moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Płk Drumowicz objął dowodzenie specjalsami

Kierunki rozwoju wojsk specjalnych zostały wyznaczone, teraz trzeba je zrealizować. Nie zawiedziecie się na mnie – zapewnił płk Sławomir Drumowicz, który objął dziś stanowisko dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych, zastępując gen. bryg. Wojciecha Marchwicę. Jednym z zadań nowego dowódcy będzie przygotowanie polskich specjalsów do dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO w 2020 roku.

O zmianie dowodzenia w wojskach specjalnych polska-zbrojna.pl informowała już pod koniec września. Wówczas minister obrony narodowej powołał na pierwszego komandosa płk. dr. Sławomira Drumowicza. Oficer dwa dni temu pożegnał się z dotychczasowymi podwładnymi – Jednostką Wojskową Agat i dziś oficjalnie objął dowodzenie Komponentem Wojsk Specjalnych w Krakowie.

Podczas uroczystej zbiórki w DKWS zameldowali się przedstawiciele wszystkich jednostek wojsk specjalnych. Płk. Drumowiczowi nowe obowiązki przekazał dotychczasowy dowódca specjalsów – gen. bryg. Wojciech Marchwica. Uroczystość odbyła się w obecności gen. broni Jarosława Miki, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. – Nie będę składał żadnych deklaracji. Kierunki rozwoju wojsk specjalnych zostały wyznaczone. Teraz trzeba je zrealizować. Przed nami między innymi dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO – mówił płk Sławomir Drumowicz, obejmując obowiązki. Nowy dowódca wojsk specjalnych podziękował przełożonym za zaufanie. Zwrócił się również do swoich poprzedników: – Wyrażam ogromny szacunek za to, co zrobiliście dla rozwoju wojsk specjalnych, a tym samym dla całych sił zbrojnych – powiedział nowy dowódca.

Także ustępujący ze stanowiska gen. bryg. Wojciech Marchwica dziękował za zaangażowanie wszystkim specjalsom. – Dużo udało nam się zrobić, między innymi scalić struktury WS, ale wiem, że to nie koniec drogi. Wierzę, że pod nowym dowództwem nabierzecie rozpędu. Zmiany są dobre i konieczne – mówił gen. Marchwica, który kierował wojskami specjalnymi przez ostatnie 1,5 roku. Wcześniej dowodził m.in. 6 Brygadą Powietrznodesantową, służył na różnych stanowiskach w Dowództwie Generalnym RSZ. Generał został przeniesiony do rezerwy kadrowej.

Płk dr Sławomir Drumowicz ma niespełna 50 lat. Jego dotychczasowi podwładni i współpracownicy zwracają uwagę przede wszystkim na silną osobowość oficera, który „nigdy nie boi się wyrażać własnego zdania i równie wiele wymaga od siebie, co od innych”. Żołnierze podkreślają także, że płk Drumowicz jest świetnie przygotowany do dowodzenia komandosami, ponieważ całą dotychczasową służbę spędził w jednostkach specjalnych.

Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych odpowiada m.in. za planowanie rozwoju wojsk specjalnych, współpracę międzynarodową i szkolenie specjalsów. Dowodzi polskimi jednostkami specjalnymi w kraju, a także podczas operacji za granicą w czasie działań bojowych. Dowódcy KWS podlega ok. 3 tys. żołnierzy ze wszystkich jednostek WS: GROM-u, JWK, Agatu, Formozy, Nila oraz w czasie działań operacyjnych 7 Eskadry Działań Specjalnych.

Dowódca KWS będzie odpowiedzialny także za przygotowanie kadry Sojuszniczego Wielonarodowego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych Sił Odpowiedzi NATO. Dowództwo wraz z podległymi jednostkami rozpocznie dyżur bojowy w 2020 roku. Wówczas polskie siły specjalne będą mogły dowodzić operacjami wszystkich komandosów NATO w dowolnym miejscu na świecie.

Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych działa od 3 sierpnia 2015 roku. Powstało w wyniku reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP wprowadzonej 1 stycznia 2014 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek , Ewa Korsak

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
 
Śląskie obchody wojskowego święta
High Confidence Operations
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Spełniliśmy swój obowiązek
Wojenne „pamiątki” bezpiecznie zniszczone
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Defilada w powietrzu
Przysięga śląskich terytorialsów
Pokonani swoją własną bronią
Warszawa walczy, wracamy
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
A Wave of Alliances
Rozdarty subkontynent
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cienka niebieska linia
Śladami Pierwszej Pancernej
Rozpoczynamy nową erę
Igrzyska dla Polonusów
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Piknik ze smakiem
Wyróżnienia dla żołnierzy i wyjątkowy awans
Jedna misja, jeden zespół
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Następcy okrętów OHP
Wozy amunicyjne do Raków
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wojna wywiadów
Wojskowe awanse
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Czarny odchodzi do cywila
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Desant z transportowca-giganta
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Pułaski” wrócił do kraju
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
A Torn Subcontinent
Sprawdzają Brutusa
F-35 wylądowały w Powidzu
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zielonka dla Patriotów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Przez krew zdobyty Śląsk
Rivalry on Closed Sea
Polacy zatrzymali bolszewicką nawałę
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Irańskie szachy
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Kolejne NUR-y do modernizacji
Jak dojechać na defiladę 15 sierpnia
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO