moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi z Lublińca laureatami „Wawa Bohaterom”

Jednym z trzech laureatów przyznanej w tym roku po raz pierwszy nagrody „Wawa Bohaterom” została Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. Nagrodą ustanowioną przez TVP3 Warszawa honorowane są osoby i organizacje pomagające kombatantom, szczególnie powstańców warszawskich. Zwycięzcy odebrali statuetki podczas gali w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

– Chcemy, aby o heroizmie powstańców warszawskich pamiętano nie tylko 1 sierpnia, z okazji rocznicy wybuchu zrywu, ale przez cały rok – mówił Rafał Kotomski, dyrektor TVP3 Warszawa podczas gali wręczenia nagród konkursu „Wawa Bohaterom” w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jak tłumaczył Kotomski, w ramach projektu na antenie TVP3 Warszawa wyemitowano cykl programów dotyczący historii i współczesnych losów powstańców. – Ustanowiliśmy też wyróżnienie Wawa Bohaterom, którą chcemy co roku nagradzać osoby i organizacje pomagające kombatantom, szczególnie powstańców warszawskich – dodał dyrektor.

– Jesteśmy wdzięczni powstańcom, którzy ofiarowali Polsce swoją młodość – napisał do uczestników uroczystości minister obrony Mariusz Błaszczak w liście odczytanym przez Agnieszkę Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego MON. Jak podkreślił minister, dzięki programowi TVP3 grono osób, które udzielają weteranom realnej pomocy, stale się powiększa. Szef MON przypomniał też, że resort obrony w ramach programu „Wdzięczni Bohaterom” dofinansował organizacje wspierające powstańców w codziennym życiu.

Z kolei Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zaznaczył, że akcja „Wawa Bohaterom” świadczy o tym, że pamiętamy o bohaterach, którzy narażając życie walczyli o niepodległość Polski. – Chcemy weteranom za to podziękować, a także tym, którzy w różnych formach im pomagają i przywracają o nich pamięć, spłacając dług za wolną Polskę – mówił szef UdsKiOR.

Wśród nominowanych do zorganizowanego w tym roku po raz pierwszy konkursu znalazło się 20 organizacji, fundacji, stowarzyszeń i szkół zgłoszonych m.in. przez powstańców, widzów TVP3 Warszawa oraz resort obrony. Zwycięzców wyłoniła kapituła, której przewodniczył Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony, a zasiedli w niej m.in. przedstawiciele związków kombatanckich, prezydenta RP, marszałka Senatu, UdsKiOR, Muzeum Powstania Warszawskiego i TVP3 Warszawa.

– Wybranie laureatów było bardzo trudne, ponieważ wszystkim z nich jesteśmy wdzięczni za pomoc, jest nam ona potrzebna i podnosi nas na duchu – podkreślała Hanna Stadnik, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK i członek kapituły.

Specjalsi i uczniowie

Jednym z tegorocznych zwycięzców została Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. – Nasza jednostka nie pomaga powstańcom. Tak naprawdę tworzymy wspólnie z nimi jedną wielką rodzinę, weterani są częścią naszego życia wojskowego – mówił odbierając nagrodę płk Wojciech Dasiewicz, zastępca dowódcy JWK.

Jednostka od dawna związana jest z powstańcami warszawskimi, jej żołnierze są obecni na rocznicach akcji pod Arsenałem czy wybuchu powstania warszawskiego, a społeczność powstańców przekazała jednostce sztandar Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka".

Nagrodę odebrały też fundacje Sensoria i Rossa, organizatorzy m.in. akcji „BohaterON – włącz historię!”, czyli ogólnopolskiej kampania upamiętniała i uhonorowała powstańców warszawskich. Jej uczestnicy wysyłali powstańcom kartki, zorganizowano też akcję edukacyjną w szkołach na temat zrywu oraz seminaria dla nauczycieli. – Chociaż w ten sposób możemy podziękować powstańcom za ich heroizm – podkreśliła Agnieszka Łesiuk-Krajewska z Fundacji Sensoria.

Ostatnim nagrodzonym była Szkoła Podstawowa nr 26 im. Mirosława Biernackiego w Warszawie. Placówka kultywuje pamięć o swoim patronie kpr. Biernackim, dowódcy drużyny ,,Szarych Szeregów” w Zgrupowaniu AK ,,Chrobry II”. Opiekuje się też Januszem Walędzikiem, powstańcem i byłym uczniem szkoły. – Pielęgnujemy tradycje i historię, a pan Janusz to dla naszych uczniów mentor i bohater – zaznaczył Paweł Prusik, dyrektor szkoły.

Pośród podmiotów nominowanych do konkursu znalazły się też wojska obrony terytorialnej, które dziedziczą tradycje Armii Krajowej, podpisały porozumienie ze ŚZŻAK, a także otaczają opieką weteranów oraz Pułk Ochrony, który od lat współpracuje ze środowiskiem Żołnierzy Pułku AK „Baszta” i wystawia wojskową asystę w czasie obchodów powstania warszawskiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Maraton po bieszczadzkich szlakach
 
Nowy wiceminister w MON
Groty i VIS-y dla armii
Życie po zdjęciu munduru
Snajper walczy także z wiatrem
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Wojskowe szkolenie dla studentów
Wyjątkowa operacja minerów
W drodze po zwycięstwo
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Bożeny do modyfikacji
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Cienka niebieska linia
Rescue Like You Would in a War
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
68W znaczy ratownik
Jani, cudem ocalony
Raki strzelały na Bałkanach
Kolejne Raki dla wojska
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wabik z WAT-u
Klasy wojskowe po nowemu
Trening medyczny przed misją
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Nowa misja i nowy sprzęt
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
„Albatros” już na wodzie
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Wypadek saperów
Osa na patrole
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Lotem przeciw bolszewikom
Sosnkowski przywrócony
Niechciany traktat
Niezwyciężeni znowu trenują
Thin Blue Line
Iranian Chess Game
68W Means Lifesaver
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Fort zagłady
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Gavia na Atlantyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO