moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nominacje generalskie

Gen. bryg. Krzysztof Motacki został mianowany na stopień generała dywizji, a  płk Piotr Malinowski i płk Dariusz Żuchowski otrzymali pierwsze generalskie gwiazdki. Akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe wręczył oficerom prezydent Andrzej Duda, a szef MON Mariusz Błaszczak – generalskie buzdygany.

Awansowani oficerowie otrzymali nominacje na wyższe stopnie wojskowe w Elblągu, gdzie odbyła się uroczystość zakończenia ćwiczeń „Ankonda ’18”. To największe manewry przeprowadzone w tym roku w Polsce. Podczas ćwiczeń przeszła certyfikację Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód. Jednostka ta będzie odpowiadać za funkcjonowanie i koordynację działań batalionowych grup bojowych NATO, które stacjonują na wschodniej flance Sojuszu. To właśnie dwóch oficerów z tej jednostki otrzymało dziś awanse. Dowódca Dywizji gen. bryg. Krzysztof Motacki został mianowany na stopień generała dywizji, a szef jej sztabu płk Piotr Malinowski – na generała brygady. Pierwszą generalską gwiazdkę otrzymał dziś także płk Dariusz Żuchowski, zastępca szefa Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód ds. zabezpieczenia.

– Gratuluję generałom, którzy otrzymali zasłużone awanse – zwrócił się do oficerów prezydent Andrzej Duda. – To wymiar waszej sprawności, waszej służby – dodał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Dzisiejsza uroczystość to piąta w tym roku ceremonia, podczas której Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych, mianował żołnierzy na najwyższe stopnie wojskowe. Przy tym pierwsza, która nie odbyła się w Warszawie. Tym razem awansowani oficerowie byli podczas uroczystości w mundurach polowych, do których prezydent przypiął oznaczenie nowych stopni wojskowych. Tradycyjnie wręczył każdemu akt mianowania na nowy stopień, a minister obrony narodowej – honorowe buzdygany.

Cztery poprzednie uroczystości, podczas których Andrzej Duda awansował żołnierzy na stopnie generalskie i admiralskie, odbyły się podczas obchodów świąt państwowych lub wojskowych. 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych awansowano 14 oficerów; 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego – 11 żołnierzy; 11 listopada, kiedy obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – dziewięciu, a dwóch – w Dzień Podchorążego.


Gen. dyw. Krzysztof Motacki jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Po jej ukończeniu rozpoczął służbę w 14 Szkolnym Batalionie Rozpoznawczym. Służył także w 1 Dywizji Zmechanizowanej oraz w Dowództwie Wojsk Lądowych. Ponadto dowodził 2 Brygadą Zmechanizowaną, był zastępcą dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej oraz szefem Zarządu Planowania Operacyjnego P-3 i szefem Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia P-3/P-7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Ukończył wiele kursów i szkoleń, m.in. w Akademii Obrony Narodowej, w szkole NATO w Oberammergau, szkole Marynarki Wojennej w Monterey czy w Akademii Obrony NATO w Rzymie. Jest weteranem operacji wojskowych w Libanie, Bośni i Hercegowinie, w Iraku i Afganistanie. Na stanowisko dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód został wyznaczony 30 marca 2017 roku.


Gen. bryg. Piotr Malinowski jest od marca szefem Sztabu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Wcześniej był m.in. dowódcą 17 Brygady Zmechanizowanej. Służył na stanowisku zastępcy szefa Sztabu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, szefa zespołu w Grupie Organizacyjnej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz szefa Oddziału Gotowości Obronnej Państwa w Departamencie Strategii i Planowania Obronnego MON. Pełnił także służbę poza granicami państwa – dwukrotnie uczestniczył w operacji wojskowej w Iraku oraz służył w Sztabie Dowództwa ACT SEE w Mons w Belgii. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Ukończył również studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej oraz w Wyższej Szkole Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim. Uczestniczył także w licznych szkoleniach, m.in. w kursie oficerów sztabowych NATO w Hadze oraz w kursie planowania dla oficerów sztabowych NATO w szkole NATO w Oberammergau.


Gen. bryg. Dariusz Żuchowski jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile. Studiował także w Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy na kierunku mechanika i budowa maszyn. Ukończył ponadto studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej oraz kursy logistyczne w Stanach Zjednoczonych i w szkole NATO Niemczech. Pierwsze stanowisko – dowódcy plutonu – objął w 8 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Chełmnie. Służył także w 3 Pułku Drogowo-Mostowym we Włocławku i w 1 Korpusie Zmechanizowanym w Bydgoszczy. Był także komendantem Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu, dowódcą 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej oraz zastępcą szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Służył również w Dowództwie Komponentu Lądowego w Heidelbergu oraz uczestniczył w misji wojskowej w Afganistanie. Obecnie służy na stanowisku zastępcy szefa Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód ds. zabezpieczenia.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON, WDP, Justyna Kędra, Krzysztof Sitkowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


MON przejmuje Hutę Częstochowa
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Plan na WAM
Wisła dopłynęła
Maksimum realizmu, zero taryfy ulgowej
W hołdzie poległym
Kolejne AW149 nadlatują
Noc na „pasku”
Piątka z czwartego wozu
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Polski Rosomak dalej w produkcji
Paczka dla bohatera już w drodze!
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Astronauta w Szkole Orląt
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Mundurowi z benefitami
Wojsko ma swojego satelitę!
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Kto zostanie Asem Sportu?
Wojskowo-policyjny patrol ratuje życie
Historyczna „Wisła”
Gdy ucichnie artyleria
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Snowboardzistka i pływacy na medal
Niebo pod osłoną
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Pancerniacy jadą na misję
Najdłuższa noc
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
The Taste of Military Service
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Gala Boksu na Bemowie
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Przełomowy czas dla WZL-2
Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Panczeniści na podium w Hamar
„Burza” nabiera kształtów
Dzień wart stu lat
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Combat 56 u terytorialsów
Szukali zaginionych w skażonej strefie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pilot z MasterChefa gotuje: karpatka i boeuf bourguignon
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Odpalili K9 Thunder

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO