moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie z komisji obrony o planowaniu w armii

Rząd chce, by kierunki modernizacji technicznej polskiego wojska były określane w perspektywie piętnastu lat, nie jak obecnie – dziesięciu. Wczoraj na temat tej propozycji rozmawiali posłowie z sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Wydłużenie o pięć lat okresu planistycznego poparli zarówno przedstawiciele PiS, jak i ugrupowań opozycyjnych.

Wytyczanie kierunków rozwoju armii na 15 lat to zmiana, która – jak przekonywał wczoraj posłów wiceminister Wojciech Skurkiewicz – dostosuje polski system planowania do standardów NATO. Sojusz bowiem w ubiegłym roku wydłużył z 10 do 15 lat okres, który bierze pod uwagę przy opracowywaniu planów rozwoju. – Kluczowe dokumenty NATO opisują wprost zobowiązania Polski względem tego paktu w latach 2018–2032, a więc w perspektywie 15-letniej – mówił podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Wiceszef MON przypomniał także, że planowanie w perspektywie 10 lat zostało uznane przez autorów Strategicznego Przeglądu Obronnego za okres niewystarczający do realizacji długookresowych inwestycji. Przykładem jest chociażby program budowy polskiej tarczy antyrakietowej. – W trakcie realizacji Strategicznego Przeglądu Obronnego wskazano, że 10-letni horyzont planowania jest niewystarczający w odniesieniu do procesu pozyskiwania technologii obronnej i zaawansowanych systemów uzbrojenia – zauważył Wojciech Skurkiewicz.

Przewodniczący sejmowej komisji obrony Michał Jach (PiS) zwrócił uwagę, że o potrzebie zmiany przepisów w tym kierunku posłowie rozmawiali nieoficjalnie już od dłuższego czasu. – Tak, ale problem przy modernizacji polskiego wojska tkwi w determinacji i konsekwencji realizowania poszczególnych programów, a nie w okresach planistycznych – mówił poseł Leszek Ruszczyk (PO). Z kolei Czesław Mroczek (PO), wiceprzewodniczący komisji, wytknął, że rząd wciąż nie przyjął najważniejszych dokumentów określających kierunki rozwoju armii. Chodzi przede wszystkim o nowy Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych. Obecny, przyjęty w 2012 roku, określa bowiem zadania jedynie do 2022 roku. Przyjęcie nowego dokumentu jest konieczne, aby móc zawierać umowy wieloletnie na modernizację techniczną, wychodzące poza 2022 rok. – Jakiś czas temu mówiliście o kupnie fregat typu Adelajda. Tymczasem w obecnie obowiązującym PTM nie ma mowy o potrzebie ich pozyskania – mówił były wiceminister obrony (w rządzie PO–PSL). Wiceminister Skurkiewicz zapewnił jednak, że uaktualniony PTM zostanie wkrótce ogłoszony.

REKLAMA

Wydłużenie okresu planistycznego o 5 lat wymaga zmiany ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych. Projekt nowelizacji opracowało ministerstwo obrony. We wrześniu trafił on do Sejmu jako dokument rządowy. Wczoraj posłowie z komisji obrony poparli rozwiązania zaproponowane przez MON. Za opowiedzieli się zarówno politycy PiS, jak i opozycji. – Poprzemy tę propozycję – deklarował wiceprzewodniczący komisji Czesław Mroczek (PO). Teraz projekt trafi pod obrady Sejmu.

Joanna Tańska

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Cel – Fort Trump
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Kawalerzyści na górskich trasach
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Sto lat niepodległości
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Radary dla programu „Wisła”
Zmiany w ustawie o weteranach
Pododdziały 12 Dywizji w drodze na wschodnią flankę
Gorzki finisz wielkiej wojny
Polscy zwiadowcy na walijskich szczytach
Polska świętuje na piknikach „Służymy Niepodległej”
The United States of America Have It Their Way
Polsko-amerykańskie negocjacje
Oddawali krew dla Niepodległej
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Kolejne Jelcze dla armii
Pierwszy kontrakt Huty
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Rakiety Homara
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Wojsko szuka pielęgniarek
Chętni na dostawę Mustanga
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Film Frames from the War Front
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Kaper ’18, czyli jak ocalić zakładników
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
He Who Awaken Poles to Arms
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Our efforts passed muster
Wolna Polska na gruzach starego świata
Śmigłowce w chmurach
Rząd za kluczowymi zmianami
We Build the World of Details
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Polska Casa nad Irakiem
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Tak działa magia Invictusa
Szczecińska dywizja na morzu
Mistrz sztangi
Posłowie z komisji obrony o planowaniu w armii
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Kto zbiera burzę
„Anakonda” na Bałtyku
Bezpieczny powrót myśliwców
Konwój idzie przez Bałtyk
Wyślij paczkę do PKW
Nothing Can Stop Our Tanks
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Testament geopolityczny prezydenta
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO