moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca

DracoX pozwala z powietrza obserwować cele i wskazywać współrzędne, np. dla artylerzystów. Sprawdzi się także w poszukiwaniu osób, samochodów, a także w ocenie sytuacji kryzysowych, np. w czasie pożarów. Podczas MSPO w Kielcach Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych zaprezentował swój najnowszy produkt – bezzałogowiec DracoX.

DracoX powstał w odpowiedzi na oczekiwania naszych dotychczasowych klientów. Statek łączy w sobie cechy produktów, które wcześniej powstały w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych, czyli bezzałogowych samolotów i wielowirnikowców – mówi mgr inż. pil. Wojciech Lorenc, konstruktor i kierownik pracowni Bezzałogowych Statków Powietrznych ITWL. Dodaje, że prace nad nową konstrukcją prowadziło kilkunastu inżynierów przez nieco ponad pół roku. – Zaletą wielowirnikowców jest m.in. to, że mogą zawisnąć nad celem i prowadzić długą obserwację. Samoloty natomiast poruszają się szybciej i mają większe zasięgi. Chcieliśmy połączyć te dwie funkcje i tak oto powstał samolot, który potrafi zatrzymać się w powietrzu – uzupełnia Wojciech Lorenc.

Hybrydowy Bezzałogowy Statek Powietrzny Pionowego Startu i Lądowania DracoX to najnowsza propozycja ITWL dla służb mundurowych i użytkowników cywilnych. Dron prezentowany był podczas XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.


Film: Paweł Sobkowicz / portal polska-zbrojna.pl

DracoX nie potrzebuje pasa startowego, może więc rozpocząć operację powietrzną z dowolnego miejsca w bardzo krótkim czasie. Rozpiętość skrzydeł bezzałogowca wynosi 320 cm, a długość 182 cm. Masa startowa statku to 11 kg. Dron może przenosić wyposażenie nie cięższe niż 3,5 kg (np. granaty hukowe, barwiące albo bojowe). W powietrzu utrzymuje się około 2,5 godzin w trybie mieszanym (jako wielowirnikowiec i samolot), a porusza się z prędkością do 130 km/h. Bezzałogowcem steruje operator za pomocą stacji kontroli. Zasięg takiego lotu wynosi 30 km.

– DracoX to narzędzie, które przeznaczone jest do patrolowania dużego obszaru. Bezzałogowiec może wykrywać i śledzić cel oraz prowadzić obserwacje z tzw. zawisu nad celem – wyjaśnia Wojciech Lorenc. Konstruktor ITWL wyjaśnia także, że obserwacja prowadzona jest z wykorzystaniem głowic optoelektronicznych produkowanych przez instytut. – W zależności od potrzeb, głowica obserwacyjna wyposażona jest w jeden, dwa lub trzy sensory: światło dzienne, termowizja i dalmierz laserowy. Można także zastosować kamerę czy aparat fotograficzny – dodaje kierownik Pracowni Bezzałogowych Statków Powietrznych ITWL. Dron może prowadzić rozpoznanie i poszukiwania, a także monitorować z powietrza przebieg akcji ratowniczych oraz szukać źródeł pożaru. Może być także wykorzystany do wskazywania współrzędnych celu, np. dla artylerzystów.

 

 

Z okazji tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
 
Maraton po bieszczadzkich szlakach
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Lotem przeciw bolszewikom
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Niechciany traktat
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Groty i VIS-y dla armii
Klasy wojskowe po nowemu
Kolejne Raki dla wojska
Cienka niebieska linia
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
68W Means Lifesaver
Wsparcie dla saperów
Bożeny do modyfikacji
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Thin Blue Line
Osa na patrole
Iranian Chess Game
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Wypadek saperów
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Niezwyciężeni znowu trenują
Rozpoczynamy nową erę
Zmarł trzeci z rannych saperów
Wabik z WAT-u
Snajper walczy także z wiatrem
Sosnkowski przywrócony
Nowa misja i nowy sprzęt
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
„Albatros” już na wodzie
Na strzelnicy w szczytnym celu
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Wyjątkowa operacja minerów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Trening medyczny przed misją
Nowy wiceminister w MON
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Gavia na Atlantyku
Jani, cudem ocalony
Rescue Like You Would in a War
Fort zagłady
Raki strzelały na Bałkanach
68W znaczy ratownik
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
W drodze po zwycięstwo
Wojskowe szkolenie dla studentów
Życie po zdjęciu munduru

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO