moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Radary dla programu „Wisła”

US Army znacząco przyspieszyła program pozyskania nowych radarów dla modernizowanych przeciwrakietowych i przeciwlotniczych systemów Patriot. Zamiast w 2027 roku amerykańskie wojsko ma je mieć do testów już w 2022 roku. To bardzo ważna wiadomość dla naszych sił zbrojnych, gdyż zgodnie z programem „Wisła”, nasze systemy Patriot docelowo mają mieć takie same radary, jakich będzie używać armia USA.

Przeciwrakietowy i przeciwlotniczy system Patriot jest obecnie najpowszechniej stosowanym na świecie uzbrojeniem służącym do zwalczania rakiet manewrujących i balistycznych, a także samolotów i śmigłowców. W Patrioty wyposażonych jest pięciu członków NATO – USA, Niemcy, Grecja, Hiszpania i Holandia, a ponadto armie: Izraela, Arabii Saudyjskiej, krajów Zatoki Perskiej, Japonii i Tajwanu. W najbliższym czasie w systemy Patriot wyposażona zostanie armia rumuńska, szwedzka oraz polska.

Nasz kraj chce pozyskać systemy Patriot w dwóch fazach. W ramach pierwszej do polskiego wojska – do 2022 roku – mają trafić dwie baterie. W ramach drugiej fazy (dokładny terminarz dostarczenia broni będzie dopiero negocjowany), kolejne sześć baterii. Co bardzo istotne, w przeciwieństwie do Rumunii i Szwecji, polska armia ma zostać uzbrojona nie w systemy obecnie użytkowane przez USA (i kilka krajów, w tym Japonię i Arabię Saudyjską) o nazwie PAC-3+, ale w ich ulepszoną wersję posiadającą sieciocentryczny system dowodzenia IBCS, radary dookólne AESA oraz pociski niskokosztowe.

REKLAMA

Taka konfiguracja jest dla rządu USA (który jest gwarantem zamówienia) oraz amerykańskiej zbrojeniówki (jako jego wykonawcy) sporym wyzwaniem, ponieważ w służbie US Army nie ma jeszcze takich zestawów, jakie zamówiła polska armia. Owszem, armia naszego sojusznika również chce zmodernizować Patrioty o nowe, dookólne radary (LTAMDS – Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), ale planowała to zrobić dopiero pod koniec obecnej dekady. Testy miały rozpocząć się w 2027 roku, a pierwsze liniowe jednostki miały otrzymać nowe komponenty dwa lata później.

Okazuje się, że plany Pentagonu zostały mocno w tej sprawie zweryfikowane. Podczas październikowych targów zbrojeniowych w Waszyngtonie – „AUSA 2018 Annual Meeting and Exposition”, dr Bruce Jette, asystent sekretarza armii ds. akwizycji, logistyki i technologii, zapowiedział, że terminarz pozyskania nowego radaru dla Patriotów ulegnie znaczącemu przyspieszeniu. – Aby spełnić oczekiwania kongresu i wojska wykorzystamy w programie LTAMDS zarówno metody szybkiego prototypowania, jak i testów terenowych – zadeklarował na jednym ze sympozjów towarzyszących targom.

Deklaracje Jettego szybko znalazły odzwierciedlenie w programie LTAMDS. Kilka dni temu jego kierownictwo poinformowało, że nowy terminarz przewiduje, iż amerykańska armia otrzyma do testów pierwsze sześć radarów nie w 2027 roku, a już w 2022. Co to oznacza dla dwóch firm, które obecnie walczą o zwycięstwo w tym przetargu – Raytheona i Lockheeda Martina?

To, że już za nieco ponad pół roku – na przełomie maja i czerwca, będą musiały w ramach „sense-off”, czyli prezentacji zdolności przemysłowych, zaprezentować na jednym z poligonów działający demonstrator technologii swojego radaru, a pół roku później – pod koniec 2019 – amerykańska armia ogłosi, kto podczas tych testów wypadł najlepiej i otrzyma lukratywne – warte kilka miliardów dolarów – zlecenie ma modernizację tamtejszych baterii Patriot. I w konsekwencji, także polskich baterii „Wisła”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze


Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Cybernetyczna foka lustruje dno
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
13 Desperadoes
Polskie święta na misjach
Kapelan na misji
Panie bez taryfy ulgowej
Antoś, symbol Lwowa
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
JFTC rośnie w siłę
„Snipy” to oczy...
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Testament geopolityczny prezydenta
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
W Brukseli o bezpieczeństwie
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Playing the World
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Morze niezgody
See You On The Mat
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Cel – bezpieczna Europa
Curse of the Black Gold
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Czy cywil z bronią wesprze armię w czasie „W”?
Pilot z precyzją chirurga
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
„Sophia” do końca marca
Poszukiwana Harpia
Bal na rzecz weteranów
Klątwa czarnego złota
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Widzimy się na macie
Granice są po to, by je przekraczać
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Legenda pilota Pniewskiego
Technologiczne inwestycje HSW
Pierwsze Leopardy 2PL już w Polsce
Węzły dla wojska
ORP „Drużno” po nowemu
Proobronna „Anakonda”
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Centrum w zawieszeniu
Lekcja zimowego przetrwania
We Are Warriors

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO