moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Lwowskie opowieści” – historia zaklęta w zdjęciach

Kamienne posągi lwów na kolumnadzie Pomnika Chwały, zapomniane grobowce na cmentarzu Łyczakowskim, tabliczki z nazwiskami polskich mieszkańców kamienic – ze zdjęć Rafała Makolądry można wyczytać burzliwą historię Lwowa. Wydarzenia sprzed stu lat, ale też współczesne życie miasta i jego mieszkańców pokazuje wystawa „Lwowskie opowieści”.

Ekspozycję można oglądać w siedzibie warszawskiego Teatru Capitol. Jej współorganizatorami są Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód oraz Fundacja Invictus Veteranus, która wspiera polskich weteranów z misji poza granicami kraju. – Wybór kilkudziesięciu zdjęć spośród kilku tysięcy, które zrobiłem we Lwowie, był niezwykle trudny – przyznaje fotograf Rafał Makolądra.

 

REKLAMA

„Lwowskie opowieści” mają przypominać o wydarzeniach, jakie miały miejsce sto lat temu. Wówczas, w listopadzie 1918 roku, wybuchło polskie powstanie przeciwko Ukraińcom, którzy próbowali zająć miasto. W obronie Lwowa wzięło udział ponad sześć tysięcy Polaków. Połowę stanowiła młodzież – najmłodszy uczestnik miał zaledwie 9 lat. – Na cmentarzu Obrońców Lwowa, nazywanym cmentarzem Orląt, miejsce pochówku znalazło niemal trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku – przypomina Józef Bryll, prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.

Józef Bryll dodaje, że wystawa wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Bo przecież Kresy i Lwów były częścią powstałej wówczas II RP, a wielu Polaków darzy je szczególnym sentymentem, tak jak autor wystawy. – Moja rodzina od strony ojca pochodzi z Kresów Wschodnich. W 1943 roku wszyscy uciekli do Polski w obawie przez bandami UPA. Od dzieciństwa słuchałem opowieści o Lwowie – wspomina. Dlatego od kilku lat często odwiedza Lwów z aparatem fotograficznym lub kamerą. W ten sposób odkrywa coraz to nowe ślady polskości. – Nasza wystawa jest podarunkiem dla tych, którzy chcą pamiętać o Lwowie i – jak Rafał – szukają na wschodzie swoich korzeni – mówi prezes Józef Bryll.

Zdjęcia Rafała Makolądry przypominają o obrońcach miasta, których groby znajdują się na cmentarzu Orląt. Nekropolia ta została odrestaurowana, w przeciwieństwie do cmentarza Łyczakowskiego, na którym znajduje się wiele zapomnianych i zniszczonych mogił. W obiektywie zostały też uwiecznione, umieszczone w bramach kamienic, tabliczki z polskimi nazwiskami lokatorów. Autor wystawy uwiecznił również współczesne życie miasta.

– Fotografie Rafała mają szczególny klimat, niezależnie od tego, co jest obiektem jego zainteresowania: groby obrońców Lwowa, stare kamienice czy twarze współczesnych mieszkańców tego miasta – ocenia fotograf Marian Rynkiewicz, prezes Bemowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Historyczny nastrój podkreślają także zabytkowe ramy, w jakich prezentowane są zdjęcia.

Ekspozycję można oglądać do końca stycznia w Teatrze Capitol przy ul. Marszałkowskiej 115 w Warszawie. Natomiast od lutego będzie udostępniona w siedzibie Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód (również przy ul. Marszałkowskiej 115). – Chciałbym, aby wystawa została pokazana także w Gliwicach, gdzie mieści się siedziba naszej fundacji Invictus Veteranus, oraz w 6 Batalionie Powietrznodesantowym, jednostce, w której służy prezes naszej fundacji – mówi autor zdjęć prezentowanych na wystawie.

Rafał Makolądra jest nie tylko fotografem, lecz także autorem filmów dokumentalnych, za które był wielokrotnie nagradzany na festiwalach. Działa w Fundacji Invictus Veteranus na rzecz polskich weteranów wojennych.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Rafał Makolądra

dodaj komentarz

komentarze


Cel – bezpieczna Europa
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Testament geopolityczny prezydenta
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
„Sophia” do końca marca
Proobronna „Anakonda”
„Snipy” to oczy...
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Klątwa czarnego złota
Curse of the Black Gold
Antoś, symbol Lwowa
Lekcja zimowego przetrwania
Cybernetyczna foka lustruje dno
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Polscy generałowie w strukturach NATO
13 Desperadoes
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Granice są po to, by je przekraczać
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
ORP „Drużno” po nowemu
Poszukiwana Harpia
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
W Brukseli o bezpieczeństwie
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Militaria z morskiego dna
Pilot z precyzją chirurga
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
See You On The Mat
Album na urodziny „Łuka”
Powrót lekkich czołgów w US Army
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Centrum w zawieszeniu
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Polskie święta na misjach
Widzimy się na macie
Playing the World
Morze niezgody
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Technologiczne inwestycje HSW
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Panie bez taryfy ulgowej
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Bal na rzecz weteranów
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Czarter samolotów dla VIP-ów
Zrobiłem to, co do mnie należało

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO