moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków

„Slovak Shield ” to największe cykliczne ćwiczenia organizowane na Słowacji i jedne z ważniejszych manewrów, które odbywają się w Europie Środkowej. W tym roku weźmie w nich udział niemal 1500 żołnierzy, m.in. z USA, Czech i Węgier. Polską armię będą reprezentować strzelcy konni z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Międzynarodowe ćwiczenia „Slovak Shield ʾ18” rozpoczynają się w najbliższy piątek i potrwają do 28 września. Ich głównym celem jest sprawdzenie przygotowania do działań obronnych słowackiej 2 Brygady Zmechanizowanej. Najważniejsze epizody ćwiczeń będą rozgrywane na terenie ośrodka szkoleniowego Lesť oraz w centrum symulacji Akademii Sił Zbrojnych Słowacji w MR Štefánika w Liptowskim Mikułaszu.

 

REKLAMA

Dwa dni w drodze

Polską armię będzie reprezentował wzmocniony pluton zmotoryzowany z 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Oprócz czterech drużyn, dysponujących czterema bojowymi kołowymi transporterami opancerzonymi Rosomak, w skład pododdziału wejdą także drużyna remontowa z wozem rozpoznania technicznego na podwoziu Rosomaka oraz trzyosobowy zespół medyków z wozem ewakuacji medycznej typu Rosomak. W skład polskiego zgrupowania, którym dowodzi por. Marcin Chodakowski, wejdzie także czteroosobowa drużyna strzelców wyborowych. Specjaliści precyzyjnego strzelania będą wyposażeni w karabinki Sako i karabiny wyborowe Tor kalibru 12,7 mm. Mają oni wspierać zmotoryzowanych. Dowódcy z Wędrzyna, szczególnie podczas misji w Afganistanie przekonali się wielokrotnie, że takie precyzyjne wsparcie w boju przynosi doskonałe rezultaty.

Na Słowację zmotoryzowani wyruszyli w środę rano. Drogę na poligon południowych sąsiadów o długości około 750 km pokonali w dwóch etapach. Pierwszego dnia żołnierze w autokarach, a Rosomaki na przyczepach niskopodwoziowych dotarli do Bielska-Białej. Strzelcy przenocowali w koszarach 18 Batalionu Powietrznodesantowego. Drugiego dnia przekroczyli granicę i w godzinach popołudniowych zameldowali się na poligonie w Lesť.

Gotowi na wszystko

Pododdział z Polski zostanie włączony w struktury kompanii słowackiego batalionu zmechanizowanego. W pierwszym tygodniu strzelcy konni wezmą udział w zajęciach zgrywających, które mają ich przygotować do części zasadniczej ćwiczeń. – W tym czasie odbędą się jednodniowe zajęcia taktyczne, później ogniowe, podczas których będziemy poznawać procedury obowiązujące w armii sąsiadów – mówi por. Marcin Chodakowski, dowódca polskiego zgrupowania. Ale to nie wszystko. Na pierwszy tydzień zaplanowano również pokazy sprzętu i uzbrojenia, a następnie omówienie jego możliwości. Odbędzie się też demonstracja tego, jak w praktyce sprawdza się przywieziony przez Polaków sprzęt. W tym czasie do batalionu mają zostać włączone także pododdziały innych narodowości.

W drugim tygodniu odbędzie się zasadnicza część „Slovak Shield ʾ18”. Dowódcy i żołnierze polskiego plutonu nie wiedzą, jakie otrzymają zadania. Znają jedynie główny cel działań, którym jest obrona przed agresorem, a następnie wyparcie go z zajętych obszarów poprzez kontratak.

Podczas ćwiczeń polskim plutonem będzie dowodził ppor. Dawid Grobelski. – Działania, które będziemy podejmowali na Słowacji, są kontynuacją szkolenia prowadzonego przez nas każdego dnia na poligonach w kraju – wyjaśnia oficer. Dodaje, że on i jego podwładni wyjazd na międzynarodowe manewry traktują jako sprawdzian tego, co już potrafią.

Strzelcy konni dotąd nie trenowali razem ze Słowakami. Co więcej, będą wykonywali zadania w terenie zupełnie nieznanym. Ćwiczenia w międzynarodowej obsadzie są szczególnie ważne dla żołnierzy, którzy niedawno trafili do plutonu. – Dla nich wszystko tam będzie nowe. Aby sprostać wymaganiom, będą musieli się bardzo starać – zaznacza ppor. Dawid Grobelski.

Polscy żołnierze wrócą do Garnizonu Wędrzyn 29 września.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Antoś, symbol Lwowa
Widzimy się na macie
Curse of the Black Gold
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
W Brukseli o bezpieczeństwie
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Powrót lekkich czołgów w US Army
JFTC rośnie w siłę
Klątwa czarnego złota
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
See You On The Mat
Proobronna „Anakonda”
Bal na rzecz weteranów
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Cybernetyczna foka lustruje dno
Poszukiwana Harpia
„Snipy” to oczy...
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Węzły dla wojska
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
13 Desperadoes
Morze niezgody
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Cel – bezpieczna Europa
Granice są po to, by je przekraczać
Pilot z precyzją chirurga
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Więcej pieniędzy dla kombatantów
„Sophia” do końca marca
Technologiczne inwestycje HSW
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Testament geopolityczny prezydenta
We Are Warriors
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Kapelan na misji
Centrum w zawieszeniu
ORP „Drużno” po nowemu
Polscy generałowie w strukturach NATO
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Playing the World
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Lekcja zimowego przetrwania
Polskie święta na misjach
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Panie bez taryfy ulgowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO