moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Znamy zwycięzców konkursu „Strzelnica w powiecie”!

Choć ofert było 19, tylko dwie z nich spełniły wszystkie kryteria. Konkurs MON „Strzelnica w powiecie” – jak się dowiedział portal polska-zbrojna.pl – wygrały dwie gminy na Mazowszu. Nowe obiekty powstaną w Bielinach i w Odrzywole. Gotowe będą jeszcze w tym roku. Na dofinansowanie ich budowy resort przeznaczy w sumie ponad 1,5 mln zł.

Konkurs na budowę lub rewitalizację strzelnic adresowany był do samorządów. Lokalni włodarze mogli składać do MON-u projekty w dwóch sugerowanych przez resort wariantach. Było o co walczyć, bo zwycięzcom ministerstwo zaoferowało dotację w wysokości do 80% wartości projektu. Ci, którzy zdecydowali się na budowę mogą otrzymać do 1,2 mln zł lub do 800 tys. zł (w zależności od wybranego wariantu projektu). Wsparcie na remont wynosi maksymalnie 600 tys. lub 400 tys. zł.

Zainteresowanie konkursem było dość duże. Do resortu wpłynęło 19 ofert z całej Polski (najwięcej z województwa lubelskiego). Ale tylko dwie spełniły wszystkie kryteria stawiane przez MON. – To dla nas bardzo dobra wiadomość – mówi Monika Pietrzyk, wójt gminy Młodzieszyn na Mazowszu, jeden ze zwycięzców konkursu. Gmina otrzyma z MON-u dotację w wysokości 800 tys. zł. – Nasza strzelnica powstanie w lesie, w miejscowości Bieliny, oddalonej od Młodzieszyna o nieco ponad 20 km. Na realizację inwestycji mamy zaplanowane środki w budżecie – zapewnia Pietrzyk. Dodaje, że strzelnica pozwoli mieszkańcom rozwijać umiejętności, które mogą okazać się przydatne w sytuacji kryzysu lub zagrożenia. – Na terenie gminy planujemy powołać organizację strzelecką, a od września, w miejsce wygaszanego gimnazjum, otworzyć liceum mundurowe. Ta strzelnica doskonale wpisuje się w nasze plany – dodaje wójt.

REKLAMA

Drugą zwycięską ofertą okazał się projekt powiatu przysuskiego, również z Mazowsza. Dofinansowanie z MON-u w tym przypadku wyniesie 795 585, 28 zł. Nowa strzelnica ma zostać wybudowana w Odrzywole.

Zwycięskie projekty pokonały kilkanaście innych propozycji. Wszystkie przeanalizowała komisja konkursowa. Sprawdzano m.in. czy samorząd jest w stanie pokryć co najmniej 20% kosztów budowy lub remontu strzelnicy. Ale to nie był jedyny warunek. Samorządy ubiegające się o dofinansowanie musiały też dysponować nieruchomością, na której ma stanąć strzelnica. Liczyły się też kryteria techniczne, jakie musi spełnić obiekt, a także jego lokalizacja. Największe szanse miały te powiaty, w których funkcjonują oddziały wojsk obrony terytorialnej, organizacje proobronne czy klasy wojskowe.

– Konkurs zakładał, że strzelnice mają powstać w tym roku. Znaczna część ofert, ze względów budżetowych wykraczała z realizacją poza rok 2018. Ostatecznie więc zwyciężyły dwie propozycje, które w całości spełniały kryteria konkursu – mówi Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony. Dodaje jednak, że nie można wykluczyć, iż odrzucone oferty będą jeszcze miały szansę na realizację. – Szukamy formuły, która w przyszłości pozwoli jednak na budowę tych strzelnic – dodaje Wojciech Skurkiewicz.

Strzelnice wybudowane dzięki dotacji MON-u będą służyły nie tylko lokalnym społecznościom. Samorządy będą zobowiązane też do nieodpłatnego udostępniania obiektu żołnierzom (100 godz. w miesiącu), członkom organizacji proobronnych (do 30 godz. w miesiącu) oraz uczniom szkół, które prowadzą działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności (do 30 godz. w miesiącu).

Paulina Glińska

autor zdjęć: Legia Akademicka

dodaj komentarz

komentarze

~Redneck
1540567140
Wspaniale! W tym tempie cel początkowy czyli 300 strzelnic zostanie osiągnięty już za 150 lat.
DB-ED-C4-F2
~czesiek
1540562700
Jak widać, 2 nowe strzelnice na ponad 300 powiatów w kraju to niebywały sukces programu, a dla nas znaczne rozwinięcie infrastruktury :). Po pracach budowlanych - ziemnych, czas na uroczyste otwarcie, przecinanie wstęgi no i na premie dla urzędników!
8E-D3-57-92

Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Partyzanci rozgromili ubeków
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Polskie porty bardziej otwarte
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Co z tegorocznym MSPO?
Specjalsi świętują
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Amerykanie odmładzają F-16
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Podchorążowie za sterami Bielików
Woda z Odry zdatna do picia
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Widzieć i nie być widzianym
Obradowała Rada Gabinetowa
Pracowity tydzień flotylli
MBDA w walce o „Narew”
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Rubiny w walce z epidemią
Wojsko przeciw wirusowi
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Online z mistrzami sportu
Poszukiwania Magneto
Pilot F-16 oślepiony laserem
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Sukcesy sportowców w mundurach
Na misjach święta inne niż zwykle
Na zakupy do sklepu AMW
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
F-16 kończą misję w Estonii
Armia medyków
NATO walczy z koronawirusem
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Nowy wiceminister w MON
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Patrioty z polskimi przyczepami
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Army of Medics
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Gotowi na „Defendera”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO