moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cel – bezpieczna Europa

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się we wtorek z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO. Rozmowy dotyczyły m.in. bezpieczeństwa wschodniej flanki. – Szef NATO przyznał, że zwiększona obecność wojsk amerykańskich w Europie, w Polsce wzmacnia zdolności obronne Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił dziennikarzom szef resortu obrony.

Spotkanie Mariusza Błaszczaka z szefem Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem odbyło się dziś w Brukseli. – Zapewniłem sekretarza generalnego, że nasz główny cel to wzmocnienie zdolności obronnych NATO. Bazy wojsk USA to więcej bezpieczeństwa dla całego regionu i wszystkich sojuszników – mówi szef resortu obrony. – Przyznał, że zwiększona obecność wojsk amerykańskich na wschodniej flance wzmacnia bezpieczeństwo w całej Europie – dodał.

Mariusz Błaszczak był pytany przez dziennikarzy, czy podczas spotkania poruszono kwestię budowy w Polsce „Fortu Trump”. Minister zapewnił, że „Jens Stoltenberg powiedział wprost, że cieszy się z każdej inicjatywy, z każdego projektu, który wzmacnia zdolności obronne Sojuszu Północnoatlantyckiego”.

REKLAMA

Wcześniej odbyło się posiedzenie Rady ds. Zagranicznych Unii Europejskiej. Uczestniczyli w nim szefowie resortów obrony oraz ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Dziś, drugiego dnia obrad, tematem debaty była m.in. współpraca między Unią Europejską i Sojuszem Północnoatlantyckim. – Silniejsza obrona europejska może przyczynić się do sprawiedliwszego podziału obciążeń w ramach NATO – mówił Stoltenberg. Zaznaczył jednak, że to właśnie Sojusz Północnoatlantycki jest fundamentem europejskiego bezpieczeństwa. To zdanie podziela Mariusz Błaszczak. – Zależy nam, aby europejski system obronny był kompatybilny z systemem natowskim. To NATO ma zdolności obronne. Trzeba je wzmacniać i pielęgnować – mówił podczas konferencji prasowej.

Podczas obrad omawiana była także kwestia traktatu INF, który w 1987 roku został podpisany między Rosją i Stanami Zjednoczonymi. Wówczas obie strony zadeklarowały likwidację rakiet średniego i pośredniego zasięgu. Jednak od kilku lat pojawiają się spekulacje, że Rosja nie wywiązuje się postanowieniami INF, w związku z czym, Stany Zjednoczone rozważają wycofanie się z deklaracji. – Wszyscy powinniśmy wezwać Rosję do zapewnienia pełnej i przejrzystej zgodności z traktatem INF, ponieważ nie chcemy nowego wyścigu zbrojeń. Traktat INF jest ważny dla naszego bezpieczeństwa – podkreślał Stoltenberg.

Dziś w Brukseli podpisano także notę w sprawie przystąpienia Chorwacji do Wyszehradzkiej Grupy Bojowej, która pod przewodnictwem Polski obejmie dyżur w drugiej połowie 2019 roku. – Dołączenie Chorwacji do grupy bojowej V4 wzmacnia nasze relacje i stwarza nowe możliwości dla inicjatyw obronnych – skomentował szef MON.

Magdalena Miernicka , PAP

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Głosujcie na sportowców w mundurach!
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Świąteczna paczka dla powstańca
Playing the World
Nothing Can Stop Our Tanks
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Okręty NATO w polskich portach
Przetrwać na wrogim terenie
Fly Eye dla terytorialsów
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Krew na wagę zwycięstwa
Who Reaps the Whirlwind
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Orliki kupione
Opłatek u kombatantów
Zmiany w ustawie o weteranach
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Pokazy od kuchni
Nagroda dla medyka GROM-u
Klątwa czarnego złota
Pomoc dla bohaterów
Cel – bezpieczna Europa
W Brukseli o bezpieczeństwie
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Nowy etap programu „Cross Attachment”
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
One step ahead of the enemy
Miła sercu epoka Periniego
Polska Casa nad Irakiem
Wyjątkowy Vis
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Rząd za kluczowymi zmianami
Natowska dywizja gotowa do działania
Kompania pełna braci
Kawalerzyści na górskich trasach
Shows from the backstage
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Our efforts passed muster
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Wojna zaczyna się w czwartek
Homar wyceniony
Curse of the Black Gold
Stępka pod „Albatrosa”
Centrum w zawieszeniu
Testament geopolityczny prezydenta
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Nominacje generalskie
Wyślij paczkę do PKW

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO