moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Brukseli o bezpieczeństwie

Szefowie resortów obrony i spraw zagranicznych państw Wspólnoty Europejskiej rozmawiali w poniedziałek o unijnej strategii bezpieczeństwa. – Zależy nam, aby europejski system obronny był kompatybilny z systemem natowskim – mówił minister Mariusz Błaszczak. Szef MON-u dodał, że „zasadniczą formą zapewnienia zdolności obronnych państwom UE jest NATO”.

Do Brukseli na dwudniowe posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej przyjechali szefowie resortów obrony oraz ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Wśród tematów spotkania są kwestie dotyczące współpracy obronnej, relacji UE–NATO oraz strategii obronnej Wspólnoty Europejskiej. W poniedziałek ministrowie rozmawiali także o realizacji 17 inicjatyw prowadzonych w ramach PESCO (to zbiór międzynarodowych programów, których celem jest m.in. rozwój technologii wojskowej czy wzmocnienie przemysłu obronnego).

Polska do tej pory zadeklarowała udział w dziesięciu inicjatywach. Jednak, jak zapowiedział w Brukseli minister Błaszczak, polski przemysł i ośrodki naukowe są zainteresowane także udziałem w niemiecko-francuskim projekcie budowy nowoczesnego czołgu. – Chcielibyśmy, aby projekt został objęty formułą PESCO. Poruszyłem ten temat już wcześniej, kiedy minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen przebywała z wizytą w Polsce, i spotkałem się z dużą otwartością. Natomiast jutro będę o tym rozmawiał z Florence Parly, szefem resortu obrony Republiki Francuskiej – zapowiedział minister Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Szef MON-u stwierdził, że możliwość zaangażowania się w projekt PESCO powinny mieć także państwa, które do Unii Europejskiej nie należą. – Mam na myśli Stany Zjednoczone, Norwegię, a także Wielką Brytanię, kiedy ta opuści struktury Unii – wyjaśniał.

Polski minister obrony zapewnił, że działania podejmowane na rzecz bezpieczeństwa przez Unię (w szczególności angażowanie się państw członkowskich w realizację programów PESCO) „nie są zalążkiem wspólnej europejskiej armii”. – PESCO to zbiór programów, które dają szansę wzmocnienia zdolności obronnych, ale to Sojusz Północnoatlantycki, a nie UE ma zdolności obronne – podkreślił.

Jutro obrady Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej będą kontynuowane, a jednym z tematów dyskusji mają być relacje między Unią Europejską a NATO. Oprócz tego przedstawiciele państw członkowskich będą rozmawiali o misjach reagowania kryzysowego UE.

Na wtorek zaplanowano także podpisanie noty akcesyjnej w sprawie przystąpienia Chorwacji do Wyszehradzkiej Grupy Bojowej, która pod przewodnictwem Polski obejmie dyżur w drugiej połowie 2019 roku. Minister Błaszczak przypomniał, że żołnierze armii chorwackiej, w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO, stacjonują w Bemowie Piskim.

Tuż po uroczystości szef MON-u spotka się z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem. – Będziemy rozmawiać na temat współpracy, relacji polsko-amerykańskich, a także wzmocnienia zdolności obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance – zapowiedział szef resortu obrony. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st.szer. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Opłatek u kombatantów
One step ahead of the enemy
Świąteczna paczka dla powstańca
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Curse of the Black Gold
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Fly Eye dla terytorialsów
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Nagroda dla medyka GROM-u
Nothing Can Stop Our Tanks
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Przetrwać na wrogim terenie
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Kawalerzyści na górskich trasach
W Brukseli o bezpieczeństwie
Jakie zmiany w kształceniu podoficerów?
Centrum w zawieszeniu
Wyjątkowy Vis
Shows from the backstage
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Cel – bezpieczna Europa
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Playing the World
Our efforts passed muster
Okręty NATO w polskich portach
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Who Reaps the Whirlwind
Pancerniacy na symulowanym polu walki
Klątwa czarnego złota
Stępka pod „Albatrosa”
Testament geopolityczny prezydenta
Pomoc dla bohaterów
Zmiany w ustawie o weteranach
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Wojna zaczyna się w czwartek
Miła sercu epoka Periniego
Krew na wagę zwycięstwa
Nominacje generalskie
Rząd za kluczowymi zmianami
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Wyślij paczkę do PKW
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Natowska dywizja gotowa do działania
Orliki kupione
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Pokazy od kuchni
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Kompania pełna braci
Polska Casa nad Irakiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO