moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komiks o katyńskich bohaterach

Gen. bryg. Mieczysław Smorawiński, policjant Franciszek Kużajski, ppor. Michał Burakowski i ppor. pilot Janina Lewandowska – to polscy oficerowie, którzy zginęli w Katyniu. Historie ich życia zainspirowały laureatów konkursu na komiks „Mój bohater katyński”. W Muzeum Katyńskim w Warszawie nagrodzono najciekawsze prace młodych ludzi.

Ogólnopolski konkurs dla młodzieży na krótką formę komiksu poświęconego wybranemu bohaterowi zbrodni katyńskiej ogłosiło Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Organizacja od lat stawia sobie za cel upamiętnianie ofiar Katynia. To właśnie z jej inicjatywy w Polsce i na świecie posadzono już kilka tysięcy Dębów Pamięci, poświęconych konkretnym oficerom. Stowarzyszenie pragnie, by w przyszłości w ten sposób upamiętnić każdą z 21 857 ofiar zbrodni. O. Tomasz Olczak, prezes Stowarzyszenia, podkreśla, że w akcję angażują się głównie szkoły. – Dęby Pamięci rosną w okolicy, z którą był związany dany oficer. Od lat proponujemy młodym ludziom również inne działania motywujące do bezpośredniego zaangażowania. Wcześniej był konkurs „List do syna”, konkurs na plakat, a w tym roku komiks. W przyszłości może zaproponujemy krótki film – planuje o. Olczak.

Laureaci konkursu na komiks: Kamila Treder i Jakub Stachowski z I LO im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie, zdecydowali się przełożyć na język obrazka historię ppor. Janiny Lewandowskiej, jedynej kobiety wśród ofiar Katynia. – Jej historia jest fascynująca, zaciekawiło nas podejście pani podporucznik do życia, determinacja w osiąganiu celu, życie z pasją i godna postawa po uwięzieniu. Chcieliśmy, by inni poznali jej historię – mówią autorzy zwycięskiej pracy.
Oprócz uczniów liceum w Wejherowie laureatami zostali: Anna Kusyk za pracę „Zwyczajna służba generała Mieczysława Smorawińskiego”, Natalia Znaniecka za pracę „Zwyczajna służba – Mój Bohater Katyński” oraz Amelia Wojda za pracę „Mój Bohater – Michał Burakowski”.

REKLAMA

– Nasze działania uzupełniają szkolną ofertę programową – podkreśla Małgorzata Włodarczyk, koordynator programów edukacyjnych Stowarzyszenia. Młodzież może się wykazać i przełożyć swoją wiedzę na język swoich pasji, zdolności, jak w przypadku komiksu – pasji literackiej czy malarskiej. Poziom prac był niezwykle wysoki, a laureaci otrzymali w nagrodę m.in. autorską grę „Wyścig niepodległości”, przygotowaną we współpracy z Wojskowym Instytutem Wydawniczym.
Dyrektor Muzeum Katyńskiego, Sławomir Frątczak, przypomniał, że zbrodnia katyńska to także początek katyńskiego kłamstwa i bolesnej, szczególnie dla rodzin, historii milczenia o Katyniu. – Przypominamy porażające wciąż statystyki ofiar, a przecież każde nazwisko to konkretny człowiek i jego przerwana historia. Ci młodzi ludzie dotarli do tych historii. Utrwalili je w tej ciekawej formie narracji – podkreślił dyrektor, który oprowadził finalistów konkursu oraz ich wychowawców i opiekunów po ekspozycji Muzeum Katyńskiego.

AP

autor zdjęć: AP, grafika PZ

dodaj komentarz

komentarze


Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Wojna zaczyna się w czwartek
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Who Reaps the Whirlwind
Playing the World
Nothing Can Stop Our Tanks
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Stępka pod „Albatrosa”
Natowska dywizja gotowa do działania
Cel – bezpieczna Europa
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Testament geopolityczny prezydenta
Wyjątkowy Vis
Opłatek u kombatantów
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Centrum w zawieszeniu
Shows from the backstage
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Orliki kupione
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
W Brukseli o bezpieczeństwie
Homar wyceniony
Okręty NATO w polskich portach
Nagroda dla medyka GROM-u
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Zmiany w ustawie o weteranach
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Pokazy od kuchni
Polska Casa nad Irakiem
Our efforts passed muster
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Głosujcie na sportowców w mundurach!
One step ahead of the enemy
Świąteczna paczka dla powstańca
Kawalerzyści na górskich trasach
Rząd za kluczowymi zmianami
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Miła sercu epoka Periniego
Fly Eye dla terytorialsów
Pomoc dla bohaterów
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Wyślij paczkę do PKW
Klątwa czarnego złota
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Nowy etap programu „Cross Attachment”
Nominacje generalskie
Krew na wagę zwycięstwa
Kompania pełna braci
Przetrwać na wrogim terenie
Curse of the Black Gold

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO