moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Sophia” do końca marca

Do końca marca przedłużony został mandat Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Sophia”. W tej chwili loty rozpoznawcze nad Morzem Śródziemnym wykonują załogi z drugiej zmiany polskiej misji. Postanowienie w tej sprawie prezydent Andrzej Duda podpisał 31 grudnia. Tego dnia przedłużył on też inne misje z udziałem polskich żołnierzy.

Do unijnej misji „Sophia” polscy żołnierze dołączyli w lutym ubiegłego roku. Zgodnie z podpisanym wówczas postanowieniem mieli w niej brać udział do końca grudnia. Prezydent zdecydował jednak o przedłużeniu mandatu naszego kontyngentu. – Będzie on obowiązywał do 31 marca 2019 roku. Termin jest zbieżny z decyzją Unii Europejskiej o terminie zakończenia całej misji – wyjaśnia Marcin Skowron, rzecznik Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Niewykluczone jednak, że za trzy miesiące zostanie ona po raz kolejny prolongowana.

Obecnie na Sycylii służą jeszcze żołnierze drugiej zmiany polskiego kontyngentu. Jej trzon stanowią żołnierze z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, którzy mają do dyspozycji samolot rozpoznawczy Bryza. – Od początku misji nasi lotnicy spędzili w powietrzu przeszło 550 godzin – informuje kmdr por. Mariusz Konopka, dowódca II zmiany PKW „Sophia”. Załogi Bryzy wykonują loty patrolowe nad Morzem Śródziemnym – od brzegów Sycylii aż po granice wód terytorialnych Libii. Ich zadaniem jest namierzanie łodzi z nielegalnymi migrantami bądź jednostek podejrzewanych o przemyt broni czy narkotyków. Informacje przesyłają na pokład okrętu IT „San Marco”, z którego operuje dowództwo misji. Jego członkowie decydują o wysłaniu sił działających pod egidą Unii Europejskiej w rejon albo przekazują informację libijskiej straży przybrzeżnej. Migranci, którzy próbują nielegalnie dostać się do Włoch, z reguły są zawracani z powrotem do Afryki.

REKLAMA

Bywa jednak i tak, że loty rozpoznawcze przybierają dramatyczny obrót. Tak stało się pod koniec ubiegłego tygodnia. – Już w powietrzu okazało się, że nasza załoga musi wziąć udział w misji ratunkowej. Nie wróciła więc do bazy Sigonella, tylko zaliczyła lądowanie na Lampedusie. Samolot został tam zatankowany i wrócił nad Morze Śródziemne – wyjaśnia kmdr por. Konopka. Jednostki, które płyną z północnej Afryki, zwykle są przepełnione do granic możliwości. W dodatku, jak przyznają żołnierze, zdarza się i tak, że sami pasażerowie uszkadzają łodzie. Liczą, że na skutek akcji ratunkowej łatwiej dostaną się do Europy.

– W ciągu ostatniego roku liczba łodzi, które wyruszyły z Libii w stronę Włoch, zmniejszyła się o 80 proc. – przyznaje kmdr por. Konopka – Podczas naszej zmiany grupy abordażowe kilkakrotnie wchodziły też na jednostki podejrzewane o przemyt – dodaje. To znak, że „Sophia” przynosi skutek. Nie oznacza to jednak, że problem nielegalnej migracji zniknął. Organizatorzy procederu szukają nowych szlaków, usiłując przerzucać ludzi np. do Hiszpanii.

Żołnierze II zmiany na pewno pozostaną na Sycylii jeszcze kilka tygodni. Potem zapadnie decyzja, co dalej – albo ich pobyt zostanie wydłużony do końca marca, albo na południe Włoch polecą ich następcy. – Przygotowania kolejnej zmiany już się rozpoczęły – przyznaje kmdr ppor. Marcin Braszak, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. – Liczyć ma ona 120 żołnierzy i pracowników wojska, którzy do dyspozycji będą mieli jedną z Bryz – wyjaśnia kmdr ppor. Marcin Braszak. Do Włoch na przemian wysyłane są dwa samoloty. Na potrzeby misji zostały one doposażone w system automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS, system łączności satelitarnej SATCOM i dodatkowe radiostacje.

„Sophia” to jedna z kilku zagranicznych misji z udziałem polskich żołnierzy. 31 grudnia prezydent Duda zdecydował też o przedłużeniu mandatu polskich kontyngentów w Republice Środkowoafrykańskiej (do końca 2019 roku; liczy on dwóch żołnierzy), w Rumunii i Bułgarii (do 30 czerwca 2019 roku; do 250 żołnierzy i pracowników wojska), w Afganistanie (do 30 czerwca 2019 roku; do 400 żołnierzy i pracowników wojska), w Iraku, Jordanii, Kuwejcie i Katarze (do 30 czerwca 2019 roku; do 350 żołnierzy i pracowników wojska).

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszek

dodaj komentarz

komentarze


Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Cel – bezpieczna Europa
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Klątwa czarnego złota
Antoś, symbol Lwowa
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Polskie święta na misjach
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Poszukiwana Harpia
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
See You On The Mat
Bal na rzecz weteranów
„Snipy” to oczy...
„Sophia” do końca marca
Playing the World
Widzimy się na macie
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Lekcja zimowego przetrwania
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Centrum w zawieszeniu
Testament geopolityczny prezydenta
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Album na urodziny „Łuka”
W Brukseli o bezpieczeństwie
Morze niezgody
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Czarter samolotów dla VIP-ów
Polscy generałowie w strukturach NATO
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Granice są po to, by je przekraczać
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Curse of the Black Gold
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Proobronna „Anakonda”
Powrót lekkich czołgów w US Army
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Militaria z morskiego dna
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Panie bez taryfy ulgowej
ORP „Drużno” po nowemu
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Pilot z precyzją chirurga
Zrobiłem to, co do mnie należało
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Cybernetyczna foka lustruje dno
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Technologiczne inwestycje HSW
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
13 Desperadoes

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO