moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Neustadt: sprawdzian i nauka

ORP „Kormoran” przez najbliższe dwa tygodnie będzie ćwiczył w renomowanym ośrodku szkoleniowym niemieckiej marynarki wojennej w Neustadt. Tamtejsi instruktorzy sprawdzą umiejętności załogi związane m.in. z prowadzeniem wojny minowej oraz walką z pożarem czy przebiciem kadłuba.  To także element przygotowań „Kormorana” do przyszłej służby w zespołach NATO.

German Navy Damage Control Training Center w Neustadt to jeden z najbardziej uznanych ośrodków szkoleniowych świata. Okręty niemieckiej marynarki przechodzą tam certyfikację, która poprzedza zagraniczne misje. W Neustadt ćwiczą też jednostki państw sojuszniczych. Pod okiem tamtejszych specjalistów trenowała na przykład załoga ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” wraz z międzynarodowym sztabem ulokowanym na jego na pokładzie. Szkolenie to poprzedzało przejęcie dowodzenia w natowskim zespole SNMCMG1.

W sobotę do Neustadt wyruszył najnowszy okręt polskiej marynarki – niszczyciel min ORP „Kormoran”. – W Niemczech przejdziemy „basic training”, czyli trening podstawowy. Przez dwa tygodnie będziemy ćwiczyli wszelkie aspekty związane z wewnętrzną i zewnętrzną walką prowadzoną przez załogę okrętu – informuje kmdr ppor. Michał Dziugan, dowódca ORP „Kormoran”. Pod pierwszym terminem kryje się między innymi walka z pożarem czy przebiciem kadłuba, pod drugim – prowadzenie łączności, poszukiwanie i neutralizacja min, odpieranie uderzeń nieprzyjacielskich samolotów i okrętów oraz zwalczanie tzw. zagrożeń asymetrycznych, czyli ataków, które przypuszczają terroryści w szybkich łodziach. – Do ćwiczącego okrętu przydzielanych jest kilkunastu instruktorów. Oceniają oni wykonanie poszczególnych zadań, ale też podpowiadają, jakie jeszcze rozwiązania można w danym wypadku zastosować – tłumaczy kmdr ppor. Dziugan. Cykl treningowy rozpoczyna się od zajęć teoretycznych w porcie. Trwają one zwykle dwa, trzy dni. Potem okręt rozpoczyna działania na morzu. Całość zadań wpisana jest w scenariusz misji stabilizacyjnej. Załoga musi, na przykład, dbać o bezpieczeństwo konwoju z pomocą humanitarną.

– Wizyta w Neustadt stanowi kolejną doskonałą okazję do sprawdzenia wyszkolenia załogi i funkcjonowania okrętu, który ciągle jeszcze przecież poznajemy. To także element przygotowań jednostki do przyszłej służby w zespołach NATO – wyjaśnia kmdr por. Jarosław Iwańczuk, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców, w którego skład wchodzi ORP „Kormoran”. – Doświadczenia zebrane w ośrodku mogą się również przydać w kontekście budowy i wprowadzania do linii kolejnych niszczycieli min tego typu – dodaje.

ORP „Kormoran” rozpoczął służbę pod koniec listopada ubiegłego roku. Nowoczesny niszczyciel min został zbudowany z amagnetycznej stali i wyposażony w cichy napęd. Rozwiązania te mają zwiększyć jego bezpieczeństwo podczas operowania na akwenach, na których rozmieszczone zostały miny. Ponadprzeciętną zwrotność zapewniają okrętowi pędniki cykloidalne. Do tego został on wyposażony między innymi w system zarządzania walką SCOT oraz cztery typy pojazdów podwodnych. Jednostka została zbudowana przez konsorcjum, które utworzyły stocznia Remontowa Shipbuilding w Gdańsku i ośrodek badawczy Centrum Techniki Morskiej w Gdyni.

ORP „Kormoran” nie brał jeszcze udziału w dużych manewrach. Załoga ćwiczyła na Zatoce Gdańskiej, Pomorskiej, Świnie czy Morzu Północnym. Okręt reprezentował też Polskę podczas Belgian Navy Day, czyli święta belgijskiej marynarki wojennej. Tymczasem we wrześniu w stoczni Remontowa Shipbuilding odbyła się uroczystość cięcia blach pod drugi niszczyciel min typu Kormoran II. ORP „Albatros” ma być gotowy w styczniu 2020 roku. Budowa trzeciego i ostatniego z zamówionych przez resort obrony Kormoranów powinna ruszyć w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Okręt o nazwie ORP „Mewa” marynarka ma otrzymać w listopadzie 2021 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Podwyżki dla pracowników wojska
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Kampania wyborcza poza armią
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
19 medali żołnierzy
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
12 Brygada 20 lat w NATO
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
W Brukseli o bezpieczeństwie
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Pancerna walka w mieście
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Step ahead in a different world
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
A Biting and Tracking Commando
Jastrzębie widzą w ciemności
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Cel – bezpieczna Europa
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Odwiedź „kuźnię generałów”
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Trening na wieżowcu i nad wodą
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Drugie życie Wilczego Szańca
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Fuzja w ramach PGZ
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Szef NATO w Warszawie
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Generała Andersa akces do NATO
„Zoom na proobronność”
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
General Anders Joins NATO
MP5: pierwszy z NATO
Trzecia Setka Komandosa
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
201 maratonów w 201 krajach
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
To był realny plan odbudowy Polski
Wizja marszałka prysła w Rydze
Pogromcy czołgów poszukiwani
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Panie bez taryfy ulgowej
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO