moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W stolicy uczczono pamięć powstańców wielkopolskich

Msza w intencji powstańców wielkopolskich, salwa honorowa i apel pamięci – tak w Warszawie upamiętniono rocznicę wybuchu sto lat temu największego zwycięskiego powstania w dziejach Polski. Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza przypomniano też, że powstanie wpłynęło na kształt granic naszego kraju po I wojnie światowej.

– Oddajemy dziś hołd uczestnikom insurekcji sprzed stu lat i jesteśmy dumni z naszych przodków walczących w tym zrywie – mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza podczas warszawskich obchodów rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Podkreślił, że do walki sto lat temu stanęli gimnazjaliści, ziemianie, przemysłowcy i żołnierze wracający z wojny. Nie było w Wielkopolsce rodziny, która nie włączyłaby się do powstania, walcząc lub pomagając walczącym. – Zryw był triumfem solidarności społecznej i efektem patriotyzmu polskiego społeczeństwa, które pod pruskim zaborem nie zarzuciło marzeń o niepodległości – zaznaczył marszałek. Dodał też, że przez kolejne lata licząca 130 tys. żołnierzy Armia Wielkopolska, która powstała z pospolitego ruszenia, była ważną częścią polskiego wojska i zasłużyła się w walkach z bolszewikami.

– Walka podjęta przed stuleciem przez naszych rodaków jest dowodem, że warto i trzeba przelewać krew, aby pokazać, że Polska ma prawo do wolności – powiedział z kolei Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zaakcentował jednocześnie, że wielkopolskie społeczeństwo zostało wychowane w patriotyzmie zgodnie z hasłem „nic dla siebie, wszystko dla ojczyzny”. – To hasło powinno być testamentem powstańców dla naszego pokolenia – dodał Kasprzyk.

Podczas uroczystości na placu Piłsudskiego odbył się apel pamięci, została oddana salwa honorowa, a delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła msza odprawiona w południe w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w intencji powstańców wielkopolskich. Uczestnikom obchodów rozdawano jednodniówki „Polski Zbrojnej” wydane z okazji stuletniej rocznicy zrywu.

Natomiast Instytut Pamięci Narodowej przygotował portal internetowy poświęcony temu wydarzeniu. Ma on charakter edukacyjny. Jego zadaniem jest także upamiętnienie powstania. Znalazły się tam informacje o powstańczym zrywie, m.in. teksty historyków, archiwalne zdjęcia oraz audycje radiowe i telewizyjne. Portal zostanie uroczyście zainaugurowany dziś o 17.00 podczas uroczystości w Belwederze.

 

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, zawarty między Niemcami i państwami ententy 16 lutego 1919 roku, a ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.


 

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”. Jego mecenasami są: PKN Orlen, Polska Spółka Gazownictwa; Fundacja PGNiG „Rozgrzewamy polskie serca” oraz Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A.

 

Zapraszamy do lektury!

 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: UdSKiOR, Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
 
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Tu się zadań nie wybiera
Logistyka dla Leopardów
Kierunek: Afganistan
Jak zginął „Ponury”
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Fleet of the Future
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Rydwany dżihadu
The Chariots of Jihad
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Obrady Rady Unii Europejskiej
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Następcy Herculesów
Miroslawiec Up
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Mapa z głębin morza
Pierwszy krok do „Mewy”
Kolejna szabla AFN zdobyta
Curious about Poland
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
„Puma” naciera
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Zmiany w przepisach mundurowych
Rusza cyberkomponent WOT-u
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Trudny sojusz partyzantów
Likwidacja komendanta Junka
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Medale dla uczestników walk w Karbali
Marynarze pomogli prokuraturze
NATO pokazało siłę na Bałtyku
A Half-Open Gate to Hell
Polski wkład w operację „Overlord”
Memory Gives Us Wings
„Air Force One” na Cytadeli
Flota przyszłości
F-16 wracają do Polski
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
„Dragon” na Bałtyku
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Ekonowinki na poligonie
Chemicy w akcji
Kontroler na bojowo
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Działalność firm na rzecz obronności

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO