Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata

St. mar. Daria Pogorzelec wywalczyła srebrny medal, a st. mar. Kinga Kubicka i mar. Karolina Pieńkowska brązowe na 38. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Dżudo. W klasyfikacji medalowej czempionatu, który odbył się w Rio de Janeiro, triumfowali gospodarze. Brazylijczycy zdobyli 8 złotych krążków i siedem brązowych.

St. mar. Daria Pogorzelec wywalczyła srebro w kategorii wagowej do 70 kg. W finale reprezentantka gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego przegrała z Francuzką Marie Eve Gahie. Z kolei st. mar. Kinga Kubicka była trzecia w kategorii do 48 kg. W tej kategorii tytuł mistrzowski zdobyła Rosjanka Irina Dołgowa. Natomiast w kategorii do 52 kg na trzecim stopniu podium stanęła mar. Karolina Pieńkowska. Po złoto sięgnęła Brazylijka Jessica Pereira. W Rio walczyły jeszcze trzy Polki. Mar. Karolina Tałach i szer. Agata Ozdoba-Błach w kategorii do 63 kg zajęły piąte miejsca, zaś szer. Arleta Podolak w kategorii do 57 kg była siódma.

Pozostałe tytuły mistrzowskie w rywalizacji pań wywalczyły: Francuzka Clarisse Agbegnenou (w kategorii do 63 kg) i Brazylijki – Rafaela Silva (-57 kg), Samanta Soares (-78 kg) oraz Maria Altheman (+78 kg).

Natomiast w rywalizacji mężczyzn na najwyższym stopniu podium stanęło czterech Brazylijczyków: Eric Takabatake (-60 kg), Charles Chibana (-66 kg), Eduardo Santos (-81 kg) i Rafael Macedo (-90 kg), Rosjanie Georgij Jelbakiejew (-73 kg) i Anton Braczew (+100 kg) oraz Francuz Joseph Terhec (-100 kg).

Z reprezentantów Wojska Polskiego najwyżej sklasyfikowano st. szer. Andrzeja Umańskiego – na siódmej pozycji w kategorii do 90 kg. Zawodnikowi z 16 Dywizji Zmechanizowanej drogę do strefy medalowej przerwał późniejszy zwycięzca Brazylijczyk Macedo. Pozostali z naszych dżudoków nie awansowali do czołowej ósemki. Ppor. mar. Romana Błońskiego wyeliminował z dalszej rywalizacji w kategorii do 90 kg Serb Aleksandar Kukolj. Z Serbem (Bojanem Dosenem) przegrał też w pierwszej walce w kategorii do 100 kg szer. Jakub Wójcik. Natomiast st. szer. Łukasza Błacha (kat. -81 kg) i kpr. Mariusza Janickiego (-73 kg) wyeliminowali Brazylijczycy. Ten pierwszy przegrał z późniejszym zwycięzcą Santosem, a Janicki z brązowym medalistą Marcelo Continim.

W turnieju drużynowym Polki zajęły piąte miejsce. Złoty medal zdobyły Brazylijki, które w finale pokonały 3:2 Francuzki. Brązowe medale wywalczyły Rosjanki i Chinki. St. chor. mar. Adam Poździk, trener dżudo z gdyńskiego WZS-u, zauważa, że w polskiej reprezentacji nie było zawodniczek w każdej kategorii wagowej, dlatego w rywalizacji drużynowej Daria Pogorzelec musiała walczyć ze znacznie cięższymi od niej rywalkami. – To nie jest plusem w dżudo – dodaje chorąży.

Nie najlepiej poszło polskim zawodnikom startującym w turnieju drużynowym mężczyzn. Tu również triumfowali gospodarze. Brazylijczycy pokonali w finale 3:2 Rosjan. Brązowe medale zdobyli Francuzi i Chińczycy. Piątą lokatę zajęli reprezentanci Kazachstanu i Kataru. Polacy zostali sklasyfikowani na siódmej pozycji z Serbią.

Reprezentanci Polski w klasyfikacji medalowej zajęli wraz z Serbami piątą lokatę. Drugie miejsce za Brazylijczykami wywalczyli Rosjanie, którzy zdobyli trzy złote krążki, sześć srebrnych i cztery brązowe. Na trzeciej pozycji sklasyfikowano Francuzów (3 – 5 – 3), a na czwartej Chińczyków (0 – 1 – 3). – Brazylijczycy, Francuzi, Rosjanie i Chińczycy byli nie do dogonienia. W swoich składach mieli bowiem wielu medalistów igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. W takiej stawce zdobycie jakiegokolwiek krążka było bardzo trudne, więc tym bardziej cieszymy się z trzech medali – mówi kmdr por. Paweł Łępa, szef polskiej misji na mistrzostwa w Brazylii.

W 38. Wojskowych Mistrzostwach Świata startowało 171 zawodników z 21 państw. O medale walczyło 119 dżudoków i 52 dżudoczki. W reprezentacji Wojska Polskiego poza zawodnikami z wojskowych zespołów sportowych z Gdyni i Wrocławia znalazło się trzech dżudoków, którzy powołania na czempionat w Brazylii zapewnili sobie świetną postawą na tegorocznych Mistrzostwach Wojska Polskiego. – To dobrze, że otrzymali szansę pokazania się w najważniejszej wojskowej imprezie na świecie – podkreśla chor. Poździk.

Na poprzednim czempionacie, który przed dwoma laty odbył się w Uster w Szwajcarii, polscy dżudocy wywalczyli sześć medali. Tytuły mistrzowskie zdobyły: szer. Arleta Podolak i szer. Agata Ozdoba, a wicemistrzowski mar. Karolina Pieńkowska. Na trzecim stopniu podium stanęli: drużyna kobiet, st. mar. Kinga Kubicka i st. szer. Łukasz Błach.

autor zdjęć: Mr. Maxime Morlet / CISM