moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Radary dla programu „Wisła”

US Army znacząco przyspieszyła program pozyskania nowych radarów dla modernizowanych przeciwrakietowych i przeciwlotniczych systemów Patriot. Zamiast w 2027 roku amerykańskie wojsko ma je mieć do testów już w 2022 roku. To bardzo ważna wiadomość dla naszych sił zbrojnych, gdyż zgodnie z programem „Wisła”, nasze systemy Patriot docelowo mają mieć takie same radary, jakich będzie używać armia USA.

Przeciwrakietowy i przeciwlotniczy system Patriot jest obecnie najpowszechniej stosowanym na świecie uzbrojeniem służącym do zwalczania rakiet manewrujących i balistycznych, a także samolotów i śmigłowców. W Patrioty wyposażonych jest pięciu członków NATO – USA, Niemcy, Grecja, Hiszpania i Holandia, a ponadto armie: Izraela, Arabii Saudyjskiej, krajów Zatoki Perskiej, Japonii i Tajwanu. W najbliższym czasie w systemy Patriot wyposażona zostanie armia rumuńska, szwedzka oraz polska.

Nasz kraj chce pozyskać systemy Patriot w dwóch fazach. W ramach pierwszej do polskiego wojska – do 2022 roku – mają trafić dwie baterie. W ramach drugiej fazy (dokładny terminarz dostarczenia broni będzie dopiero negocjowany), kolejne sześć baterii. Co bardzo istotne, w przeciwieństwie do Rumunii i Szwecji, polska armia ma zostać uzbrojona nie w systemy obecnie użytkowane przez USA (i kilka krajów, w tym Japonię i Arabię Saudyjską) o nazwie PAC-3+, ale w ich ulepszoną wersję posiadającą sieciocentryczny system dowodzenia IBCS, radary dookólne AESA oraz pociski niskokosztowe.

REKLAMA

Taka konfiguracja jest dla rządu USA (który jest gwarantem zamówienia) oraz amerykańskiej zbrojeniówki (jako jego wykonawcy) sporym wyzwaniem, ponieważ w służbie US Army nie ma jeszcze takich zestawów, jakie zamówiła polska armia. Owszem, armia naszego sojusznika również chce zmodernizować Patrioty o nowe, dookólne radary (LTAMDS – Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), ale planowała to zrobić dopiero pod koniec obecnej dekady. Testy miały rozpocząć się w 2027 roku, a pierwsze liniowe jednostki miały otrzymać nowe komponenty dwa lata później.

Okazuje się, że plany Pentagonu zostały mocno w tej sprawie zweryfikowane. Podczas październikowych targów zbrojeniowych w Waszyngtonie – „AUSA 2018 Annual Meeting and Exposition”, dr Bruce Jette, asystent sekretarza armii ds. akwizycji, logistyki i technologii, zapowiedział, że terminarz pozyskania nowego radaru dla Patriotów ulegnie znaczącemu przyspieszeniu. – Aby spełnić oczekiwania kongresu i wojska wykorzystamy w programie LTAMDS zarówno metody szybkiego prototypowania, jak i testów terenowych – zadeklarował na jednym ze sympozjów towarzyszących targom.

Deklaracje Jettego szybko znalazły odzwierciedlenie w programie LTAMDS. Kilka dni temu jego kierownictwo poinformowało, że nowy terminarz przewiduje, iż amerykańska armia otrzyma do testów pierwsze sześć radarów nie w 2027 roku, a już w 2022. Co to oznacza dla dwóch firm, które obecnie walczą o zwycięstwo w tym przetargu – Raytheona i Lockheeda Martina?

To, że już za nieco ponad pół roku – na przełomie maja i czerwca, będą musiały w ramach „sense-off”, czyli prezentacji zdolności przemysłowych, zaprezentować na jednym z poligonów działający demonstrator technologii swojego radaru, a pół roku później – pod koniec 2019 – amerykańska armia ogłosi, kto podczas tych testów wypadł najlepiej i otrzyma lukratywne – warte kilka miliardów dolarów – zlecenie ma modernizację tamtejszych baterii Patriot. I w konsekwencji, także polskich baterii „Wisła”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze


Gorzki finisz wielkiej wojny
Kaper ’18, czyli jak ocalić zakładników
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Mistrz sztangi
Rakiety Homara
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Szczecińska dywizja na morzu
Pierwszy kontrakt Huty
Rząd za kluczowymi zmianami
Polsko-amerykańskie negocjacje
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Kto zbiera burzę
Polska Casa nad Irakiem
Polki mistrzyniami świata w maratonie
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Testament geopolityczny prezydenta
Pododdziały 12 Dywizji w drodze na wschodnią flankę
The United States of America Have It Their Way
We Build the World of Details
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Polska świętuje na piknikach „Służymy Niepodległej”
Konwój idzie przez Bałtyk
Sto lat niepodległości
„Anakonda” w Orzyszu
Posłowie z komisji obrony o planowaniu w armii
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Radary dla programu „Wisła”
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Zmiany w ustawie o weteranach
Nothing Can Stop Our Tanks
Oddawali krew dla Niepodległej
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Śmigłowce w chmurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Wojsko szuka pielęgniarek
Kawalerzyści na górskich trasach
Polscy zwiadowcy na walijskich szczytach
„Anakonda” na Bałtyku
Wolna Polska na gruzach starego świata
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Bezpieczny powrót myśliwców
Tak działa magia Invictusa
He Who Awaken Poles to Arms
Our efforts passed muster
Wyślij paczkę do PKW
Film Frames from the War Front
Cel – Fort Trump
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Chętni na dostawę Mustanga
Kolejne Jelcze dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO