moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Lwowskie opowieści” – historia zaklęta w zdjęciach

Kamienne posągi lwów na kolumnadzie Pomnika Chwały, zapomniane grobowce na cmentarzu Łyczakowskim, tabliczki z nazwiskami polskich mieszkańców kamienic – ze zdjęć Rafała Makolądry można wyczytać burzliwą historię Lwowa. Wydarzenia sprzed stu lat, ale też współczesne życie miasta i jego mieszkańców pokazuje wystawa „Lwowskie opowieści”.

Ekspozycję można oglądać w siedzibie warszawskiego Teatru Capitol. Jej współorganizatorami są Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód oraz Fundacja Invictus Veteranus, która wspiera polskich weteranów z misji poza granicami kraju. – Wybór kilkudziesięciu zdjęć spośród kilku tysięcy, które zrobiłem we Lwowie, był niezwykle trudny – przyznaje fotograf Rafał Makolądra.

 

REKLAMA

„Lwowskie opowieści” mają przypominać o wydarzeniach, jakie miały miejsce sto lat temu. Wówczas, w listopadzie 1918 roku, wybuchło polskie powstanie przeciwko Ukraińcom, którzy próbowali zająć miasto. W obronie Lwowa wzięło udział ponad sześć tysięcy Polaków. Połowę stanowiła młodzież – najmłodszy uczestnik miał zaledwie 9 lat. – Na cmentarzu Obrońców Lwowa, nazywanym cmentarzem Orląt, miejsce pochówku znalazło niemal trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku – przypomina Józef Bryll, prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.

Józef Bryll dodaje, że wystawa wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Bo przecież Kresy i Lwów były częścią powstałej wówczas II RP, a wielu Polaków darzy je szczególnym sentymentem, tak jak autor wystawy. – Moja rodzina od strony ojca pochodzi z Kresów Wschodnich. W 1943 roku wszyscy uciekli do Polski w obawie przez bandami UPA. Od dzieciństwa słuchałem opowieści o Lwowie – wspomina. Dlatego od kilku lat często odwiedza Lwów z aparatem fotograficznym lub kamerą. W ten sposób odkrywa coraz to nowe ślady polskości. – Nasza wystawa jest podarunkiem dla tych, którzy chcą pamiętać o Lwowie i – jak Rafał – szukają na wschodzie swoich korzeni – mówi prezes Józef Bryll.

Zdjęcia Rafała Makolądry przypominają o obrońcach miasta, których groby znajdują się na cmentarzu Orląt. Nekropolia ta została odrestaurowana, w przeciwieństwie do cmentarza Łyczakowskiego, na którym znajduje się wiele zapomnianych i zniszczonych mogił. W obiektywie zostały też uwiecznione, umieszczone w bramach kamienic, tabliczki z polskimi nazwiskami lokatorów. Autor wystawy uwiecznił również współczesne życie miasta.

– Fotografie Rafała mają szczególny klimat, niezależnie od tego, co jest obiektem jego zainteresowania: groby obrońców Lwowa, stare kamienice czy twarze współczesnych mieszkańców tego miasta – ocenia fotograf Marian Rynkiewicz, prezes Bemowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Historyczny nastrój podkreślają także zabytkowe ramy, w jakich prezentowane są zdjęcia.

Ekspozycję można oglądać do końca stycznia w Teatrze Capitol przy ul. Marszałkowskiej 115 w Warszawie. Natomiast od lutego będzie udostępniona w siedzibie Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód (również przy ul. Marszałkowskiej 115). – Chciałbym, aby wystawa została pokazana także w Gliwicach, gdzie mieści się siedziba naszej fundacji Invictus Veteranus, oraz w 6 Batalionie Powietrznodesantowym, jednostce, w której służy prezes naszej fundacji – mówi autor zdjęć prezentowanych na wystawie.

Rafał Makolądra jest nie tylko fotografem, lecz także autorem filmów dokumentalnych, za które był wielokrotnie nagradzany na festiwalach. Działa w Fundacji Invictus Veteranus na rzecz polskich weteranów wojennych.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Rafał Makolądra

dodaj komentarz

komentarze


Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
 
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Współzawodnictwo rozwija
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Mały Katyń pod Augustowem
Amerykanie odmładzają F-16
Ogromne zainteresowanie Soną
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Laserowa artyleria US Army
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Groty z granatnikiem
Rakiety z Mesko w F-35
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Kraby w Bolesławcu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Powstaną kolejne strzelnice
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Szkolenie wodne podhalańczyków
PGZ będzie obecna na MSPO
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Żołnierze w sztafecie pomocy
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Ułańska szarża
Ochotnicy na ratunek
„Defender” – pracowity poligon saperów
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
Wojsko ma ofertę dla cywili
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Online z mistrzami sportu
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Polskie porty bardziej otwarte
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Brawurowe zagony motorowe
Zbiegowie z innego świata
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Prezydent Duda jedzie do USA
16 sekund Liberatora
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Kolejne Groty dla wojska
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Weterani znów staną na macie
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Minister Błaszczak dziękuje medykom
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Most do współpracy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO