moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Złóż życzenia wolnej Polsce

Każdy z nas może wpisać się do p amiątkowej księgi z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Do 11 listopada wydana przez MON księga będzie dostępna na pl. Piłsudskiego w Warszawie. – Rok jubileuszu odzyskania niepodległości jest doskonałą okazją do złożenia życzeń Ojczyźnie. Napiszmy, za co Polskę kochamy, cenimy i szanujemy – zachęca minister Mariusz Błaszczak.

Księga z wpisami Polaków ma stać się nie tylko skarbnicą życzeń dla Ojczyzny, ale także ważnym dokumentem historycznym. Jej pomysłodawcą jest szef MON-u Mariusz Błaszczak. Księga została wystawiona 25 października przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Pieczę nad nią sprawują oficerowie Pułku Ochrony podległego Dowództwu Garnizonu Warszawa.

Księga wzbudza spore zainteresowanie. – Życzenia wpisują między innymi mieszkańcy stolicy spacerujący po placu Piłsudskiego, ale przychodzą też turyści czy przedstawiciele różnych instytucji. Bardzo wiele wpisów jest autorstwa dzieci – mówi ppłk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. I dodaje, że warto skorzystać z okazji, by zostawić w pamiątkowej księdze swój ślad. – Nie ma wiele czasu, bo księga będzie wystawiona przed Grobem Nieznanego Żołnierza do 11 listopada, kiedy odbędą się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Zachęcamy, aby przyjść i się wpisać. Można to zrobić codziennie, także w weekendy w godzinach od 10.00 do 15.00 – dodaje ppłk Klejszmit.

REKLAMA

Po raz pierwszy pamiątkowa księga 100-lecia niepodległości została wystawiona 15 sierpnia, czyli w Święto Wojska Polskiego. Warszawiacy i turyści wpisywali się do niej przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego oraz przy Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie.

Specjalna Pamiątkowa Księga z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości powstała też z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Jako pierwsi mogli się do niej wpisać parlamentarzyści, którzy wzięli udział w Zgromadzeniu Narodowym 5 grudnia 2017 roku. Zostało ono zwołane w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Akcje składania życzeń z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości są organizowane w różnych częściach Polski. W kwietniu władze stolicy zachęcały mieszkańców do podpisywania się pod przesłaniem dla kolejnych pokoleń. Każdy mógł dodać także kilka słów od siebie i wkleić swoje zdjęcie. Powstała z tego Warszawska Księga Wolności, która 13 października została umieszczona w kapsule czasu i wmurowana na skwerze im. Księdza Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

Specjalną księgę przygotowali także Częstochowianie. Tu także księga z życzeniami ma zostać zamknięta w specjalnej kapsule czasu, zdeponowanej w jednym z częstochowskich muzeów. Intencją organizatorów jest, by kapsuła z księgą została wystawiona za 100 lat, kiedy Polska będzie obchodzić 200. rocznicę odzyskania niepodległości.

Okazję do wpisania okolicznościowych życzeń mają również mieszkańcy Zamościa. Pamiątkowa księga wędruje od maja po tamtejszych urzędach, instytucjach, szkołach i organizacjach. „Zapraszamy wszystkich do wspólnego pisania tej księgi. Podzielmy się w niej wspomnieniami z historii naszego miasta, przywołajmy naszych lokalnych patriotów, opowiedzmy czym jest dla nas wolność i jak współcześnie rozumiemy patriotyzm. Zapiszmy w niej swoje „myśli niepodległe” – zachęcają inicjatorzy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DGW

dodaj komentarz

komentarze


Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Cel – bezpieczna Europa
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Pokonać strach przed ogniem
O honor Polski walczącej
Harcerz zwany Flo
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Peaceful Pretexts of Putin
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Obrady NATO w Brukseli
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Ramię w ramię z pogranicznikami
Podwójne zamrożenie
Nurkowie ćwiczą pod lodem
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Breakdown? Do not panic
Diabły po Żelaznych Koniach
19 medali żołnierzy
WOT na szklanym ekranie
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Więcej Polski w Eurokorpusie
The holy mission
Panie bez taryfy ulgowej
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
W Brukseli o bezpieczeństwie
Zwiad w miejskiej dżungli
Macedonia Północna w drodze do NATO
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Podchorążowie na zimowym survivalu
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
Na wyciągnięcie ręki
Interoperacyjność Jaśmina
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Neptuny wchodzą do służby
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Deputowani z USA murem za NATO
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Polowanie na zbrodniarzy
Spotkanie ministrów obrony państw NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO