moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sto lat niepodległej

Oficjalne uroczystości i koncerty, w tym wspólne śpiewanie hymnu narodowego, będą miały w tym roku wyjątkowo odświętny charakter. Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się w każdym zakątku Polski. Specjalnie dla naszych Czytelników zebraliśmy informacje o tym, gdzie i kiedy warto być, aby wspólnie świętować urodziny wolnej Polski! Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław i inne polskie miasta zachęcają, by 11 listopada wyjść z domu i wziąć udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. 

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości w stolicy prezydent Andrzej Duda rozpocznie o godzinie 9.00, biorąc udział we mszy, która zostanie odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Następie odsłoni tabliczki umieszczone przy dębach rosnących wokół świątyni. Są one poświęcone ojcom niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi, Wojciechowi Korfantemu i Ignacemu Daszyńskiemu.

Wspólnie zaśpiewajmy hymn

O godzinie 12.00 na placu Piłsudskiego odbędzie się uroczysta honorowa zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a w całym kraju Polacy wspólnie będą śpiewać hymn państwowy w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!”. Wykonania „Mazurka Dąbrowskiego” wyemitują telewizje oraz stacje radiowe. W całej Polsce zagrają go również orkiestry straży pożarnej, policji oraz wojska. Dołączą do nich aktorzy w teatrach oraz muzycy w filharmoniach. Aby włączyć się do wspólnego śpiewania, wystarczy wejść na stronę niepodległa.gov.pl w zakładkę „Niepodległa do hymnu”. Zamieszczono tam mapę z miejscami, gdzie będzie wspólne śpiewanie. Wciąż można również włączyć się do akcji „Zachęcamy instytucje państwowe i samorządowe, organizacje społeczne, szkoły, chóry oraz wszystkich, którzy mają ochotę do włączenia się do akcji. Prosimy o zarezerwowanie w trakcie oficjalnych uroczystości 11 listopada kilku minut w samo południe, by wspólnie odśpiewać hymn. Wszelkie instytucje, organizacje i społeczeństwo zapraszamy do organizacji własnych akcji śpiewania hymnu lub o wystosowanie do władz lokalnych prośby o ich zorganizowanie w łatwo dostępnych miejscach – przy ratuszu czy na rynku. Organizatorów akcji »Niepodległa do hymnu« gorąco prosimy o dodawanie informacji o wydarzeniu do naszej mapy wydarzeń w zakładce »Wydarzenia«. Pokażmy, że wszyscy razem świętujemy stulecie odzyskania prze Polskę niepodległości!”, informuje Biuro Programu Niepodległa. Dla tych wszystkich, którzy nie mogą tego dnia świętować z innymi, na stronie niepodległa.gov.pl znajdą się pliki ze słowami „Mazurka Dąbrowskiego” oraz nuty, dzięki którym melodię można zagrać na fortepianie. „Możecie zaśpiewać hymn w domach, wśród przyjaciół czy rodziny”, zachęcają organizatorzy.

Tuż po uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza ruszy defilada 14 pododdziałów reprezentujących wszystkie rodzaje sił zbrojnych. – Będą też z nami przedstawiciele m.in. Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej. Defilada ruszy około godziny 13.10 i będzie szła Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem aż do Muzeum Wojska Polskiego – mówi płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Warszawa świętuje na Krakowskim Przedmieściu

Około godziny 13.00 Andrzej Duda otworzy Festiwal ,,Niepodległa”. Na Krakowskim Przedmieściu powstaną dwie trasy festiwalowe: „biała” i „czerwona”. Na „białej” znajdą się przystanki, na których będzie można posłuchać koncertów (dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych), zobaczyć spektakle teatralne (dziedziniec ASP), filmy (kino Kultura), a także spróbować specjałów kuchni polskiej (przed dziedzińcem Uniwersytetu Warszawskiego) oraz nauczyć się kroków polskich tańców (dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Wyjątkowym miejscem na „białej” trasie będzie Pałac Prezydencki, a w nim wystawa poświęcona najwyższemu odznaczeniu Rzeczypospolitej – Orderowi Orła Białego. Od godziny 13.30 do 19.00 w sali Orderu Orła Białego będzie można zobaczyć insygnia i pamiątki historyczne związane z Drugą Rzecząpospolitą oraz rządem RP na uchodźstwie, m.in. odznaki wspomnianego Orderu oraz odznaki Wielkiej Wstęgi Orderu Odrodzenia Polski. Wśród eksponatów znajdzie się także rękopis Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1935 roku.

Na trasie „czerwonej” będą prezentowane dokonania ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. „Ciekawostką może być przystanek przy hotelu Bristol, w którym przebywał Paderewski. W jego apartamencie – jedynym pokoju w Polsce objętym stałym nadzorem konserwatorów sztuki – wśród oryginalnych mebli kompozytora będzie rozbrzmiewać muzyka Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu wybitnych polskich pianistów”, zapowiadają organizatorzy. Koncert będzie trwał od godziny 13.00 do 20.00, transmitowany na telebimie przed hotelem. Przystanek poświęcony Wincentemu Witosowi będzie zlokalizowany w pobliżu kościoła św. Krzyża, Ignacemu Daszyńskiemu – przed Pałacem Prezydenckim, Józefowi Piłsudskiemu – w galerii Kordegarda, Wojciechowi Korfantemu – w domu bez kantów, a Romanowi Dmowskiemu – przed Centralną Biblioteką Rolniczą.

Dla świętujących przygotowano spacery z przewodnikiem po Trakcie Królewskim oraz parady zabytkowych aut i historycznych wozów straży pożarnej, a także przemarsze orkiestr dętych, zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki czy pokazy mody z dwudziestolecia międzywojennego. Nie zabraknie też atrakcji sportowych. Jedną z nich będzie 30. Bieg Niepodległości, w którym weźmie udział około 20 tys. osób. Dziesięciokilometrowa trasa będzie biegła aleją Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ulicą Chałubińskiego do alei Niepodległości.

O godzinie 14.00 w Zamku Królewskim prezydent Andrzej Duda nada pośmiertnie najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego dwudziestu pięciu wybitnym Polkom i Polakom, którzy przysłużyli się polskiej niepodległości. Będą to m.in.: Maria Skłodowska-Curie, wybitna polska uczona, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, fundatorka Instytutu Radowego w Warszawie; Hilary Koprowski, lekarz, wirusolog i immunolog, twórca szczepionki przeciwko wirusowi polio wywołującemu chorobę Heinego-Medina; oraz Halina Konopacka, lekkoatletka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska, działaczka sportowa, malarka, poetka i dziennikarka, bohaterka akcji ratowania złota ze skarbca Banku Polskiego. Biografie wszystkich odznaczonych znajdują się stronie prezydent.pl.

11 listopada z premierem

Narodowe Święto Niepodległości będzie można obchodzić również w sejmie. Od godziny 11.00 do 16.00 drzwi gmachu przy Wiejskiej będą otwarte dla zwiedzających. Będzie można zobaczyć m.in. salę Kolumnową, galerię Sejmowej Sali Posiedzeń, korytarz Marszałkowski i salę Senatu. Aby wejść do sejmu, należy zabrać ze sobą dowód tożsamości.

Natomiast piknik z okazji święta organizuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Od godziny 13.00 w Alejach Ujazdowskich 1/3 odbędą się pokazy wyszkolenia wojska i służb mundurowych, zawody sportowe oraz koncerty. Na scenie wystąpi m.in. raper Doniu oraz Tomasz Różniatowski, weteran misji w Afganistanie. Wspólnie wykonają utwór „Walkę mamy we krwi”. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zaprasza również na największy w historii Polski pokaz świetlno-pirotechniczny o godzinie 19.30 na terenie między mostem Świętokrzyskim a Śląsko-Dąbrowskim, na wysokości Centrum Nauki Kopernik.

Przez cały dzień w Warszawie, choć nie tylko, będziemy rozdawali specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”. Będzie ją można otrzymać w Świątyni Opatrzności Bożej (o godzinie 9.00 i 17.00), podczas Biegu Niepodległości w Warszawie i Piastowie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza (w godzinach 11.00–12.00), podczas pikniku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (około godziny 13.00), podczas Marszu Polonii w Nowym Jorku oraz w wojskowych uczelniach w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Dęblinie. Ale to nie wszystko. Mamy nadzieję, że nasze wydawnictwo umili podróż pasażerom pociągów Pendolino, a także podróżnym na głównych dworcach PKP w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Gdańsku, Wrocławiu, Opolu, Katowicach i Krakowie oraz na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Mecenasami specjalnego wydania „Polski Zbrojnej” są: Polska Grupa Zbrojeniowa; Polski Koncern Naftowy Orlen; Polska Spółka Gazownictwa; Fundacja PGNiG „Rozgrzewamy Polskie Serca” oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia.
Partnerzy wspierający to: Polskie Koleje Państwowe; PKP Intercity; PLL Lot oraz Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław.

Obchody w całej Polsce

Gdańsk rozpocznie świętowanie 11 listopada o 9.30 Paradą Niepodległości, która przejdzie ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym, gdzie zebrani odśpiewają hymn narodowy. O 11.30 na Długim Targu zostanie wykonane historyczne zdjęcie gdańszczan w stulecie niepodległości. A późnym wieczorem, o godzinie 22.00, w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się koncert „100 na 100”, podczas którego zostaną zaprezentowane utwory muzyczne czasu niepodległości.

W Krakowie uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.00 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej. Godzinę później zostanie odprawiona msza w wawelskiej katedrze. Na Rynku Głównym będą rozdawane biało-czerwone flagi, a w samo południe zostanie odśpiewany hymn państwowy. O 14.00 na krakowskich Błoniach wystartuje Bieg Niepodległości. Zawodnicy pokonają 11-kilometrową i 1918-metrową trasę.

Punktualnie w południe poznaniacy włączą się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Będą wspólnie śpiewać przed wejściem głównym do Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego (ul. Święty Marcin 87). O godzinie 13.00 ulicami Poznania przemaszeruje defilada wojsk i grup rekonstrukcyjnych. Wieczorem, o godzinie 18.00, w Filharmonii Poznańskiej rozpocznie się koncert „100 na 100”. Zagra Orkiestra Filharmonii pod batutą Łukasza Borowicza.

Wrocławianie rozpoczną obchody mszą odprawioną w kościele garnizonowym o godzinie 10.00, a tuż po niej wezmą udział w Radosnej Paradzie Niepodległości oraz w uroczystym apelu niepodległościowym na placu Wolności. W południe w Parafii pw. Bożego Ciała we Wrocławiu wszyscy będą mogli zaśpiewać hymn Polski, a wieczorem o godzinie 19.00 w Narodowym Forum Muzyki przy placu Wolności wysłuchać Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej albo pójść na koncert Lady Pank i Kombi (Hala Stulecia).

11 listopada będzie świętować cała Polska. Chcesz wiedzieć, co będzie się działo w twojej okolicy? Zajrzyj na mapę wydarzeń na stronie www.niepodległa.gov.pl. Znajdziesz tam wszystkie zgłoszone wydarzenia (wciąż można zgłaszać kolejne!).

KE

autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Pogromcy czołgów poszukiwani
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
19 medali żołnierzy
Pancerna walka w mieście
Drugie życie Wilczego Szańca
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
12 Brygada 20 lat w NATO
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
„Zoom na proobronność”
MP5: pierwszy z NATO
Cel – bezpieczna Europa
Szef NATO w Warszawie
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
201 maratonów w 201 krajach
Trzecia Setka Komandosa
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Trening na wieżowcu i nad wodą
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Panie bez taryfy ulgowej
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
W Brukseli o bezpieczeństwie
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Jastrzębie widzą w ciemności
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
To był realny plan odbudowy Polski
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Odwiedź „kuźnię generałów”
A Biting and Tracking Commando
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Generała Andersa akces do NATO
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Fuzja w ramach PGZ
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Podwyżki dla pracowników wojska
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Kampania wyborcza poza armią
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Step ahead in a different world
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
General Anders Joins NATO
Wizja marszałka prysła w Rydze

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO