moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Złóż życzenia wolnej Polsce

Każdy z nas może wpisać się do p amiątkowej księgi z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Do 11 listopada wydana przez MON księga będzie dostępna na pl. Piłsudskiego w Warszawie. – Rok jubileuszu odzyskania niepodległości jest doskonałą okazją do złożenia życzeń Ojczyźnie. Napiszmy, za co Polskę kochamy, cenimy i szanujemy – zachęca minister Mariusz Błaszczak.

Księga z wpisami Polaków ma stać się nie tylko skarbnicą życzeń dla Ojczyzny, ale także ważnym dokumentem historycznym. Jej pomysłodawcą jest szef MON-u Mariusz Błaszczak. Księga została wystawiona 25 października przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Pieczę nad nią sprawują oficerowie Pułku Ochrony podległego Dowództwu Garnizonu Warszawa.

Księga wzbudza spore zainteresowanie. – Życzenia wpisują między innymi mieszkańcy stolicy spacerujący po placu Piłsudskiego, ale przychodzą też turyści czy przedstawiciele różnych instytucji. Bardzo wiele wpisów jest autorstwa dzieci – mówi ppłk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. I dodaje, że warto skorzystać z okazji, by zostawić w pamiątkowej księdze swój ślad. – Nie ma wiele czasu, bo księga będzie wystawiona przed Grobem Nieznanego Żołnierza do 11 listopada, kiedy odbędą się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Zachęcamy, aby przyjść i się wpisać. Można to zrobić codziennie, także w weekendy w godzinach od 10.00 do 15.00 – dodaje ppłk Klejszmit.

REKLAMA

Po raz pierwszy pamiątkowa księga 100-lecia niepodległości została wystawiona 15 sierpnia, czyli w Święto Wojska Polskiego. Warszawiacy i turyści wpisywali się do niej przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego oraz przy Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie.

Specjalna Pamiątkowa Księga z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości powstała też z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Jako pierwsi mogli się do niej wpisać parlamentarzyści, którzy wzięli udział w Zgromadzeniu Narodowym 5 grudnia 2017 roku. Zostało ono zwołane w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Akcje składania życzeń z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości są organizowane w różnych częściach Polski. W kwietniu władze stolicy zachęcały mieszkańców do podpisywania się pod przesłaniem dla kolejnych pokoleń. Każdy mógł dodać także kilka słów od siebie i wkleić swoje zdjęcie. Powstała z tego Warszawska Księga Wolności, która 13 października została umieszczona w kapsule czasu i wmurowana na skwerze im. Księdza Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

Specjalną księgę przygotowali także Częstochowianie. Tu także księga z życzeniami ma zostać zamknięta w specjalnej kapsule czasu, zdeponowanej w jednym z częstochowskich muzeów. Intencją organizatorów jest, by kapsuła z księgą została wystawiona za 100 lat, kiedy Polska będzie obchodzić 200. rocznicę odzyskania niepodległości.

Okazję do wpisania okolicznościowych życzeń mają również mieszkańcy Zamościa. Pamiątkowa księga wędruje od maja po tamtejszych urzędach, instytucjach, szkołach i organizacjach. „Zapraszamy wszystkich do wspólnego pisania tej księgi. Podzielmy się w niej wspomnieniami z historii naszego miasta, przywołajmy naszych lokalnych patriotów, opowiedzmy czym jest dla nas wolność i jak współcześnie rozumiemy patriotyzm. Zapiszmy w niej swoje „myśli niepodległe” – zachęcają inicjatorzy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DGW

dodaj komentarz

komentarze


Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
 
Nowy wiceminister w MON
„Harpun” do walki
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Pracowity tydzień flotylli
Online z mistrzami sportu
Sukcesy sportowców w mundurach
Ćwiczenia z torpedą
Przeciwlotnicza Sona
Na zakupy do sklepu AMW
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Obradowała Rada Gabinetowa
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Co z tegorocznym MSPO?
Prawdziwi wojownicy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na misjach święta inne niż zwykle
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Białe noce podhalańczyków
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
„Spartan” znów na Mazurach
Rubiny w walce z epidemią
Partyzanci rozgromili ubeków
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Army of Medics
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Podchorążowie za sterami Bielików
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Gotowi na „Defendera”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 kończą misję w Estonii
Agent w generalskich szlifach
Święto żołnierzy służących na misjach
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Terytorialsi nie stracą dodatku
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
NATO walczy z koronawirusem
Amerykanie odmładzają F-16
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Widzieć i nie być widzianym
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Patrioty z polskimi przyczepami
Specjalsi świętują
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Polskie porty bardziej otwarte

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO