moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Płk Drumowicz objął dowodzenie specjalsami

Kierunki rozwoju wojsk specjalnych zostały wyznaczone, teraz trzeba je zrealizować. Nie zawiedziecie się na mnie – zapewnił płk Sławomir Drumowicz, który objął dziś stanowisko dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych, zastępując gen. bryg. Wojciecha Marchwicę. Jednym z zadań nowego dowódcy będzie przygotowanie polskich specjalsów do dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO w 2020 roku.

O zmianie dowodzenia w wojskach specjalnych polska-zbrojna.pl informowała już pod koniec września. Wówczas minister obrony narodowej powołał na pierwszego komandosa płk. dr. Sławomira Drumowicza. Oficer dwa dni temu pożegnał się z dotychczasowymi podwładnymi – Jednostką Wojskową Agat i dziś oficjalnie objął dowodzenie Komponentem Wojsk Specjalnych w Krakowie.

Podczas uroczystej zbiórki w DKWS zameldowali się przedstawiciele wszystkich jednostek wojsk specjalnych. Płk. Drumowiczowi nowe obowiązki przekazał dotychczasowy dowódca specjalsów – gen. bryg. Wojciech Marchwica. Uroczystość odbyła się w obecności gen. broni Jarosława Miki, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. – Nie będę składał żadnych deklaracji. Kierunki rozwoju wojsk specjalnych zostały wyznaczone. Teraz trzeba je zrealizować. Przed nami między innymi dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO – mówił płk Sławomir Drumowicz, obejmując obowiązki. Nowy dowódca wojsk specjalnych podziękował przełożonym za zaufanie. Zwrócił się również do swoich poprzedników: – Wyrażam ogromny szacunek za to, co zrobiliście dla rozwoju wojsk specjalnych, a tym samym dla całych sił zbrojnych – powiedział nowy dowódca.

REKLAMA

Także ustępujący ze stanowiska gen. bryg. Wojciech Marchwica dziękował za zaangażowanie wszystkim specjalsom. – Dużo udało nam się zrobić, między innymi scalić struktury WS, ale wiem, że to nie koniec drogi. Wierzę, że pod nowym dowództwem nabierzecie rozpędu. Zmiany są dobre i konieczne – mówił gen. Marchwica, który kierował wojskami specjalnymi przez ostatnie 1,5 roku. Wcześniej dowodził m.in. 6 Brygadą Powietrznodesantową, służył na różnych stanowiskach w Dowództwie Generalnym RSZ. Generał został przeniesiony do rezerwy kadrowej.

Płk dr Sławomir Drumowicz ma niespełna 50 lat. Jego dotychczasowi podwładni i współpracownicy zwracają uwagę przede wszystkim na silną osobowość oficera, który „nigdy nie boi się wyrażać własnego zdania i równie wiele wymaga od siebie, co od innych”. Żołnierze podkreślają także, że płk Drumowicz jest świetnie przygotowany do dowodzenia komandosami, ponieważ całą dotychczasową służbę spędził w jednostkach specjalnych.

Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych odpowiada m.in. za planowanie rozwoju wojsk specjalnych, współpracę międzynarodową i szkolenie specjalsów. Dowodzi polskimi jednostkami specjalnymi w kraju, a także podczas operacji za granicą w czasie działań bojowych. Dowódcy KWS podlega ok. 3 tys. żołnierzy ze wszystkich jednostek WS: GROM-u, JWK, Agatu, Formozy, Nila oraz w czasie działań operacyjnych 7 Eskadry Działań Specjalnych.

Dowódca KWS będzie odpowiedzialny także za przygotowanie kadry Sojuszniczego Wielonarodowego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych Sił Odpowiedzi NATO. Dowództwo wraz z podległymi jednostkami rozpocznie dyżur bojowy w 2020 roku. Wówczas polskie siły specjalne będą mogły dowodzić operacjami wszystkich komandosów NATO w dowolnym miejscu na świecie.

Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych działa od 3 sierpnia 2015 roku. Powstało w wyniku reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP wprowadzonej 1 stycznia 2014 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek , Ewa Korsak

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Cel – bezpieczna Europa
Więcej Polski w Eurokorpusie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Panie bez taryfy ulgowej
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
19 medali żołnierzy
Deputowani z USA murem za NATO
Ramię w ramię z pogranicznikami
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Na wyciągnięcie ręki
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
W Brukseli o bezpieczeństwie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Breakdown? Do not panic
The holy mission
Nurkowie ćwiczą pod lodem
WOT na szklanym ekranie
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Podchorążowie na zimowym survivalu
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Macedonia Północna w drodze do NATO
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Diabły po Żelaznych Koniach
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Neptuny wchodzą do służby
Harcerz zwany Flo
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Podwójne zamrożenie
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Pokonać strach przed ogniem
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Peaceful Pretexts of Putin
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Zwiad w miejskiej dżungli
Interoperacyjność Jaśmina
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Polowanie na zbrodniarzy
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
O honor Polski walczącej
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Obrady NATO w Brukseli
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
77 lat temu powstała Armia Krajowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO