moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków

„Slovak Shield ” to największe cykliczne ćwiczenia organizowane na Słowacji i jedne z ważniejszych manewrów, które odbywają się w Europie Środkowej. W tym roku weźmie w nich udział niemal 1500 żołnierzy, m.in. z USA, Czech i Węgier. Polską armię będą reprezentować strzelcy konni z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Międzynarodowe ćwiczenia „Slovak Shield ʾ18” rozpoczynają się w najbliższy piątek i potrwają do 28 września. Ich głównym celem jest sprawdzenie przygotowania do działań obronnych słowackiej 2 Brygady Zmechanizowanej. Najważniejsze epizody ćwiczeń będą rozgrywane na terenie ośrodka szkoleniowego Lesť oraz w centrum symulacji Akademii Sił Zbrojnych Słowacji w MR Štefánika w Liptowskim Mikułaszu.

 

Dwa dni w drodze

Polską armię będzie reprezentował wzmocniony pluton zmotoryzowany z 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Oprócz czterech drużyn, dysponujących czterema bojowymi kołowymi transporterami opancerzonymi Rosomak, w skład pododdziału wejdą także drużyna remontowa z wozem rozpoznania technicznego na podwoziu Rosomaka oraz trzyosobowy zespół medyków z wozem ewakuacji medycznej typu Rosomak. W skład polskiego zgrupowania, którym dowodzi por. Marcin Chodakowski, wejdzie także czteroosobowa drużyna strzelców wyborowych. Specjaliści precyzyjnego strzelania będą wyposażeni w karabinki Sako i karabiny wyborowe Tor kalibru 12,7 mm. Mają oni wspierać zmotoryzowanych. Dowódcy z Wędrzyna, szczególnie podczas misji w Afganistanie przekonali się wielokrotnie, że takie precyzyjne wsparcie w boju przynosi doskonałe rezultaty.

Na Słowację zmotoryzowani wyruszyli w środę rano. Drogę na poligon południowych sąsiadów o długości około 750 km pokonali w dwóch etapach. Pierwszego dnia żołnierze w autokarach, a Rosomaki na przyczepach niskopodwoziowych dotarli do Bielska-Białej. Strzelcy przenocowali w koszarach 18 Batalionu Powietrznodesantowego. Drugiego dnia przekroczyli granicę i w godzinach popołudniowych zameldowali się na poligonie w Lesť.

Gotowi na wszystko

Pododdział z Polski zostanie włączony w struktury kompanii słowackiego batalionu zmechanizowanego. W pierwszym tygodniu strzelcy konni wezmą udział w zajęciach zgrywających, które mają ich przygotować do części zasadniczej ćwiczeń. – W tym czasie odbędą się jednodniowe zajęcia taktyczne, później ogniowe, podczas których będziemy poznawać procedury obowiązujące w armii sąsiadów – mówi por. Marcin Chodakowski, dowódca polskiego zgrupowania. Ale to nie wszystko. Na pierwszy tydzień zaplanowano również pokazy sprzętu i uzbrojenia, a następnie omówienie jego możliwości. Odbędzie się też demonstracja tego, jak w praktyce sprawdza się przywieziony przez Polaków sprzęt. W tym czasie do batalionu mają zostać włączone także pododdziały innych narodowości.

W drugim tygodniu odbędzie się zasadnicza część „Slovak Shield ʾ18”. Dowódcy i żołnierze polskiego plutonu nie wiedzą, jakie otrzymają zadania. Znają jedynie główny cel działań, którym jest obrona przed agresorem, a następnie wyparcie go z zajętych obszarów poprzez kontratak.

Podczas ćwiczeń polskim plutonem będzie dowodził ppor. Dawid Grobelski. – Działania, które będziemy podejmowali na Słowacji, są kontynuacją szkolenia prowadzonego przez nas każdego dnia na poligonach w kraju – wyjaśnia oficer. Dodaje, że on i jego podwładni wyjazd na międzynarodowe manewry traktują jako sprawdzian tego, co już potrafią.

Strzelcy konni dotąd nie trenowali razem ze Słowakami. Co więcej, będą wykonywali zadania w terenie zupełnie nieznanym. Ćwiczenia w międzynarodowej obsadzie są szczególnie ważne dla żołnierzy, którzy niedawno trafili do plutonu. – Dla nich wszystko tam będzie nowe. Aby sprostać wymaganiom, będą musieli się bardzo starać – zaznacza ppor. Dawid Grobelski.

Polscy żołnierze wrócą do Garnizonu Wędrzyn 29 września.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Kolejka dostawców niszczycieli
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
„Sophia” z nową zmianą
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Remont „Piasta” na finiszu
Ducha nie wolno tracić
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Wojna w świętym mieście, epilog
Kampania wyborcza poza armią
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
NATO i kosowska łamigłówka
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Panie bez taryfy ulgowej
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Cel – bezpieczna Europa
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Święto stołecznego garnizonu
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Odliczanie do majowej defilady
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Life Enchanted in Museum Display Case
Tarcza przeciwko agresji
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Szef NATO w Warszawie
Alarm dla Jastrzębi
Więcej wojska w Łomży
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Tryumf w cieniu Jałty
Błękitna Armia przybywa do Polski
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wodowanie „Artemisa”
Wilno w polskich rękach
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Leopards in a Trap
Życie zaklęte w gablotach
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Sukcesy biegających żołnierzy
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Katyńskie pamiątki
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Irackie zapiski gen. Bieńka
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Bliski Wschód. Region bez klucza
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Leopardy w pułapce
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO