moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowoczesny schron nie tylko dla saperów

Ma 40 metrów kwadratowych powierzchni, chroni przed bronią strzelecką i pociskami moździerzowymi o kalibrze do 82 milimetrów. Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu zostało wyposażone w nowoczesny schron HAB 2. Z konstrukcji, którą można szybko zdemontować i przetransportować w inne miejsce, będą korzystać przede wszystkim saperzy.

Wielofunkcyjny schron HAB 2 ma chronić żołnierzy przed bronią strzelecką, odłamkami oraz pociskami moździerzowymi o kalibrze do 82 milimetrów. Jego powierzchnia to 40 metrów kwadratowych. Można tu zorganizować część stanowiska dowodzenia dla ośmiu osób pracujących przy komputerach lub nieduży oddział szpitala polowego dla co najmniej ośmiu pacjentów. W razie ostrzału w schronie może się ukryć kilkanaście osób. Zimą można tu zainstalować nagrzewnice, a w czasie upałów klimatyzację, w razie potrzeby położyć podłogę i wstawić ściany działowe. Gotowy obiekt osłonięty jest skrojoną na wymiar plandeką w kamuflażu pustynnym lub tropikalnym.

Nowoczesna konstrukcja warta jest 250 tysięcy złotych. Schron przekazała polskiemu wojsku bezpłatnie do celów szkoleniowych polska firma Megmar L&C z Kutna – przedstawiciel brytyjskiego producenta zestawów fortyfikacyjnych, firmy Hesco.

REKLAMA

– W naszym Centrum odbywają się nie tylko szkolenia saperów, lecz także ćwiczenia zespołu reagowania kryzysowego. Schron bardzo przyda się podczas takich treningów – mówi płk Kazimierz Łucki, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

Jak zmontować bunkier

SchronHAB 2 łatwo i szybko można ustawić, a w razie potrzeby zdemontować i przetransportować w inne miejsce. Wszystkie części konstrukcji mieszczą się w czterech skrzyniach o łącznej wadze około 5,5 tony.

Ścianami schronu są znane uczestnikom misji zagranicznych moduły Hesco. To druciane kosze, odporne na korozję, ich ścianki okłada się specjalną włókniną i wypełnia suchym piaskiem lub kamiennym kruszywem.

Strop, czyli płyty sufitowe, belki podtrzymujące i stemple są wykonane z wytrzymałego duraluminium. Dzięki temu jest on lekki i odporny na korozję. Po założeniu takiej konstrukcji dachowej na dwumetrowej wysokości ściany, na dach sypie się około półmetrową warstwę ziemi lub piasku. Całość przykrywa się płytami OSB,  zapobiegają one obsypywaniu się piasku, a jednocześnie stanowią warstwę, która ma sprowokować wybuch pocisku, gdyby od góry uderzył on w dach. Po takiej eksplozji odłamki nie trafią w ludzi, bo musiałyby przebić się przez grubą warstwę ziemi.

Prostą konstrukcję kilka osób może postawić w ciągu jednej doby, wykorzystując zwykłą maszynę do załadunku. A dzięki modułowej budowie kilka schronów HAB 2 można łączyć ze sobą w jeden obiekt przeznaczony dla dużej grupy osób.

Nie tylko dla żołnierzy na misjach

To pierwszy tego typu schron w polskiej armii. We wrocławskim Centrum stanął na terenie, na którym szkolą się saperzy odpowiedzialni na misjach za przeciwdziałanie improwizowanym urządzeniom wybuchowym. – Już niedługo ustawimy w nim ściany działowe i będziemy szkolili między innymi operatorów zdalnie sterowanych robotów saperskich – zapowiada ppłk Piotr Tomków, szef Zespołu Rozminowania CSWIiCh. Oficer wyjaśnia, że zadaniem operatora stojącego na zewnątrz będzie wprowadzenie do wnętrza schronu robota i w jednym z kilku pomieszczeń odnalezienie podłożonego ładunku.

Ppłk Tomków podkreśla, że budowy i sposobów korzystania ze schronu będą się uczyć zespoły saperskie z różnych jednostek, które szkolą się we wrocławskim Centrum. – To ważne, bo z takich właśnie konstrukcji będą korzystać, pełniąc służbę na misjach – dodaje ppłk Tomków.

Nowy schron będzie także dobrym miejscem do szkolenia, np. dla specjalistów zajmujących się fortyfikacjami i umocnieniami na polu walki. – Wiedząc o zaletach tej konstrukcji, bez wahania przystałem na propozycję producenta, który oferował postawienie schronu na naszym terenie  – mówi płk Kazimierz Łucki, komendant Centrum.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: kpt. Marek Gwóźdź, Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Amerykańskie dowództwo przyszłości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Polska świętuje na piknikach „Służymy Niepodległej”
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Zmiany w ustawie o weteranach
Bezpieczny powrót myśliwców
Wolna Polska na gruzach starego świata
„Anakonda” na Bałtyku
Wyślij paczkę do PKW
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Rakiety Homara
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
The United States of America Have It Their Way
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Gorzki finisz wielkiej wojny
Testament geopolityczny prezydenta
Tak działa magia Invictusa
Kolejne Jelcze dla armii
Kawalerzyści na górskich trasach
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Rząd za kluczowymi zmianami
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Polscy zwiadowcy na walijskich szczytach
Film Frames from the War Front
„Anakonda” w Orzyszu
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Kaper ’18, czyli jak ocalić zakładników
Pierwszy kontrakt Huty
Kto zbiera burzę
Mistrz sztangi
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Posłowie z komisji obrony o planowaniu w armii
Konwój idzie przez Bałtyk
Chętni na dostawę Mustanga
Cel – Fort Trump
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Śmigłowce w chmurach
Sto lat niepodległości
Oddawali krew dla Niepodległej
We Build the World of Details
Our efforts passed muster
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Nothing Can Stop Our Tanks
He Who Awaken Poles to Arms
Szczecińska dywizja na morzu
Pododdziały 12 Dywizji w drodze na wschodnią flankę
Radary dla programu „Wisła”
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Polska Casa nad Irakiem
Wojsko szuka pielęgniarek
Polsko-amerykańskie negocjacje
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO