moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ultramistrzyni

Kiedy myślisz, że nie masz już sił to znaczy, że musisz zacząć robić więcej. Niemożliwe? Nie dla niej - mistrzyni Polski w biegu na 100 km.

W miniony weekend w Chorwacji odbyły się 30. Mistrzostwa Świata w Biegu na 100 km. Polskie barwy reprezentowała między innymi szer. Wioletta Paduszyńska. Biegacze rywalizowali na 7,5-kilometrowej pętli, którą trzeba było pokonać 13 razy. Dotychczas uczestnicy 100-kilometrowych mistrzostw rywalizowali przeważnie na trasach płaskich lub względnie płaskich. Tym razem przewyższenie wynosiło łącznie aż 800 metrów. Najlepiej wśród Polaków spisała się debiutująca Wioletta Paduszyńska, która w klasyfikacji zajęła 20. miejsce wśród pań z czasem 8:07:34, tym samym ustanawiając nowy rekord Polski na 100-km dystansie. Rekord poprawiła o 24 minuty, co jest nie lada wyczynem. - Propozycja udziału w Mistrzostwach Świata na dystansie 100 km była dla mnie dużym zaskoczeniem. Reprezentowanie Polski to duże wyzwanie, a co za tym idzie bardzo ciężka praca, aby się przygotować do tak długiego wysiłku. Na przygotowanie się miałam zaledwie 2 miesiące, więc niewiele czasu. Treningi były ciężkie, bardzo duża ilość km każdego dnia. Tygodniowo dochodziło nawet do 170 km. Mogę powiedzieć, że cały bieg zniosłam bardzo dobrze, miewałam małe kryzysy, ale szybko je zwalczałam i biegłam dalej. Uważam, że najważniejszą rzeczą w takim biegu jest ułożenie dobrego planu w głowie, ja starałam się nie myśleć o ilości km tylko liczyłam okrążenia – opisuje ultramistrzyni szer. Wioletta Paduszyńska.

Tegoroczne mistrzostwa świata na długim dystansie to z pewnością największe osiągnięcie biegaczki, ale nie jedyne. Wioletta, w tym roku wygrała charytatywny bieg Wings For Life World Run w Poznaniu z wynikiem 48,13 km.

Sport od dziecka był obecny w jej życiu, jednak zawsze słyszała „i tak nie będzie z Ciebie sportowca”, „bieganie nie jest dla Ciebie”. Wiolka to wulkan energii, którą musi spożytkować. Przygoda z bieganiem „na poważnie” rozpoczęła się 8 lat temu. - Kiedy urodziłam syna, wiedziałam że muszę zrobić też coś dla siebie. Miałam o tyle szczęście, że mój maluch uwielbiał spać. I to właśnie był czas dla mnie. Ubrałam buty i poszła pobiegać. Pierwszy dystans 1,5 kilometra i uczucie, że zaraz dostanę zawału – opowiada. Nie od dziś wiadomo, że kluczem do sukcesu jest dyscyplina, systematyczność i wola walki. Wszystkie te cechy posiada Wiolka i pierwszy dystans nie pozwolił jej się poddać. Był wręcz motywacją. Z treningu na trening, z dnia na dzień przebiegnięte metry się zwiększały, a zawodnicza łapała coraz większy wiatr w żagle.

Czy trenując 6-7 dni w tygodniu, biegając ponad 100 km tygodniowo można mieć czas na inne zajęcia? - Oczywiście, że tak. Im więcej masz do zrobienia tym lepiej organizujesz swój czas. Poza tym jeśli na czymś Ci bardzo zależy, jesteś w stanie pokonać każdą przeciwność. Motywacja to kwestia naszego podejścia. Marzenia i sukcesy nie przychodzą same, musimy po nie sięgnąć, po prostu je zrealizować – mówi z uśmiechem mistrzyni.

Prawdziwy sportowiec nie spoczywa na laurach, tylko stawia sobie kolejne cele. Tak też jest z Wiolettą Paduszyńską. Kolejny cel to bieg w Australii. Co jednak najważniejsze to wsparcie najbliższych, którzy zawsze w nią wierzą i są najwierniejszymi kibicami. „Moja rodzina to moja siła. Chciałabym jednak też bardzo podziękować Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 17 Brygady za możliwość rozwoju i umożliwienie mi warunków do treningu, a przede wszystkim za wsparcie” – podsumowuje szeregowy Paduszyńska.

Tekst: por. Weronika Milczarczyk

red. PZ

autor zdjęć: archiwum prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Odliczanie do majowej defilady
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Bliski Wschód. Region bez klucza
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Irackie zapiski gen. Bieńka
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Panie bez taryfy ulgowej
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Kampania wyborcza poza armią
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Alarm dla Jastrzębi
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Wojna w świętym mieście, epilog
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Katyńskie pamiątki
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
NATO i kosowska łamigłówka
Leopards in a Trap
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Szef NATO w Warszawie
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Życie zaklęte w gablotach
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Sukcesy biegających żołnierzy
Błękitna Armia przybywa do Polski
Remont „Piasta” na finiszu
Więcej wojska w Łomży
Tarcza przeciwko agresji
Kolejka dostawców niszczycieli
Leopardy w pułapce
„Sophia” z nową zmianą
Święto stołecznego garnizonu
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Wilno w polskich rękach
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Cel – bezpieczna Europa
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Ducha nie wolno tracić
Tryumf w cieniu Jałty
Wodowanie „Artemisa”
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Life Enchanted in Museum Display Case
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO