moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie

Polska nie jest tylko biorcą, ale także dawcą bezpieczeństwa, czego dowodzi służba polskich żołnierzy w kontyngentach – mówił minister Mariusz Błaszczak do polskich żołnierzy służących na unijnej misji EUFOR w Bośni i Hercegowinie. Szef MON w Sarajewie podkreślił, że udział Polski w EUFOR jest ważnym świadectwem solidarności i krokiem w stronę wzmacniania relacji międzynarodowych.

– My, Polacy, przyczyniamy się do tego, aby Bośnia i Hercegowina była krajem normalnym, a ludzie mieszkający tam mogli żyć w pokojowych warunkach – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak w Sarajewie podczas spotkania z polskimi żołnierzami. Służą oni w Bośni i Hercegowinie w składzie wielonarodowych sił Unii Europejskiej EUFOR (European Union Force) w operacji ALTHEA. Podczas uroczystego apelu w bazie wojskowej Butmir minister Błaszczak zwrócił uwagę, że to już XVI zmiana polskiego kontyngentu w Bośni i Hercegowinie. – To dowód, jak skomplikowana jest sytuacja w tym kraju i na Bałkanach Zachodnich – dodał minister.

 

REKLAMA

Wyraz solidarności

Szef MON, zwracając się do polskich żołnierzy, podkreślił, że ich służba jest niezwykle ważna w kontekście naszej współpracy międzynarodowej, ponieważ dowodzi, że Polska jest nie tylko biorcą, ale także dawcą bezpieczeństwa. – Nie tylko cieszymy się z tego, że mamy gwarancje bezpieczeństwa, których udziela nam Sojusz Północnoatlantycki, ale też zapewniamy bezpieczeństwo innym narodom – zaznaczył szef MON. – Udział Polski w EUFOR jest ważnym świadectwem solidarności i krokiem w stronę wzmacniania relacji międzynarodowych. Staramy się udowodnić, że Polska jest aktywna, że jesteśmy solidarni oraz oczekujemy takiej solidarności od naszych partnerów w sytuacji zagrożenia. Ta aktywność i poświęcenie Polski są dowodem trwałości relacji partnerskich w ramach NATO i Unii Europejskiej – dodał.

Minister Błaszczak podczas pobytu w bazie Butmir spotkał się także z gen. dyw. Martinem Dorferem, dowódcą wielonarodowych sił EUFOR, oraz gen. bryg. Martinem Bisselem, dowódcą sił NATO w tym kraju. – Rozmawialiśmy na temat sytuacji w regionie, współpracy wojskowej oraz zadań, które stoją przed polskim kontyngentem – mówił szef MON. Jak dodał, obaj generałowie bardzo pochlebnie wyrażali się o aktywności polskich żołnierzy. – Czułem się dumny z tego, że są doceniani – podkreślił minister.

Kancelarię Premiera reprezentował jej szef Michał Dworczyk oraz Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego. Minister Dworczyk podczas uroczystego apelu wręczył żołnierzom w imieniu premiera listy gratulacyjne oraz pamiątkowe medale. Natomiast z rąk szefa MON kilku żołnierzy otrzymało medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Na straży bezpieczeństwa

Polscy żołnierze obecni są w Bośni i Hercegowinie od blisko ćwierćwiecza. Początkowo braliśmy udział w międzynarodowych siłach IFOR. Natomiast od 2004 roku PKW w ramach sił EUFOR w operacji ALTHEA Polska realizowała zadania stabilizacyjne, a od 2010 roku PKW EUFOR/MTT (Mobile Training Teams) wypełnia zadania szkoleniowo-doradcze.
Do podstawowych zadań polskich żołnierzy należy pomoc siłom zbrojnym Bośni i Hercegowiny w budowaniu zdolności do działań zgodnych ze standardami obowiązującymi w NATO i Unii Europejskiej, monitorowanie przestrzegania traktatów i porozumień międzynarodowych. Żołnierze udzielają też pomocy humanitarnej.
Obecnie w Bośni i Hercegowinie służy XVI zmiana PKW EUFOR składająca się prawie z 50 żołnierzy, głównie z 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Dowodzi nimi ppłk Jarosław Bondalski. Stacjonują w Sarajewie, Doboju i Banja Luce. Operacja ALTHEA została uruchomiona w 2004 roku i jest największą operacją lądową Unii Europejskiej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Krystian Maj/ KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Granice są po to, by je przekraczać
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Poszukiwana Harpia
Militaria z morskiego dna
Lekcja zimowego przetrwania
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Centrum w zawieszeniu
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
ORP „Drużno” po nowemu
Klątwa czarnego złota
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Testament geopolityczny prezydenta
Polskie święta na misjach
Panie bez taryfy ulgowej
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Zrobiłem to, co do mnie należało
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
13 Desperadoes
Playing the World
Polscy generałowie w strukturach NATO
Pilot z precyzją chirurga
Technologiczne inwestycje HSW
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
„Snipy” to oczy...
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Powrót lekkich czołgów w US Army
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Proobronna „Anakonda”
Cybernetyczna foka lustruje dno
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Curse of the Black Gold
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Cel – bezpieczna Europa
See You On The Mat
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Morze niezgody
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Antoś, symbol Lwowa
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Czarter samolotów dla VIP-ów
W Brukseli o bezpieczeństwie
„Sophia” do końca marca
Album na urodziny „Łuka”
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Bal na rzecz weteranów
Widzimy się na macie
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO