moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Radary dla programu „Wisła”

US Army znacząco przyspieszyła program pozyskania nowych radarów dla modernizowanych przeciwrakietowych i przeciwlotniczych systemów Patriot. Zamiast w 2027 roku amerykańskie wojsko ma je mieć do testów już w 2022 roku. To bardzo ważna wiadomość dla naszych sił zbrojnych, gdyż zgodnie z programem „Wisła”, nasze systemy Patriot docelowo mają mieć takie same radary, jakich będzie używać armia USA.

Przeciwrakietowy i przeciwlotniczy system Patriot jest obecnie najpowszechniej stosowanym na świecie uzbrojeniem służącym do zwalczania rakiet manewrujących i balistycznych, a także samolotów i śmigłowców. W Patrioty wyposażonych jest pięciu członków NATO – USA, Niemcy, Grecja, Hiszpania i Holandia, a ponadto armie: Izraela, Arabii Saudyjskiej, krajów Zatoki Perskiej, Japonii i Tajwanu. W najbliższym czasie w systemy Patriot wyposażona zostanie armia rumuńska, szwedzka oraz polska.

Nasz kraj chce pozyskać systemy Patriot w dwóch fazach. W ramach pierwszej do polskiego wojska – do 2022 roku – mają trafić dwie baterie. W ramach drugiej fazy (dokładny terminarz dostarczenia broni będzie dopiero negocjowany), kolejne sześć baterii. Co bardzo istotne, w przeciwieństwie do Rumunii i Szwecji, polska armia ma zostać uzbrojona nie w systemy obecnie użytkowane przez USA (i kilka krajów, w tym Japonię i Arabię Saudyjską) o nazwie PAC-3+, ale w ich ulepszoną wersję posiadającą sieciocentryczny system dowodzenia IBCS, radary dookólne AESA oraz pociski niskokosztowe.

Taka konfiguracja jest dla rządu USA (który jest gwarantem zamówienia) oraz amerykańskiej zbrojeniówki (jako jego wykonawcy) sporym wyzwaniem, ponieważ w służbie US Army nie ma jeszcze takich zestawów, jakie zamówiła polska armia. Owszem, armia naszego sojusznika również chce zmodernizować Patrioty o nowe, dookólne radary (LTAMDS – Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), ale planowała to zrobić dopiero pod koniec obecnej dekady. Testy miały rozpocząć się w 2027 roku, a pierwsze liniowe jednostki miały otrzymać nowe komponenty dwa lata później.

Okazuje się, że plany Pentagonu zostały mocno w tej sprawie zweryfikowane. Podczas październikowych targów zbrojeniowych w Waszyngtonie – „AUSA 2018 Annual Meeting and Exposition”, dr Bruce Jette, asystent sekretarza armii ds. akwizycji, logistyki i technologii, zapowiedział, że terminarz pozyskania nowego radaru dla Patriotów ulegnie znaczącemu przyspieszeniu. – Aby spełnić oczekiwania kongresu i wojska wykorzystamy w programie LTAMDS zarówno metody szybkiego prototypowania, jak i testów terenowych – zadeklarował na jednym ze sympozjów towarzyszących targom.

Deklaracje Jettego szybko znalazły odzwierciedlenie w programie LTAMDS. Kilka dni temu jego kierownictwo poinformowało, że nowy terminarz przewiduje, iż amerykańska armia otrzyma do testów pierwsze sześć radarów nie w 2027 roku, a już w 2022. Co to oznacza dla dwóch firm, które obecnie walczą o zwycięstwo w tym przetargu – Raytheona i Lockheeda Martina?

To, że już za nieco ponad pół roku – na przełomie maja i czerwca, będą musiały w ramach „sense-off”, czyli prezentacji zdolności przemysłowych, zaprezentować na jednym z poligonów działający demonstrator technologii swojego radaru, a pół roku później – pod koniec 2019 – amerykańska armia ogłosi, kto podczas tych testów wypadł najlepiej i otrzyma lukratywne – warte kilka miliardów dolarów – zlecenie ma modernizację tamtejszych baterii Patriot. I w konsekwencji, także polskich baterii „Wisła”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze


Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Szef NATO w Warszawie
Drugie życie Wilczego Szańca
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Kampania wyborcza poza armią
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Pogromcy czołgów poszukiwani
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
Trening na wieżowcu i nad wodą
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
12 Brygada 20 lat w NATO
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
„Zoom na proobronność”
MP5: pierwszy z NATO
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Pancerna walka w mieście
General Anders Joins NATO
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Step ahead in a different world
Fuzja w ramach PGZ
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
201 maratonów w 201 krajach
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Podwyżki dla pracowników wojska
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
19 medali żołnierzy
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
A Biting and Tracking Commando
To był realny plan odbudowy Polski
Cel – bezpieczna Europa
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Trzecia Setka Komandosa
Jastrzębie widzą w ciemności
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Wizja marszałka prysła w Rydze
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Odwiedź „kuźnię generałów”
Panie bez taryfy ulgowej
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
W Brukseli o bezpieczeństwie
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Generała Andersa akces do NATO
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO