moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną

Utworzenie katalogu grobów osób walczących o suwerenną Polskę oraz możliwość otrzymania wsparcia finansowego na wyremontowanie i utrzymanie tych mogił – to główne założenia ustawy, która weszła w życie od nowego roku. Do kogo zwrócić się z prośbą o wpisanie miejsca pochówku do bazy i co musi zawierać podanie o dofinansowanie kosztów opieki nad grobem bohatera?

Ustawę o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski podpisał, w ostatnim dniu starego roku, prezydent Andrzej Duda. Przepisy weszły w życie już 1 stycznia 2019 roku. – Ustawa tworzy system opieki nad grobami tych, którzy z bronią w ręku walczyli o niepodległość Polski bądź sprawowali kierownictwo polityczne nad tą zbrojną walką – mówił podczas prac parlamentarnych Paweł Szrot, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Chodzi o kilka pokoleń Polaków – tych, którzy angażowali się w walkę z zaborcami i okupantem w latach 1768–1963, czyli od zrywu konfederatów barskich po datę śmierci ostatniego żołnierza drugiej konspiracji. 

W jaki sposób państwo roztoczy opiekę nad mogiłami bohaterów? Przede wszystkim powstanie ogólnokrajowa ewidencja miejsc pochówku osób uczestniczących w walkach (ale nie chodzi o groby wojenne). Za utworzenie bazy odpowiada Instytut Pamięci Narodowej. Dlatego właśnie do tej instytucji trzeba składać wnioski o wpisanie danej mogiły do rejestru. Mogą to zrobić m.in.: osoby fizyczne, fundacje, stowarzyszenia, kościoły czy przedstawiciele administracji publicznej. Jeśli grób znajduje się poza granicami Polski – wpis do rejestru może nastąpić na wniosek konsula RP lub z urzędu. IPN będzie musiał najpierw zweryfikować m.in. czy dana osoba rzeczywiście uczestniczyła w walkach o niepodległość.

– Drugim instrumentem tworzącym system opieki jest wsparcie finansowe, które będzie można przyznawać zarówno osobom fizycznym opiekującym się grobami, jak i organizacjom społecznym – mówił podczas debaty w Senacie przedstawiciel rządu. Dotacje – wypłacane z budżetu IPN-u – będą wynosić 80 procent kosztów, jakie pochłonie wykonanie deklarowanego projektu (remontu, budowy czy utrzymania). Jednak w przypadku świadczeń przyznawanych osobom fizycznym, wsparcie będzie wynosiło 100 procent. Każdy wniosek o przyznanie wsparcia finansowego musi być rozpatrzony w ciągu trzech miesięcy.

Na realizację zadań zapisanych w ustawie IPN każdego roku (do 2028) otrzyma maksymalnie 5 mln 275 mln zł. Z tej kwoty, 1 mln 300 tys. zł ma pokryć koszty administracyjne (związane m.in. z utworzeniem i prowadzeniem katalogu).

W ustawie nie znalazł się postulat Związku Powstańców Warszawskich, którzy chcieli, by przepisy wprost zakazywały likwidacji grobów weteranów. Dawni żołnierze AK wskazywali, że coraz częściej dochodzi do takich sytuacji ze względu na nieuiszczenie tzw. opłaty cmentarnej (ze względu np. na to, że nie żyją już bliscy bohatera). Jednak zdaniem przedstawicieli rządu było to zbędne, ponieważ ustawa w wystarczający sposób chroni groby bohaterów. Po pierwsze – jak wyjaśniał wiceminister Szrot – wypłacane dotacje mają być przyznawane nie tylko na renowację mogił, ale także na opłacenie ich dzierżawy. Przekonywał także, że wpisanie danego grobu do ewidencji IPN-u będzie automatycznie oznaczało, że nie może on zostać zlikwidowany.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
 
Nowi szturmani w JW Agat
Zmiany w przepisach mundurowych
Gotowi na F-35?
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Polsko-francuska szkoła uczuć
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Sojusze na fali
Wkręceni w skoki
Brytyjska „pamiątka”
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Rozpoczynamy nową erę
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
F-35 wylądowały w Powidzu
„Dragon’19” od kuchni
Rivalry on Closed Sea
Tak umierał Wołyń
Formowanie 19 Brygady
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Nowe nakolanniki
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Stawiamy na rozwój
Raki dla zawiszaków
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Kierunek: Afganistan
Działalność firm na rzecz obronności
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kolejna szabla AFN zdobyta
Rozdarty subkontynent
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Od konfliktu do zgody
„Pułaski” wrócił do kraju
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Sport nie dzieli, sport łączy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
NATO silniejsze z rezerwistami
Desant na czeskich spadochronach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Obława pełna białych plam
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Kolejne drony dla WOT-u
The Chariots of Jihad
Ankona – samodzielna polska operacja
Moja „bazówka”
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO