze podpisane przez ministra, nie oznacza, że podwyżek nie będzie. – Podwyżki są faktem, a wszyscy żołnierze dostaną je z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku – informują przedstawiciele MON. O tym samym zapewniał minister Błaszczak w Poznaniu, gdzie w sobotę wziął udział w uroczystości 100. rocznicy zdobycia lotniska w Ławicy koło Poznania przez powstańców wielkopolskich. – Służba w Wojsku Polskim jest wyróżnieniem, jest zaszczytem i honorem, ale musi być też godnie wynagradzana. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby wynagrodzenie w Wojsku Polskim było konkurencyjne z wynagrodzeniem w innych zawodach, w zawodach cywilnych. Chciałbym zapewnić żołnierzy Wojska Polskiego, że w budżecie MON na 2019 rok są zapewnione pieniądze na podwyżki – mówił szef MON.

Ostatnią podwyżkę żołnierze otrzymali od 1 stycznia 2017 roku. Średnia jej wysokość wyniosła 380 zł. Szeregowi zawodowi otrzymali 300 zł, a generałowie – 550 zł. Wówczas wskaźnik, zgodnie z rozporządzeniem prezydenta RP zwiększył się z 2,95 do 3,20.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Fordy, a nie Nissany
Zbiegowie z innego świata
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
16 sekund Liberatora
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Współzawodnictwo rozwija
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Prezydent Duda jedzie do USA
Ogromne zainteresowanie Soną
Most do współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Weterani znów staną na macie
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wojsko ma ofertę dla cywili
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Informacja Prasowa
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
PGZ będzie obecna na MSPO
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Brawurowe zagony motorowe
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Ofensywa Tuchaczewskiego
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Polskie porty bardziej otwarte
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Powstaną kolejne strzelnice
Groty z granatnikiem
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Defender” – pracowity poligon saperów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Ułańska szarża
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Kolejne Groty dla wojska
Ochotnicy na ratunek
Laserowa artyleria US Army
Rakiety z Mesko w F-35
Kraby w Bolesławcu
Online z mistrzami sportu
Żołnierze w sztafecie pomocy
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Wojsko przeciw wirusowi
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO