moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Znamy zwycięzców konkursu „Strzelnica w powiecie”!

Choć ofert było 19, tylko dwie z nich spełniły wszystkie kryteria. Konkurs MON „Strzelnica w powiecie” – jak się dowiedział portal polska-zbrojna.pl – wygrały dwie gminy na Mazowszu. Nowe obiekty powstaną w Bielinach i w Odrzywole. Gotowe będą jeszcze w tym roku. Na dofinansowanie ich budowy resort przeznaczy w sumie ponad 1,5 mln zł.

Konkurs na budowę lub rewitalizację strzelnic adresowany był do samorządów. Lokalni włodarze mogli składać do MON-u projekty w dwóch sugerowanych przez resort wariantach. Było o co walczyć, bo zwycięzcom ministerstwo zaoferowało dotację w wysokości do 80% wartości projektu. Ci, którzy zdecydowali się na budowę mogą otrzymać do 1,2 mln zł lub do 800 tys. zł (w zależności od wybranego wariantu projektu). Wsparcie na remont wynosi maksymalnie 600 tys. lub 400 tys. zł.

Zainteresowanie konkursem było dość duże. Do resortu wpłynęło 19 ofert z całej Polski (najwięcej z województwa lubelskiego). Ale tylko dwie spełniły wszystkie kryteria stawiane przez MON. – To dla nas bardzo dobra wiadomość – mówi Monika Pietrzyk, wójt gminy Młodzieszyn na Mazowszu, jeden ze zwycięzców konkursu. Gmina otrzyma z MON-u dotację w wysokości 800 tys. zł. – Nasza strzelnica powstanie w lesie, w miejscowości Bieliny, oddalonej od Młodzieszyna o nieco ponad 20 km. Na realizację inwestycji mamy zaplanowane środki w budżecie – zapewnia Pietrzyk. Dodaje, że strzelnica pozwoli mieszkańcom rozwijać umiejętności, które mogą okazać się przydatne w sytuacji kryzysu lub zagrożenia. – Na terenie gminy planujemy powołać organizację strzelecką, a od września, w miejsce wygaszanego gimnazjum, otworzyć liceum mundurowe. Ta strzelnica doskonale wpisuje się w nasze plany – dodaje wójt.

Drugą zwycięską ofertą okazał się projekt powiatu przysuskiego, również z Mazowsza. Dofinansowanie z MON-u w tym przypadku wyniesie 795 585, 28 zł. Nowa strzelnica ma zostać wybudowana w Odrzywole.

Zwycięskie projekty pokonały kilkanaście innych propozycji. Wszystkie przeanalizowała komisja konkursowa. Sprawdzano m.in. czy samorząd jest w stanie pokryć co najmniej 20% kosztów budowy lub remontu strzelnicy. Ale to nie był jedyny warunek. Samorządy ubiegające się o dofinansowanie musiały też dysponować nieruchomością, na której ma stanąć strzelnica. Liczyły się też kryteria techniczne, jakie musi spełnić obiekt, a także jego lokalizacja. Największe szanse miały te powiaty, w których funkcjonują oddziały wojsk obrony terytorialnej, organizacje proobronne czy klasy wojskowe.

– Konkurs zakładał, że strzelnice mają powstać w tym roku. Znaczna część ofert, ze względów budżetowych wykraczała z realizacją poza rok 2018. Ostatecznie więc zwyciężyły dwie propozycje, które w całości spełniały kryteria konkursu – mówi Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony. Dodaje jednak, że nie można wykluczyć, iż odrzucone oferty będą jeszcze miały szansę na realizację. – Szukamy formuły, która w przyszłości pozwoli jednak na budowę tych strzelnic – dodaje Wojciech Skurkiewicz.

Strzelnice wybudowane dzięki dotacji MON-u będą służyły nie tylko lokalnym społecznościom. Samorządy będą zobowiązane też do nieodpłatnego udostępniania obiektu żołnierzom (100 godz. w miesiącu), członkom organizacji proobronnych (do 30 godz. w miesiącu) oraz uczniom szkół, które prowadzą działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności (do 30 godz. w miesiącu).

Paulina Glińska

autor zdjęć: Legia Akademicka

dodaj komentarz

komentarze

~Redneck
1540567140
Wspaniale! W tym tempie cel początkowy czyli 300 strzelnic zostanie osiągnięty już za 150 lat.
DB-ED-C4-F2
~czesiek
1540562700
Jak widać, 2 nowe strzelnice na ponad 300 powiatów w kraju to niebywały sukces programu, a dla nas znaczne rozwinięcie infrastruktury :). Po pracach budowlanych - ziemnych, czas na uroczyste otwarcie, przecinanie wstęgi no i na premie dla urzędników!
8E-D3-57-92

Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
 
F-16 lecą na Litwę
Mielec wraca do odrzutowców
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Bryza na południowej flance
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Harduny dla strażaków?
#MuremZaPolskimMundurem na scenie
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Afganistan. Czas wracać do domu
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Mecz z mistrzem!
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Zespół NATO na bojowo
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Oczy na wschodnią flankę
W Sejmie o kondycji PGZ
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Orlik po raz dziesiąty
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Nastał dzień krwi i chwały…
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Wojskowa politechnika świętuje
Legioniści wkraczają do Warszawy
Podchorążowie na posterunku
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Dowódca generalny na granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Niespokojna granica
Lekcja wojska od górali
Niemiec z Goździkiem
W BBN o sytuacji na granicy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Śladem „białych kurierów”
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
SOMA dla specjalsów
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
W jedynym słusznym kierunku
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
„Tumak ’21” na finiszu
Course on Diplomacy
Nocny szturm na polską granicę
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Reforma administracji wojskowej
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Słowo jak odcisk palca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO