moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Konkurs historyczny dla klas mundurowych

Żołnierze walczący w obronie Polski we wrześniu 1939 roku to bohaterowie pierwszej edycji konkursu historycznego dla klas mundurowych. Uczniowie będą musieli m.in. opisać bohatera i nakręcić o nim krótki film. Zwycięzców czeka podróż zagraniczna do miejsc związanych z historią polskiego oręża. Do udziału w konkursie zapraszają MON i Instytut Pamięci Narodowej.

– Chcemy zainteresować uczniów najnowszą historią Polski, a szczególnie dziejami naszego oręża w XX wieku oraz udziałem sił zbrojnych w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości i odbudowie państwa – mówił Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony, podczas inauguracji konkursu „Żołnierze w służbie historii”.

Projekt, organizowany wspólnie przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON oraz Biuro Edukacji Narodowej IPN, adresowany jest do uczniów klas mundurowych o profilu wojskowym. Tematem pierwszej edycji konkursu są żołnierze walczący w obronie Polski we wrześniu 1939 roku.

Wiceminister obrony podkreślił podczas konferencji w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, że organizatorom szczególnie zależy na pokazaniu historii nieodkrytej lub zapomnianej. – Chodzi nam o historie, które są być może skrywane w archiwach rodzinnych, a pokazują dzieje chwały oręża polskiego – mówił Skurkiewicz. Dodał też, że klas mundurowych we wszystkich szkołach w Polsce jest ponad 500. – Dlatego szacujemy, że nasz projekt będzie mógł dotrzeć do grupy około 50 tys. młodych ludzi – podał wiceszef MON.

Z kolei dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, przypomniał, że od ubiegłego roku IPN prowadzi podobny konkurs dla uczniów klas policyjnych. – Celem tych konkursów jest przybliżenie młodemu pokoleniu dziejów przodków – mówił prezes Instytutu.

Do udziału w konkursie zgłaszać mogą się drużyny składające się z dwóch lub trzech osób oraz nauczyciela – opiekuna. Muszą one zarejestrować się na stronie projektu: zolnierzewhistorii.ipn.gov.pl. Zgłaszać można się przez cały czas trwania konkursu, czyli do 25 czerwca 2019 roku.

Film: MON

Każda drużyna musi wykonać trzy zadania. Pierwsze polega na wybraniu postaci żołnierza, legionisty lub powstańca, którego losy są przykładem służby ojczyźnie. Bohatera należy opisać i przygotować o nim krótki, kilkuminutowy film. Następnie uczniowie muszą odnaleźć w swojej okolicy i opisać miejsce pamięci związane z wybraną postacią. Ostatnie zadanie polega na przeprowadzeniu lekcji historii dla rówieśników bądź młodszych uczniów z innej szkoły, podczas której zostanie zaprezentowana historia związana z wybranym bohaterem i miejscem pamięci.

Na stronie poświęconej projektowi można znaleźć regulamin konkursu oraz wskazówki do poszczególnych zadań. Zespoły, które się pospieszą i zarejestrują do 17 grudnia, będą mogły na początku przyszłego roku wziąć udział w warsztatach przygotowywanych przez MON i IPN. Obejmą one m.in. szkolenie z zakresu montażu filmowego, techniki przeprowadzania wywiadu oraz wykłady o przebiegu kampanii wrześniowej 1939 roku.

Raport ze wszystkich konkursowych zadań należy złożyć do 28 czerwca 2019 roku. Zadania oceni komisja, która weźmie pod uwagę m.in. wartość merytoryczną, atrakcyjność filmu oraz trafność wyboru postaci. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w lipcu 2019 roku. Nagrodą główną jest zagraniczny wyjazd edukacyjny do miejsc pamięci związanych z historią polskich sił zbrojnych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


A Wave of Alliances
 
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Czarny odchodzi do cywila
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Spełniliśmy swój obowiązek
Preselekcja u komandosów
Zielonka dla Patriotów
Przysięga śląskich terytorialsów
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Przez krew zdobyty Śląsk
Blitzkrieg na stepach Mongolii
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Strzelać nauczyłem się sam
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Wielofunkcyjny scyzoryk
Szukamy następcy Herculesa
Wozy amunicyjne do Raków
Śladami Pierwszej Pancernej
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Rivalry on Closed Sea
A Torn Subcontinent
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Amerykańska przyszłość WZL
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Piknik ze smakiem
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Najpierw „Sonda”, później promocja
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Cienka niebieska linia
Jedna misja, jeden zespół
Desant z transportowca-giganta
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Pułaski” wrócił do kraju
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Rozpoczynamy nową erę
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Warszawa walczy, wracamy
Obrady Rady Unii Europejskiej
Irańskie szachy
Sprawdzają Brutusa
Od sojusznika do kata
Wojna wywiadów
High Confidence Operations

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO