moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Słowacka Tarcza z udziałem Polaków

„Slovak Shield ” to największe cykliczne ćwiczenia organizowane na Słowacji i jedne z ważniejszych manewrów, które odbywają się w Europie Środkowej. W tym roku weźmie w nich udział niemal 1500 żołnierzy, m.in. z USA, Czech i Węgier. Polską armię będą reprezentować strzelcy konni z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Międzynarodowe ćwiczenia „Slovak Shield ʾ18” rozpoczynają się w najbliższy piątek i potrwają do 28 września. Ich głównym celem jest sprawdzenie przygotowania do działań obronnych słowackiej 2 Brygady Zmechanizowanej. Najważniejsze epizody ćwiczeń będą rozgrywane na terenie ośrodka szkoleniowego Lesť oraz w centrum symulacji Akademii Sił Zbrojnych Słowacji w MR Štefánika w Liptowskim Mikułaszu.

 

REKLAMA

Dwa dni w drodze

Polską armię będzie reprezentował wzmocniony pluton zmotoryzowany z 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Oprócz czterech drużyn, dysponujących czterema bojowymi kołowymi transporterami opancerzonymi Rosomak, w skład pododdziału wejdą także drużyna remontowa z wozem rozpoznania technicznego na podwoziu Rosomaka oraz trzyosobowy zespół medyków z wozem ewakuacji medycznej typu Rosomak. W skład polskiego zgrupowania, którym dowodzi por. Marcin Chodakowski, wejdzie także czteroosobowa drużyna strzelców wyborowych. Specjaliści precyzyjnego strzelania będą wyposażeni w karabinki Sako i karabiny wyborowe Tor kalibru 12,7 mm. Mają oni wspierać zmotoryzowanych. Dowódcy z Wędrzyna, szczególnie podczas misji w Afganistanie przekonali się wielokrotnie, że takie precyzyjne wsparcie w boju przynosi doskonałe rezultaty.

Na Słowację zmotoryzowani wyruszyli w środę rano. Drogę na poligon południowych sąsiadów o długości około 750 km pokonali w dwóch etapach. Pierwszego dnia żołnierze w autokarach, a Rosomaki na przyczepach niskopodwoziowych dotarli do Bielska-Białej. Strzelcy przenocowali w koszarach 18 Batalionu Powietrznodesantowego. Drugiego dnia przekroczyli granicę i w godzinach popołudniowych zameldowali się na poligonie w Lesť.

Gotowi na wszystko

Pododdział z Polski zostanie włączony w struktury kompanii słowackiego batalionu zmechanizowanego. W pierwszym tygodniu strzelcy konni wezmą udział w zajęciach zgrywających, które mają ich przygotować do części zasadniczej ćwiczeń. – W tym czasie odbędą się jednodniowe zajęcia taktyczne, później ogniowe, podczas których będziemy poznawać procedury obowiązujące w armii sąsiadów – mówi por. Marcin Chodakowski, dowódca polskiego zgrupowania. Ale to nie wszystko. Na pierwszy tydzień zaplanowano również pokazy sprzętu i uzbrojenia, a następnie omówienie jego możliwości. Odbędzie się też demonstracja tego, jak w praktyce sprawdza się przywieziony przez Polaków sprzęt. W tym czasie do batalionu mają zostać włączone także pododdziały innych narodowości.

W drugim tygodniu odbędzie się zasadnicza część „Slovak Shield ʾ18”. Dowódcy i żołnierze polskiego plutonu nie wiedzą, jakie otrzymają zadania. Znają jedynie główny cel działań, którym jest obrona przed agresorem, a następnie wyparcie go z zajętych obszarów poprzez kontratak.

Podczas ćwiczeń polskim plutonem będzie dowodził ppor. Dawid Grobelski. – Działania, które będziemy podejmowali na Słowacji, są kontynuacją szkolenia prowadzonego przez nas każdego dnia na poligonach w kraju – wyjaśnia oficer. Dodaje, że on i jego podwładni wyjazd na międzynarodowe manewry traktują jako sprawdzian tego, co już potrafią.

Strzelcy konni dotąd nie trenowali razem ze Słowakami. Co więcej, będą wykonywali zadania w terenie zupełnie nieznanym. Ćwiczenia w międzynarodowej obsadzie są szczególnie ważne dla żołnierzy, którzy niedawno trafili do plutonu. – Dla nich wszystko tam będzie nowe. Aby sprostać wymaganiom, będą musieli się bardzo starać – zaznacza ppor. Dawid Grobelski.

Polscy żołnierze wrócą do Garnizonu Wędrzyn 29 września.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Sokoły pola walki
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Zmiany w dodatkach służbowych
MMA w Sokołowie Podlaskim
Zmiany w zarządzie PGZ
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
Wojska lądowe świętują
„Sophia”: powrót do domu
Gwardziści z USA w Krzesinach
Trzeci wróg
Dragoni ruszyli do boju
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Mieliśmy oko nad Irakiem
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Pobiegną dla „Czarnego”
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Prezydent Duda w Białym Domu
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Zmiany w ustawie o weteranach
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Abramsy i Bradleye w Polsce
Rząd za kluczowymi zmianami
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Cisi bohaterowie
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Sopka do liftingu
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Mastery wylądowały w Krzesinach
SERE w Bieszczadach
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
The United States of America Have It Their Way
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Pretorianin
Szkoła Orląt będzie Akademią
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Strzały z Procy
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Terytorialsi w urzędach
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO