moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Konkurs historyczny dla klas mundurowych

Żołnierze walczący w obronie Polski we wrześniu 1939 roku to bohaterowie pierwszej edycji konkursu historycznego dla klas mundurowych. Uczniowie będą musieli m.in. opisać bohatera i nakręcić o nim krótki film. Zwycięzców czeka podróż zagraniczna do miejsc związanych z historią polskiego oręża. Do udziału w konkursie zapraszają MON i Instytut Pamięci Narodowej.

– Chcemy zainteresować uczniów najnowszą historią Polski, a szczególnie dziejami naszego oręża w XX wieku oraz udziałem sił zbrojnych w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości i odbudowie państwa – mówił Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony, podczas inauguracji konkursu „Żołnierze w służbie historii”.

Projekt, organizowany wspólnie przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON oraz Biuro Edukacji Narodowej IPN, adresowany jest do uczniów klas mundurowych o profilu wojskowym. Tematem pierwszej edycji konkursu są żołnierze walczący w obronie Polski we wrześniu 1939 roku.

REKLAMA

Wiceminister obrony podkreślił podczas konferencji w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, że organizatorom szczególnie zależy na pokazaniu historii nieodkrytej lub zapomnianej. – Chodzi nam o historie, które są być może skrywane w archiwach rodzinnych, a pokazują dzieje chwały oręża polskiego – mówił Skurkiewicz. Dodał też, że klas mundurowych we wszystkich szkołach w Polsce jest ponad 500. – Dlatego szacujemy, że nasz projekt będzie mógł dotrzeć do grupy około 50 tys. młodych ludzi – podał wiceszef MON.

Z kolei dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, przypomniał, że od ubiegłego roku IPN prowadzi podobny konkurs dla uczniów klas policyjnych. – Celem tych konkursów jest przybliżenie młodemu pokoleniu dziejów przodków – mówił prezes Instytutu.

Do udziału w konkursie zgłaszać mogą się drużyny składające się z dwóch lub trzech osób oraz nauczyciela – opiekuna. Muszą one zarejestrować się na stronie projektu: zolnierzewhistorii.ipn.gov.pl. Zgłaszać można się przez cały czas trwania konkursu, czyli do 25 czerwca 2019 roku.

Film: MON

Każda drużyna musi wykonać trzy zadania. Pierwsze polega na wybraniu postaci żołnierza, legionisty lub powstańca, którego losy są przykładem służby ojczyźnie. Bohatera należy opisać i przygotować o nim krótki, kilkuminutowy film. Następnie uczniowie muszą odnaleźć w swojej okolicy i opisać miejsce pamięci związane z wybraną postacią. Ostatnie zadanie polega na przeprowadzeniu lekcji historii dla rówieśników bądź młodszych uczniów z innej szkoły, podczas której zostanie zaprezentowana historia związana z wybranym bohaterem i miejscem pamięci.

Na stronie poświęconej projektowi można znaleźć regulamin konkursu oraz wskazówki do poszczególnych zadań. Zespoły, które się pospieszą i zarejestrują do 17 grudnia, będą mogły na początku przyszłego roku wziąć udział w warsztatach przygotowywanych przez MON i IPN. Obejmą one m.in. szkolenie z zakresu montażu filmowego, techniki przeprowadzania wywiadu oraz wykłady o przebiegu kampanii wrześniowej 1939 roku.

Raport ze wszystkich konkursowych zadań należy złożyć do 28 czerwca 2019 roku. Zadania oceni komisja, która weźmie pod uwagę m.in. wartość merytoryczną, atrakcyjność filmu oraz trafność wyboru postaci. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w lipcu 2019 roku. Nagrodą główną jest zagraniczny wyjazd edukacyjny do miejsc pamięci związanych z historią polskich sił zbrojnych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Obrady NATO w Brukseli
Ramię w ramię z pogranicznikami
Interoperacyjność Jaśmina
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Pokonać strach przed ogniem
Macedonia Północna w drodze do NATO
Zwiad w miejskiej dżungli
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Harcerz zwany Flo
77 lat temu powstała Armia Krajowa
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Polowanie na zbrodniarzy
Deputowani z USA murem za NATO
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
Na wyciągnięcie ręki
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
WOT na szklanym ekranie
Podchorążowie na zimowym survivalu
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
The holy mission
Podwójne zamrożenie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
19 medali żołnierzy
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
O honor Polski walczącej
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Panie bez taryfy ulgowej
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Diabły po Żelaznych Koniach
Więcej Polski w Eurokorpusie
Breakdown? Do not panic
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
W Brukseli o bezpieczeństwie
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Cel – bezpieczna Europa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Neptuny wchodzą do służby
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Peaceful Pretexts of Putin

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO