moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi z Lublińca laureatami „Wawa Bohaterom”

Jednym z trzech laureatów przyznanej w tym roku po raz pierwszy nagrody „Wawa Bohaterom” została Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. Nagrodą ustanowioną przez TVP3 Warszawa honorowane są osoby i organizacje pomagające kombatantom, szczególnie powstańców warszawskich. Zwycięzcy odebrali statuetki podczas gali w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

– Chcemy, aby o heroizmie powstańców warszawskich pamiętano nie tylko 1 sierpnia, z okazji rocznicy wybuchu zrywu, ale przez cały rok – mówił Rafał Kotomski, dyrektor TVP3 Warszawa podczas gali wręczenia nagród konkursu „Wawa Bohaterom” w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jak tłumaczył Kotomski, w ramach projektu na antenie TVP3 Warszawa wyemitowano cykl programów dotyczący historii i współczesnych losów powstańców. – Ustanowiliśmy też wyróżnienie Wawa Bohaterom, którą chcemy co roku nagradzać osoby i organizacje pomagające kombatantom, szczególnie powstańców warszawskich – dodał dyrektor.

– Jesteśmy wdzięczni powstańcom, którzy ofiarowali Polsce swoją młodość – napisał do uczestników uroczystości minister obrony Mariusz Błaszczak w liście odczytanym przez Agnieszkę Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego MON. Jak podkreślił minister, dzięki programowi TVP3 grono osób, które udzielają weteranom realnej pomocy, stale się powiększa. Szef MON przypomniał też, że resort obrony w ramach programu „Wdzięczni Bohaterom” dofinansował organizacje wspierające powstańców w codziennym życiu.

Z kolei Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zaznaczył, że akcja „Wawa Bohaterom” świadczy o tym, że pamiętamy o bohaterach, którzy narażając życie walczyli o niepodległość Polski. – Chcemy weteranom za to podziękować, a także tym, którzy w różnych formach im pomagają i przywracają o nich pamięć, spłacając dług za wolną Polskę – mówił szef UdsKiOR.

Wśród nominowanych do zorganizowanego w tym roku po raz pierwszy konkursu znalazło się 20 organizacji, fundacji, stowarzyszeń i szkół zgłoszonych m.in. przez powstańców, widzów TVP3 Warszawa oraz resort obrony. Zwycięzców wyłoniła kapituła, której przewodniczył Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony, a zasiedli w niej m.in. przedstawiciele związków kombatanckich, prezydenta RP, marszałka Senatu, UdsKiOR, Muzeum Powstania Warszawskiego i TVP3 Warszawa.

– Wybranie laureatów było bardzo trudne, ponieważ wszystkim z nich jesteśmy wdzięczni za pomoc, jest nam ona potrzebna i podnosi nas na duchu – podkreślała Hanna Stadnik, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK i członek kapituły.

Specjalsi i uczniowie

Jednym z tegorocznych zwycięzców została Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. – Nasza jednostka nie pomaga powstańcom. Tak naprawdę tworzymy wspólnie z nimi jedną wielką rodzinę, weterani są częścią naszego życia wojskowego – mówił odbierając nagrodę płk Wojciech Dasiewicz, zastępca dowódcy JWK.

Jednostka od dawna związana jest z powstańcami warszawskimi, jej żołnierze są obecni na rocznicach akcji pod Arsenałem czy wybuchu powstania warszawskiego, a społeczność powstańców przekazała jednostce sztandar Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka".

Nagrodę odebrały też fundacje Sensoria i Rossa, organizatorzy m.in. akcji „BohaterON – włącz historię!”, czyli ogólnopolskiej kampania upamiętniała i uhonorowała powstańców warszawskich. Jej uczestnicy wysyłali powstańcom kartki, zorganizowano też akcję edukacyjną w szkołach na temat zrywu oraz seminaria dla nauczycieli. – Chociaż w ten sposób możemy podziękować powstańcom za ich heroizm – podkreśliła Agnieszka Łesiuk-Krajewska z Fundacji Sensoria.

Ostatnim nagrodzonym była Szkoła Podstawowa nr 26 im. Mirosława Biernackiego w Warszawie. Placówka kultywuje pamięć o swoim patronie kpr. Biernackim, dowódcy drużyny ,,Szarych Szeregów” w Zgrupowaniu AK ,,Chrobry II”. Opiekuje się też Januszem Walędzikiem, powstańcem i byłym uczniem szkoły. – Pielęgnujemy tradycje i historię, a pan Janusz to dla naszych uczniów mentor i bohater – zaznaczył Paweł Prusik, dyrektor szkoły.

Pośród podmiotów nominowanych do konkursu znalazły się też wojska obrony terytorialnej, które dziedziczą tradycje Armii Krajowej, podpisały porozumienie ze ŚZŻAK, a także otaczają opieką weteranów oraz Pułk Ochrony, który od lat współpracuje ze środowiskiem Żołnierzy Pułku AK „Baszta” i wystawia wojskową asystę w czasie obchodów powstania warszawskiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Powstanie bez sukcesu
 
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jak gra dowódca, grają wszyscy
We Are All Darfur
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polsko-łotewska „Zima”
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Projekt MON dla szkół
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Defense Without Politics
Wojsko wzywa na kwalifikację
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Iran uderza w USA
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Stepping out of the Shadow
USA nie zacznie wojny z Iranem
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Głosuj na wojskowego sportowca roku
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Terytorialsi za oceanem
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Misje na dłużej
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Beagle dla żołnierzy?
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Misja wojownika
Strykery znów na Mazurach
Weterani trenują MMA
Bohaterskie Orlęta
Arsenał Iranu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Kajak idealny dla komandosa
Network Intelligence
To nie mogło się udać, ale…
Obradowała Rada Gabinetowa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Mobilne moździerze dla armii
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Podoficer po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Dragoni na poligonie
Zdobywcy „Pen Y Fan”
They Train Together, They Fight Together
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Ostatni samochód Marszałka
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO