moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Minister Mariusz Błaszczak spotkał się w poniedziałek z reprezentantami organów przedstawicielskich korpusu oficerów, podoficerów i szeregowych. Tematem rozmów była nowa siatka płac w Wojsku Polskim. Zgodnie z zapowiedziami resortu wyższe wynagrodzenia zostaną wypłacone żołnierzom w pierwszym kwartale z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku.

Wojskowe wynagrodzenia dla żołnierzy zawodowych ustala się mnożąc kwotę bazową (1523,29 zł) przez określony wskaźnik. Ten drugi do końca grudnia wynosił 3,20, a średnia pensja zawodowca kształtowała się na poziomie 4874,53 zł brutto. 17 października, z inicjatywy MON, prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie zwiększające wojskowe pensje. Zgodnie z dokumentem od nowego roku wskaźnik wrósł do poziomu 3,63, a średnia pensja żołnierza do 5530 zł brutto.

Aby żołnierze realnie mogli jednak otrzymać podwyżki, konieczne jest wydanie jeszcze jednego rozporządzenia w sprawie stawek wynagrodzeń, czyli konkretnych sum podwyżek, jakie dostaną żołnierze poszczególnych stopni i korpusów. Decyzja o podziale środków należy w takich sytuacjach do ministra obrony narodowej. Mógł on zdecydować, czy podwyżki zostaną przyznane kwotowo (czyli dla każdego żołnierza tyle samo) czy procentowo, w zależności od stopnia, korpusu czy stanowiska. Jak informuje CO MON, szefowi resortu od początku zależało na tym, by największe podwyżki otrzymali żołnierze najmniej zarabiający, szczególnie ci, którzy służą w jednostkach liniowych.

REKLAMA

Dzisiaj minister Mariusz Błaszczak spotkał się reprezentantami organów przedstawicielskich, w tym z przewodniczącymi: Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych, Kolegium Dziekanów Korpusu Podoficerów Zawodowych i Kolegium Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych, by ostatecznie przedyskutować szczegóły podwyżki. Stanęło na tym, że podwyżki zostaną przyznane procentowo, a ich wysokość będzie zróżnicowana w zależności od stopnia korpusu i stanowiska. 450 zł brutto więcej otrzymają szeregowi, 550 zł chorążowie, a 530 zł – kapitanowie.

Jak uspokajają przedstawiciele MON, to że rozporządzenie nie zostało jeszcze podpisane przez ministra, nie oznacza, że podwyżek nie będzie. – Podwyżki są faktem, a wszyscy żołnierze dostaną je z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku – informują przedstawiciele MON. O tym samym zapewniał minister Błaszczak w Poznaniu, gdzie w sobotę wziął udział w uroczystości 100. rocznicy zdobycia lotniska w Ławicy koło Poznania przez powstańców wielkopolskich. – Służba w Wojsku Polskim jest wyróżnieniem, jest zaszczytem i honorem, ale musi być też godnie wynagradzana. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby wynagrodzenie w Wojsku Polskim było konkurencyjne z wynagrodzeniem w innych zawodach, w zawodach cywilnych. Chciałbym zapewnić żołnierzy Wojska Polskiego, że w budżecie MON na 2019 rok są zapewnione pieniądze na podwyżki – mówił szef MON.

Ostatnią podwyżkę żołnierze otrzymali od 1 stycznia 2017 roku. Średnia jej wysokość wyniosła 380 zł. Szeregowi zawodowi otrzymali 300 zł, a generałowie – 550 zł. Wówczas wskaźnik, zgodnie z rozporządzeniem prezydenta RP zwiększył się z 2,95 do 3,20.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Meta podsumowała komandoskie biegi
 
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Na rozgrzewkę – zapasy
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Amerykanie odmładzają F-16
Laserowa artyleria US Army
Jakie zmiany w mundurówce?
„Wisła” łączy na rzecz Patriotów
Otworzyli bramy Auschwitz
Wojsko walczy z COVID-19
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Nurkowie w głębinach
Jest Warszawa
155 mm dla US Army
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Trudny egzamin przed misją
Armia Fight Night znów w akcji
Powstali przeciw carskiej potędze
Pustynna burza wokół Husajna
Kutno w sieci LogHubs
Dama odeszła do historii
IBCS dla Polski
Kwalifikacja odbędzie się …
Saperzy zimą otworzą ogień
Trudny rok na misjach
WBH upublicznia swoje archiwa
Na straży niebieskiej linii
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Krok po kroku do cyberwojska
Kuźnie oficerskich kadr
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Kolebka biathlonu w rozbudowie
„Tarzan” wróci do domu
Ukraiński kurs na Zachód
Komandosi znad Garigliano
Taktyka w Górach Izerskich
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Najlepsi wśród „górali”
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Symulator Orlika w Dęblinie
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Obrady ministrów obrony NATO
Komisje sejmowe o umowie z USA
Hartowanie spadochroniarzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO