moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Złóż życzenia wolnej Polsce

Każdy z nas może wpisać się do p amiątkowej księgi z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Do 11 listopada wydana przez MON księga będzie dostępna na pl. Piłsudskiego w Warszawie. – Rok jubileuszu odzyskania niepodległości jest doskonałą okazją do złożenia życzeń Ojczyźnie. Napiszmy, za co Polskę kochamy, cenimy i szanujemy – zachęca minister Mariusz Błaszczak.

Księga z wpisami Polaków ma stać się nie tylko skarbnicą życzeń dla Ojczyzny, ale także ważnym dokumentem historycznym. Jej pomysłodawcą jest szef MON-u Mariusz Błaszczak. Księga została wystawiona 25 października przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Pieczę nad nią sprawują oficerowie Pułku Ochrony podległego Dowództwu Garnizonu Warszawa.

Księga wzbudza spore zainteresowanie. – Życzenia wpisują między innymi mieszkańcy stolicy spacerujący po placu Piłsudskiego, ale przychodzą też turyści czy przedstawiciele różnych instytucji. Bardzo wiele wpisów jest autorstwa dzieci – mówi ppłk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. I dodaje, że warto skorzystać z okazji, by zostawić w pamiątkowej księdze swój ślad. – Nie ma wiele czasu, bo księga będzie wystawiona przed Grobem Nieznanego Żołnierza do 11 listopada, kiedy odbędą się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Zachęcamy, aby przyjść i się wpisać. Można to zrobić codziennie, także w weekendy w godzinach od 10.00 do 15.00 – dodaje ppłk Klejszmit.

Po raz pierwszy pamiątkowa księga 100-lecia niepodległości została wystawiona 15 sierpnia, czyli w Święto Wojska Polskiego. Warszawiacy i turyści wpisywali się do niej przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego oraz przy Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie.

Specjalna Pamiątkowa Księga z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości powstała też z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Jako pierwsi mogli się do niej wpisać parlamentarzyści, którzy wzięli udział w Zgromadzeniu Narodowym 5 grudnia 2017 roku. Zostało ono zwołane w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Akcje składania życzeń z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości są organizowane w różnych częściach Polski. W kwietniu władze stolicy zachęcały mieszkańców do podpisywania się pod przesłaniem dla kolejnych pokoleń. Każdy mógł dodać także kilka słów od siebie i wkleić swoje zdjęcie. Powstała z tego Warszawska Księga Wolności, która 13 października została umieszczona w kapsule czasu i wmurowana na skwerze im. Księdza Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

Specjalną księgę przygotowali także Częstochowianie. Tu także księga z życzeniami ma zostać zamknięta w specjalnej kapsule czasu, zdeponowanej w jednym z częstochowskich muzeów. Intencją organizatorów jest, by kapsuła z księgą została wystawiona za 100 lat, kiedy Polska będzie obchodzić 200. rocznicę odzyskania niepodległości.

Okazję do wpisania okolicznościowych życzeń mają również mieszkańcy Zamościa. Pamiątkowa księga wędruje od maja po tamtejszych urzędach, instytucjach, szkołach i organizacjach. „Zapraszamy wszystkich do wspólnego pisania tej księgi. Podzielmy się w niej wspomnieniami z historii naszego miasta, przywołajmy naszych lokalnych patriotów, opowiedzmy czym jest dla nas wolność i jak współcześnie rozumiemy patriotyzm. Zapiszmy w niej swoje „myśli niepodległe” – zachęcają inicjatorzy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DGW

dodaj komentarz

komentarze


Raki dla zawiszaków
 
„Dragon’19” od kuchni
Kierunek: Afganistan
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Sojusze na fali
Kolejna szabla AFN zdobyta
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
F-35 wylądowały w Powidzu
Rivalry on Closed Sea
Tak umierał Wołyń
„Pułaski” wrócił do kraju
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Polsko-francuska szkoła uczuć
NATO silniejsze z rezerwistami
Gotowi na F-35?
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Formowanie 19 Brygady
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Ankona – samodzielna polska operacja
Obława pełna białych plam
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Wkręceni w skoki
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Polscy żołnierze wracają do Libanu
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Obrady Rady Unii Europejskiej
Działalność firm na rzecz obronności
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Sport nie dzieli, sport łączy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Nowe nakolanniki
Od konfliktu do zgody
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Nowi szturmani w JW Agat
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Rozpoczynamy nową erę
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Brytyjska „pamiątka”
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Stawiamy na rozwój
The Chariots of Jihad
Rozdarty subkontynent
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Desant na czeskich spadochronach
Moja „bazówka”
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany w przepisach mundurowych
Kolejne drony dla WOT-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO