moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Węzły dla wojska

Prawie trzysta milionów złotych zapłaci polska armia za 41 stacjonarnych i mobilnych Węzłów Teleinformatycznych (WTI). Urządzenia opracowane przez polską firmę Teldat umożliwiają budowę zarówno w kraju, jak i na zagranicznych misjach zaawansowanych sieci teleinformatycznych oraz systemów wsparcia dowodzenia i łączności o najwyższych klauzulach bezpieczeństwa.

Dzisiaj w Inspektoracie Uzbrojenia MON podpisano umowę, która zakłada, że w latach 2019–2022 nasza armia otrzyma 24 urządzenia w wersji kontenerowej (stacjonarnej), 15 w wersji mobilnej oraz 2 szkolno-laboratoryjne. Wersje kontenerowe i mobilne mają trafić do jednostek operacyjnych oraz wojsk obrony terytorialnej, a dwa zestawy szkolne – do Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, gdzie powstanie wyspecjalizowane laboratorium, w którym odbywać się będą szkolenia obsługi węzłów.

Do czego zostaną wykorzystane WTI? W ogromnym skrócie – do budowy i obsługi tajnych sieci wsparcia dowodzenia i łączności. Polskie wojsko do wymiany różnego typu niejawnych informacji pomiędzy jednostkami, dowództwami różnego typu, sztabami korpusów i dywizji używa przede wszystkim zaawansowanych sieci teleinformatycznych. Siecią komputerową przesyłane są nie tylko meldunki, komunikaty i rozkazy, lecz także  prowadzone są np. robocze wideokonferencje.

WTI umożliwiają zaś budowę sieci teleinformatycznych o najwyższych, polskich i NATO-wskich, klauzulach tajności. – Dzięki unikatowemu oprogramowaniu są one przystosowane do pracy nie tylko w sieciach narodowych, lecz także sojuszniczych, dzięki czemu zapewniają interoperacyjność z wojskami innych państw NATO – podkreśla prezes Teldatu Henryk Kruszyński.

Bardzo długi zakup

Teldat ma ogromne doświadczenie w produkcji tego typu rozwiązań, gdyż sercem i nerwem obecnie używanego wojskowego systemu łączności są opracowane przez inżynierów z tej właśnie spółki Zintegrowane Węzły Teleinformatyczne KTSA wp Jaśmin. Nasza armia ma ich obecnie prawie 130 (zarówno w wersjach kontenerowych, jak i mobilnych).

Niestety, w 2012 roku, mimo że do pełnego zaspokojenia potrzeb sił zbrojnych potrzeba było wówczas około 50 węzłów, resort obrony nie zdecydował się na kupno kolejnych ZWT KTSA wp Jaśmin, lecz postanowił pozyskać nowe urządzenia, o nazwie Węzły Teleinformatyczne (WTI).

Na przełomie 2013 i 2014 roku odbył się w sprawie WTI dialog techniczny, po którym Inspektorat Uzbrojenia MON wskazał, że dostawcą węzłów może być konsorcjum Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 oraz firm Teldat i Siltec. Firmy te wiosną 2014 roku miały otrzymać kontrakt na dostawę 39 Węzłów Teleinformatycznych (WTI) – 24 w wersji kontenerowej oraz 15 w wersji przenośnej. Do jego popisania jednak nie doszło. Umowę zaskarżyło do Krajowej Izby Odwoławczej konsorcjum tworzone przez KenBIT, WB Electronics S.A. oraz Wojskowe Zakłady Łączności nr 2. Firmy argumentowały, że one również są w stanie dostarczyć WTI. Kolejny przetarg – tym razem otwarty dla wszystkich – ogłoszono w 2015 roku. Jego zwycięzcą znów okazało się konsorcjum Teldatu (jako lider, już bez WZŁ nr 1). Kontrakt został podpisany dzisiaj, 21 grudnia 2018 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Teldat, MON

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1545652380
Wreszcie. A ja chętnie kupiłbym akcje Teldat.
EC-B4-95-43

Łask ponownie z dyżurem bojowym
 
Strzelać nauczyłem się sam
Rivalry on Closed Sea
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Od sojusznika do kata
Śladami Pierwszej Pancernej
Desant z transportowca-giganta
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Wielofunkcyjny scyzoryk
Sprawdzają Brutusa
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zielonka dla Patriotów
A Torn Subcontinent
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Preselekcja u komandosów
Wojna wywiadów
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Cienka niebieska linia
A Wave of Alliances
Czarny odchodzi do cywila
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Jedna misja, jeden zespół
Piknik ze smakiem
Przez krew zdobyty Śląsk
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Szukamy następcy Herculesa
Wozy amunicyjne do Raków
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Najpierw „Sonda”, później promocja
Amerykańska przyszłość WZL
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spełniliśmy swój obowiązek
High Confidence Operations
Przysięga śląskich terytorialsów
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Warszawa walczy, wracamy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO