moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie

Gotowość NATO do reagowania na zagrożenia, strategia militarna Sojuszu oraz jego ściślejsza współpraca z organizacjami międzynarodowymi – to niektóre tematy, jakie będą podejmowane podczas konferencji Komitetu Wojskowego NATO w Warszawie. Na obradach tego najwyższego organu wojskowego Sojuszu spotkają się szefowie obrony państw członkowskich NATO.

– Posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO w Warszawie będzie jednym z głównych wydarzeń związanych z przypadająca w tym roku setną rocznicą odtworzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi ppłk Sławomir Ratyński z zespołu prasowego Sztabu Generalnego WP.

Komitet Wojskowy to najwyższy organ wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego. W jego skład wchodzą szefowie obrony lub szefowie sztabów generalnych państw członkowskich.

REKLAMA

Strategia Sojuszu

Gospodarzem posiedzenia w Warszawie (28–30 września) będzie gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, a konferencję poprowadzi marszałek lotnictwa sir Stuart Peach, przewodniczący KW NATO. Jeszcze dzisiaj, przed sobotnim rozpoczęciem obrad, z przewodniczącym Komitetu spotka się minister obrony Mariusz Błaszczak. Wieczorem na Zamku Królewskim nastąpi oficjalne powitanie delegacji państw biorących udział w spotkaniu.

Natomiast jutro rano szef polskiego resortu obrony zainauguruje obrady KW NATO, a rozpoczną je wystąpienia wprowadzające marszałka Peacha i gen. Andrzejczaka. – Uczestnicy konferencji będą rozmawiać o modernizacji Sojuszu, gotowości i zdolności NATO do reagowania na zagrożenia, strategii militarnej, wyzwań w zakresie globalnego bezpieczeństwa oraz ściślejszej współpracy Sojuszu z organizacjami międzynarodowymi – podaje ppłk Ratyński. Tematem obrad będą też zalecenia dotyczące przyszłych operacji, misji, ćwiczeń i szkoleń NATO.

Podczas posiedzenia jego uczestnicy wybiorą następnego dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego (International Military Staff, IMS), organu wykonawczego KW NATO. Obecnie funkcję tę pełni holenderski generał Jan Broeks. Nowy dyrektor obejmie urząd w 2019 roku.

W obradach w stolicy Polski wezmą też udział dowódcy dwóch dowództw strategicznych NATO podległych Komitetowi: gen. Curtis M. Scaparrotti, Naczelny Dowódca Sojuszniczy w Europie (Supreme Allied Commander Europe, SACEUR) oraz gen. André Lanata, Naczelny Dowódca NATO ds. Transformacji (Supreme Allied Commander Transformation, SACT).

Doradca Rady

Komitet Wojskowy NATO wydaje zalecenia i opinie na temat polityki wojskowej i strategii, które przedstawia Radzie Północnoatlantyckiej, czyli przedstawicielom państw sojuszniczych.

Jego rolą jest też przekładanie decyzji politycznych Rady na działania wojskowe, odgrywa również kluczową rolę w rozwoju polityki i doktryny militarnej NATO oraz pomaga w opracowywaniu ogólnych koncepcji strategicznych dla Sojuszu. Komitet podlega bezpośrednio Radzie Północnoatlantyckiej.

W skład KW NATO wchodzą szefowie obrony lub szefowie sztabów generalnych państw członkowskich z wyjątkiem Islandii, która nie ma sił zbrojnych i reprezentuje ją urzędnik cywilny. Pracami Komitetu kieruje przewodniczący, wybierany na trzy lata.

Jak podaje ppłk Ratyński, formalne posiedzenia Komitetu na najwyższym szczeblu szefów obrony odbywają się trzy razy w roku. – Dwukrotnie, zwykle wiosną i jesienią, w kwaterze głównej NATO w Brukseli oraz raz w wybranej stolicy państwa członkowskiego. W tym roku jest nią Warszawa – mówi oficer.

Ostatnio przedstawiciele Komitetu Wojskowego gościli w Polsce w styczniu tego roku. Przyjechali, aby odwiedzić natowskie jednostki w naszym kraju m.in. Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie czy Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: nato.int

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne Groty dla wojska
 
Ochotnicy na ratunek
Weterani znów staną na macie
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Most do współpracy
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kraby w Bolesławcu
16 sekund Liberatora
Powstaną kolejne strzelnice
Ułańska szarża
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Rakiety z Mesko w F-35
Współzawodnictwo rozwija
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Online z mistrzami sportu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Informacja Prasowa
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Fordy, a nie Nissany
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Ofensywa Tuchaczewskiego
Amerykanie odmładzają F-16
PGZ będzie obecna na MSPO
F-16 kończą misję w Estonii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ogromne zainteresowanie Soną
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Polskie porty bardziej otwarte
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Zbiegowie z innego świata
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Na misjach święta inne niż zwykle
Brawurowe zagony motorowe
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Prezydent Duda jedzie do USA
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wojsko ma ofertę dla cywili
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Laserowa artyleria US Army
Wojsko przeciw wirusowi
„Defender” – pracowity poligon saperów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Groty z granatnikiem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO