moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON przyspiesza Harpię

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak polecił szefowi Sztabu Generalnego WP przyspieszyć kupno samolotu myśliwskiego, który ma zastąpić w linii wysłużone maszyny produkcji radzieckiej: Su-22 oraz MiG-29. Nowa konstrukcja ma być przystosowana nie tylko do zwalczania statków powietrznych nieprzyjaciela, lecz także do wsparcia ogniowego wojsk własnych.

Polska armia dysponuje jednymi z najnowocześniejszych maszyn wielozadaniowych dostępnych obecnie na rynku, czyli amerykańskimi F-16. W siłach powietrznych jest ich 48 (36 jednomiejscowych F-16C Block52+ oraz 12 dwumiejscowych F-16D Block52+). Jednak pozostałe samoloty, czyli myśliwce MiG-29 (30 sztuk) oraz szturmowe Su-22M4 (również około 30), to konstrukcje odstające swoimi możliwościami od wymagań współczesnego pola walki. Szczególnie dotyczy to Su-22, gdyż to konstrukcja z lat sześćdziesiątych, ale i młodsze MiG-29 najlepsze lata mają już za sobą. Problemem jest także dostępność części zamiennych do tych maszyn. Sytuację komplikuje fakt, że na producenta tych samolotów, czyli Rosję, UE oraz USA nałożyły sankcje ekonomiczne za zajęcie Krymu.

Polska armia ma program pozyskania następców Su-22 i MiG-29. Plan zakłada, że nowy samolot (robocza nazwa to Harpia) będzie połączeniem myśliwca (obecna rola MiG-29) z maszyną wsparcia pola walki (obecna rola Su-22). Harpia ma być wyposażona w nowoczesne, sieciocentryczne systemy wsparcia dowodzenia i łączności, umożliwiające jej współdziałanie z wojskami sojuszniczymi.

REKLAMA

Niestety do tej pory nie było wiadomo, kiedy polscy lotnicy będą mogli otrzymać nowe samoloty. Ich zakup nie był bowiem ujęty w programach modernizacyjnych do 2026 roku. Teraz ma się to zmienić i Harpia może wejść do służby już za kilka lat. Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej poinformowało dzisiaj, że szef resortu obrony zdecydował o zmianie priorytetów zakupowych w tej sprawie.

– Minister Mariusz Błaszczak polecił szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przyśpieszenie realizacji programu, którego efektem będzie pozyskanie samolotu myśliwskiego nowej generacji wprowadzającego nową jakość w działaniach lotniczych, jak też wsparcia pola walki – czytamy w komunikacie resortu obrony.

Centrum Operacyjne MON poinformowało również, że Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która bada katastrofę myśliwca MiG-29 pod Pasłękiem, przekazała w sierpniu dowódcy generalnemu zalecenia dotyczące fotela katapultowego, a w październiku – odnoszące się do instalacji paliwowej. – Na ich podstawie dowódca generalny podjął decyzję o wznowieniu lotów na samolotach MiG-29 oraz Su-22 – wyjaśnia CO MON.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1545658920
~polak mały - napisz coś więcej ... . najlepiej inkognito.
EC-B4-95-43
~polak mały
1545218580
Przecież jak kupowali stare F-16 to zapłacili już przedpłatę na F-35 więc skąd te dylematy na temat wyboru nowego samolotu?
DC-75-D5-B7
~Scooby
1544220960
~Viggen- F-35 jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w wersji czysto myśliwskiej. 1. ma obniżone echo radarowe co dla walki powietrznej nad swoim terytorium tz myśliwiec vs myśliwiec jest kluczowe. Dania kupiła tylko taką wersję. 2. musi mieć dobry radar - pewnie nie dostaniemy tego z F-22 ale może jakiś inny o generację niżej. 3. musi przenosić pociski powietrze -powietrze . 4. mieć systemy wre i inne obronne. 5. powinien być krótko manewrowy czego nie ma F-16 a F-35 ma nadto.
EC-B4-95-43
~Viggen
1543846140
Obstawiałbym F-16 w wersji V. Wprowadzenie F 16 byłoby nieco łatwiejsze z punktu widzenia szkolenia i budowy systemu wsparcia eksploatacji, bo ten jest wykorzystywany obecnie oraz F-35. @spartakus masz rację Su-22 jest 18 sztuk ale określa sie to ilość w słubie, więc może są też magazynowane.
C9-94-53-25
~Scooby
1543648500
F-35
C4-33-CA-F9
~spartakus
1543423860
Skąd ta liczba 30 samolotów SU -22 .Wszystkie dane oficjalne mówią o 18 szt płytko zmodernizowanych samolotów . Czy wyciągnięto jakieś z magazynów ???? I przywrócono do stanu lotnego i do linii ???
FB-0C-2A-F8

Więcej Polski w Eurokorpusie
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Peaceful Pretexts of Putin
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Podchorążowie na zimowym survivalu
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Ramię w ramię z pogranicznikami
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Podwójne zamrożenie
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Polowanie na zbrodniarzy
Deputowani z USA murem za NATO
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Harcerz zwany Flo
Obrady NATO w Brukseli
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Pokonać strach przed ogniem
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
WOT na szklanym ekranie
Zwiad w miejskiej dżungli
W Brukseli o bezpieczeństwie
77 lat temu powstała Armia Krajowa
The holy mission
19 medali żołnierzy
Breakdown? Do not panic
Cel – bezpieczna Europa
Panie bez taryfy ulgowej
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Na wyciągnięcie ręki
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Neptuny wchodzą do służby
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Interoperacyjność Jaśmina
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
O honor Polski walczącej
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Macedonia Północna w drodze do NATO
Diabły po Żelaznych Koniach
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO