moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Konkurs historyczny dla klas mundurowych

Żołnierze walczący w obronie Polski we wrześniu 1939 roku to bohaterowie pierwszej edycji konkursu historycznego dla klas mundurowych. Uczniowie będą musieli m.in. opisać bohatera i nakręcić o nim krótki film. Zwycięzców czeka podróż zagraniczna do miejsc związanych z historią polskiego oręża. Do udziału w konkursie zapraszają MON i Instytut Pamięci Narodowej.

– Chcemy zainteresować uczniów najnowszą historią Polski, a szczególnie dziejami naszego oręża w XX wieku oraz udziałem sił zbrojnych w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości i odbudowie państwa – mówił Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony, podczas inauguracji konkursu „Żołnierze w służbie historii”.

Projekt, organizowany wspólnie przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON oraz Biuro Edukacji Narodowej IPN, adresowany jest do uczniów klas mundurowych o profilu wojskowym. Tematem pierwszej edycji konkursu są żołnierze walczący w obronie Polski we wrześniu 1939 roku.

REKLAMA

Wiceminister obrony podkreślił podczas konferencji w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, że organizatorom szczególnie zależy na pokazaniu historii nieodkrytej lub zapomnianej. – Chodzi nam o historie, które są być może skrywane w archiwach rodzinnych, a pokazują dzieje chwały oręża polskiego – mówił Skurkiewicz. Dodał też, że klas mundurowych we wszystkich szkołach w Polsce jest ponad 500. – Dlatego szacujemy, że nasz projekt będzie mógł dotrzeć do grupy około 50 tys. młodych ludzi – podał wiceszef MON.

Z kolei dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, przypomniał, że od ubiegłego roku IPN prowadzi podobny konkurs dla uczniów klas policyjnych. – Celem tych konkursów jest przybliżenie młodemu pokoleniu dziejów przodków – mówił prezes Instytutu.

Do udziału w konkursie zgłaszać mogą się drużyny składające się z dwóch lub trzech osób oraz nauczyciela – opiekuna. Muszą one zarejestrować się na stronie projektu: zolnierzewhistorii.ipn.gov.pl. Zgłaszać można się przez cały czas trwania konkursu, czyli do 25 czerwca 2019 roku.

Film: MON

Każda drużyna musi wykonać trzy zadania. Pierwsze polega na wybraniu postaci żołnierza, legionisty lub powstańca, którego losy są przykładem służby ojczyźnie. Bohatera należy opisać i przygotować o nim krótki, kilkuminutowy film. Następnie uczniowie muszą odnaleźć w swojej okolicy i opisać miejsce pamięci związane z wybraną postacią. Ostatnie zadanie polega na przeprowadzeniu lekcji historii dla rówieśników bądź młodszych uczniów z innej szkoły, podczas której zostanie zaprezentowana historia związana z wybranym bohaterem i miejscem pamięci.

Na stronie poświęconej projektowi można znaleźć regulamin konkursu oraz wskazówki do poszczególnych zadań. Zespoły, które się pospieszą i zarejestrują do 17 grudnia, będą mogły na początku przyszłego roku wziąć udział w warsztatach przygotowywanych przez MON i IPN. Obejmą one m.in. szkolenie z zakresu montażu filmowego, techniki przeprowadzania wywiadu oraz wykłady o przebiegu kampanii wrześniowej 1939 roku.

Raport ze wszystkich konkursowych zadań należy złożyć do 28 czerwca 2019 roku. Zadania oceni komisja, która weźmie pod uwagę m.in. wartość merytoryczną, atrakcyjność filmu oraz trafność wyboru postaci. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w lipcu 2019 roku. Nagrodą główną jest zagraniczny wyjazd edukacyjny do miejsc pamięci związanych z historią polskich sił zbrojnych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Na misjach święta inne niż zwykle
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Żołnierze w sztafecie pomocy
Ogromne zainteresowanie Soną
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
Brawurowe zagony motorowe
Online z mistrzami sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zbiegowie z innego świata
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Defender” – pracowity poligon saperów
F-16 kończą misję w Estonii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
PGZ będzie obecna na MSPO
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Polskie porty bardziej otwarte
Weterani znów staną na macie
Informacja Prasowa
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Kolejne Groty dla wojska
Most do współpracy
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ułańska szarża
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Współzawodnictwo rozwija
Ofensywa Tuchaczewskiego
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Duda jedzie do USA
16 sekund Liberatora
Powstaną kolejne strzelnice
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Wojsko ma ofertę dla cywili
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Fordy, a nie Nissany
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Groty z granatnikiem
Laserowa artyleria US Army
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ochotnicy na ratunek
Kraby w Bolesławcu
Rakiety z Mesko w F-35

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO