moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Neustadt: sprawdzian i nauka

ORP „Kormoran” przez najbliższe dwa tygodnie będzie ćwiczył w renomowanym ośrodku szkoleniowym niemieckiej marynarki wojennej w Neustadt. Tamtejsi instruktorzy sprawdzą umiejętności załogi związane m.in. z prowadzeniem wojny minowej oraz walką z pożarem czy przebiciem kadłuba.  To także element przygotowań „Kormorana” do przyszłej służby w zespołach NATO.

German Navy Damage Control Training Center w Neustadt to jeden z najbardziej uznanych ośrodków szkoleniowych świata. Okręty niemieckiej marynarki przechodzą tam certyfikację, która poprzedza zagraniczne misje. W Neustadt ćwiczą też jednostki państw sojuszniczych. Pod okiem tamtejszych specjalistów trenowała na przykład załoga ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” wraz z międzynarodowym sztabem ulokowanym na jego na pokładzie. Szkolenie to poprzedzało przejęcie dowodzenia w natowskim zespole SNMCMG1.

W sobotę do Neustadt wyruszył najnowszy okręt polskiej marynarki – niszczyciel min ORP „Kormoran”. – W Niemczech przejdziemy „basic training”, czyli trening podstawowy. Przez dwa tygodnie będziemy ćwiczyli wszelkie aspekty związane z wewnętrzną i zewnętrzną walką prowadzoną przez załogę okrętu – informuje kmdr ppor. Michał Dziugan, dowódca ORP „Kormoran”. Pod pierwszym terminem kryje się między innymi walka z pożarem czy przebiciem kadłuba, pod drugim – prowadzenie łączności, poszukiwanie i neutralizacja min, odpieranie uderzeń nieprzyjacielskich samolotów i okrętów oraz zwalczanie tzw. zagrożeń asymetrycznych, czyli ataków, które przypuszczają terroryści w szybkich łodziach. – Do ćwiczącego okrętu przydzielanych jest kilkunastu instruktorów. Oceniają oni wykonanie poszczególnych zadań, ale też podpowiadają, jakie jeszcze rozwiązania można w danym wypadku zastosować – tłumaczy kmdr ppor. Dziugan. Cykl treningowy rozpoczyna się od zajęć teoretycznych w porcie. Trwają one zwykle dwa, trzy dni. Potem okręt rozpoczyna działania na morzu. Całość zadań wpisana jest w scenariusz misji stabilizacyjnej. Załoga musi, na przykład, dbać o bezpieczeństwo konwoju z pomocą humanitarną.

– Wizyta w Neustadt stanowi kolejną doskonałą okazję do sprawdzenia wyszkolenia załogi i funkcjonowania okrętu, który ciągle jeszcze przecież poznajemy. To także element przygotowań jednostki do przyszłej służby w zespołach NATO – wyjaśnia kmdr por. Jarosław Iwańczuk, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców, w którego skład wchodzi ORP „Kormoran”. – Doświadczenia zebrane w ośrodku mogą się również przydać w kontekście budowy i wprowadzania do linii kolejnych niszczycieli min tego typu – dodaje.

REKLAMA

ORP „Kormoran” rozpoczął służbę pod koniec listopada ubiegłego roku. Nowoczesny niszczyciel min został zbudowany z amagnetycznej stali i wyposażony w cichy napęd. Rozwiązania te mają zwiększyć jego bezpieczeństwo podczas operowania na akwenach, na których rozmieszczone zostały miny. Ponadprzeciętną zwrotność zapewniają okrętowi pędniki cykloidalne. Do tego został on wyposażony między innymi w system zarządzania walką SCOT oraz cztery typy pojazdów podwodnych. Jednostka została zbudowana przez konsorcjum, które utworzyły stocznia Remontowa Shipbuilding w Gdańsku i ośrodek badawczy Centrum Techniki Morskiej w Gdyni.

ORP „Kormoran” nie brał jeszcze udziału w dużych manewrach. Załoga ćwiczyła na Zatoce Gdańskiej, Pomorskiej, Świnie czy Morzu Północnym. Okręt reprezentował też Polskę podczas Belgian Navy Day, czyli święta belgijskiej marynarki wojennej. Tymczasem we wrześniu w stoczni Remontowa Shipbuilding odbyła się uroczystość cięcia blach pod drugi niszczyciel min typu Kormoran II. ORP „Albatros” ma być gotowy w styczniu 2020 roku. Budowa trzeciego i ostatniego z zamówionych przez resort obrony Kormoranów powinna ruszyć w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Okręt o nazwie ORP „Mewa” marynarka ma otrzymać w listopadzie 2021 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Technologiczne inwestycje HSW
13 Desperadoes
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Antoś, symbol Lwowa
Morze niezgody
Polskie święta na misjach
Widzimy się na macie
Pilot z precyzją chirurga
Granice są po to, by je przekraczać
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
See You On The Mat
Czy cywil z bronią wesprze armię w czasie „W”?
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Bal na rzecz weteranów
Curse of the Black Gold
„Sophia” do końca marca
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Cybernetyczna foka lustruje dno
Komandosi z Agatu na Kaukazie
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Kapelan na misji
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Poszukiwana Harpia
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Testament geopolityczny prezydenta
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
JFTC rośnie w siłę
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Panie bez taryfy ulgowej
W Brukseli o bezpieczeństwie
ORP „Drużno” po nowemu
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Cel – bezpieczna Europa
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Pierwsze Leopardy 2PL już w Polsce
We Are Warriors
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Więcej pieniędzy dla kombatantów
„Snipy” to oczy...
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Lekcja zimowego przetrwania
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Legenda pilota Pniewskiego
Centrum w zawieszeniu
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Proobronna „Anakonda”
Węzły dla wojska
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Playing the World
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Klątwa czarnego złota

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO