moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rozpoznawcze zmagania

Cambrian Patrol to coroczne międzynarodowe ćwiczenia w patrolowaniu. Na trasie liczącego blisko 65 kilometrów patrolu wykonuje się skomplikowane zadania o tematyce rozpoznawczej, a adrenalinę potęguje walka z czasem, gdyż całą trasę należy przebyć maksymalnie w 48 godzin.

W tym roku zawody odbyły się terminie od 14 do 21 października. Rejon ćwiczenia obejmował Góry Kambryjskie oraz bagienne tereny centralnej Walii (Sennybridge). W tegorocznych zmaganiach brało udział sto trzydzieści siedem zespołów z trzydziestu siedmiu państw. Reprezentacja 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej została przydzielona do grupy 6 (BLUE), w której rywalizowała z piętnastoma zespołami między innymi z: australijskim SAS, spadochroniarzami z Chile, Hiszpanii, Finlandii oraz Gurkha, nowozelandzkimi i pakistańskimi siłami specjalnymi, a ponad to z kilkoma jednostkami z Wielkiej Brytanii. Patrol 17WBZ zdobył brązowy medal.

Pierwszym etapem było przemieszczenie pododdziału z Polski do Wielkiej Brytanii. Kolejne trzy dni to intensywny trening i przygotowanie organizmu do nadludzkiego wysiłku. Żołnierze z kompani rozpoznawczej Ułanów Wielkopolskich ćwiczyli pracę z bronią, zapoznawali się z brytyjskimi środkami pozoracji pola walki, a także podstawowymi procedurami.

REKLAMA

Kolejnym etapem było przemieszczenie na teren Walii. Sennybridge przywitał naszych żołnierzy obfitymi opadami, charakterystycznymi dla tego regionu. Po noclegu w warunkach polowych przy niesprzyjającej aurze, reprezentanci 17 WBZ już przed świtem byli gotowi do startu. - Podczas weryfikacji dopuszczalnego oporządzenia okazało się, że polscy żołnierze znacznie przekraczają dopuszczalną normę obciążenia na pojedynczego żołnierza. Zgodnie z wytycznymi uczestnik ćwiczenia powinien mieścić się w 30 kilogramowej normie wagowej - broń, kamizelka oraz plecak. Po zważeniu naszych stwierdzono, że waga oporządzenia oscylowała w okolicach 52 kg. Mimo to dopuszczono nas do startu, bo udowodniliśmy że takie obciążenie nie stanowi dla nas żadnego problemu - relacjonuje z uśmiechem ppor. Jarosław Sass.

Środowisko, w którym działali żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady jest wymagające i dziewicze, a nieustające opady deszczu oraz ukształtowanie terenu potęgowały trudności. Organizatorzy zlokalizowali na trasie marszu bardzo zróżnicowane zadania: patrolowanie, zasadzka, kontakt ogniowy, pokonywanie terenu skażonego, wejście do budynku połączone z odbiciem zakładników, obserwacja przeciwnika, naprowadzanie artylerii oraz rozpoznawanie sylwetek sprzętu innych państw.

Między zadaniami głównymi realizowano zadania poboczne typowe dla SERE - przeprawa przez rzekę o szerokości ok. 90m i głębokości 8m, przygotowywanie bazy oraz miejsc wyczekiwania połączone z ciągłą obserwacją i ubezpieczeniem terenu. Wszystkie zadania wykonywane były przez żołnierzy w pełnym oporządzeniu.

Po blisko dwóch dniach ciężkich zmagań około godziny 23:00 nasi żołnierze zakończyli katorżniczy patrol, a w samo południe dnia następnego ku zdziwieniu samych uczestników zostatali uhonorowani brązowym medalem za zajęcie III miejsca w Cambrian Patrol.

Osiągnięty rezultat stanowi dowód, że żołnierz kompani rozpoznawczej 17WBZ, są profesjonalnie przygotowani do działania w każdych warunkach terenowych i klimatycznych.

Tekst: por. Tomasz Kwiatkowski

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Jarosław Sass

dodaj komentarz

komentarze


Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Morskie kły na „Anakondzie”
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Wojsko szuka pielęgniarek
He Who Awaken Poles to Arms
Konwój idzie przez Bałtyk
Gorzki finisz wielkiej wojny
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Kolejne Jelcze dla armii
Wolna Polska na gruzach starego świata
Zmiany w ustawie o weteranach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Polscy zwiadowcy na walijskich szczytach
„Anakonda” w Orzyszu
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Cel – Fort Trump
Luzowanie na „Anakondzie”
Film Frames from the War Front
Kawalerzyści na górskich trasach
Sto lat niepodległości
We Build the World of Details
Polska Casa nad Irakiem
Nothing Can Stop Our Tanks
Śmigłowce w chmurach
„Ślązak” na morskiej próbie
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Wyślij paczkę do PKW
Polsko-amerykańskie negocjacje
Mistrz sztangi
Oddawali krew dla Niepodległej
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Konwój dotarł do celu
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Kto zbiera burzę
Rząd za kluczowymi zmianami
The United States of America Have It Their Way
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Radary dla programu „Wisła”
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
Rakiety Homara
Tak działa magia Invictusa
Obronne wyzwania fotoniki
Our efforts passed muster
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Bezpieczny powrót myśliwców
Testament geopolityczny prezydenta
Amerykańskie dowództwo przyszłości

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO