moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niechaj pamięć o nich nigdy nie zaginie

W dniach 8-9 września w belgijskim Maldegem odbyły się uroczystości poświęcone pamięci kanadyjskich, polskich i brytyjskich żołnierzy walczących w 1944 roku o wyzwolenie Flandrii.

W niedzielę, 9 września, na Kanadyjskim Cmentarzu Wojennym zgromadzili się weterani II wojny światowej, mieszkańcy Maldegem, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz żołnierze z Kanady, Polski, Wielkiej Brytanii wraz z rodzinami. Na tej zorganizowanej przez lokalne władze imprezie obecni byli m.in.: przedstawiciel belgijskiej rodziny królewskiej, senator Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, Artur Orzechowski, ambasador RP w Królestwie Belgii, Joanna Doberszyc-Toulsaly, zastępca ambasadora. Na uroczystość przybyli także polscy żołnierze służący aktualnie w belgijskim Mons w Naczelnym Dowództwie Sił Połączonych NATO w Europie (SHAPE) na czele z płk. Wojciechem Ozgą, Polskim Narodowym Przedstawicielem Wojskowym przy SHAPE, któremu towarzyszyli płk Dominik Kamiński oraz kmdr por. Mariusz Mularczyk. Jak co roku na cmentarz przyjechała delegacja Polskiej Szkoły z Mons, wśród której znalazły się panie Joanna Jurkiewicz i Beata Śpiewak oraz uczniowie i rodzice.

W trakcie uroczystości wystąpiły belgijskie, kanadyjskie i polskie dzieci, które podzieliły się swoimi osobistymi odczuciami nawiązującymi do tragicznych czasów II wojny światowej. Modlitwę za poległych żołnierzy zmówił ks. ppłk Paweł Piontek. Głos zabrała również senator Anna Maria Anders, podkreślając wagę dbałości o pamięć bohaterów tamtych dni oraz to, że szczególnie w dzisiejszych czasach należy przypominać Europie o tym, co wydarzyło się w trakcie wojennej zawieruchy. - Niechaj pamięć o nich nigdy nie zaginie - zakończyła swoje wystąpienie senator Anders, wyrażając jednocześnie słowa najwyższego szacunku organizatorom uroczystości. Na zakończenie złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wszystkich 1119 pochowanych na cmentarzu żołnierzy, a dzieci, trzymając się za ręce, utworzyły wokół monumentu symboliczny krąg pamięci.

REKLAMA

Dzień wcześniej, 8 września kanadyjscy i polscy żołnierze wspólnie przemierzyli trasę 28-kilometrowego marszu zorganizowanego wokół Maldegem, w rejonach gdzie w czasie II wojny światowej toczyły się walki. Na trasie złożono wiązanki kwiatów przy pomnikach upamiętniających alianckich wyzwolicieli Belgii. W rejonach marszu znajdowały się punkty, w których swoje obozowiska rozbili belgijscy rekonstruktorzy z czasów wojny. Przybycie kolumny marszowej na rynek miasta i uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym pamięci mieszkańców regionu, którzy zginęli w czasie II wojny światowej zakończyło imprezę. W marszu polską kadrę służącą w SHAPE reprezentowali: ppłk Andrzej Koźlik, ppłk Piotr Lewandowski, ppłk Artur Obrębski, ppłk Andrzej Płandowski oraz kmdr ppor. Piotr Sudzik.

Nasi żołnierze odwiedzili również mieszczące się w pobliskim Adegem „Canada-Poland War Museum”. Placówka została założone przez Gilberta van Landschoot po 50 latach od wyzwolenia Adegem. Skłoniła go do tego obietnica złożona umierającemu ojcu, który w czasie wojny udzielał pomocy ludziom ukrywającym się przed Gestapo. Ojciec - Maurits van Landschoot swoje ocalenie zawdzięczał polskim i kanadyjskim żołnierzom, którzy przybyli na czas, ratując mu życie. Syn zobowiązał się przed umierającym ojcem do pielęgnowania pamięci o tamtych bohaterach. Eksponaty do swojego muzeum Gilbert van Landschoot zbierał osobiście i, co warto podkreślić, wszystkie są oryginalne.

Tekst: ppłk Krzysztof Plażuk, SHAPE Communications Division

red. PZ

autor zdjęć: ppłk Plażuk, arch. uczestników marszu

dodaj komentarz

komentarze


Klątwa czarnego złota
Widzimy się na macie
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
ORP „Drużno” po nowemu
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Zrobiłem to, co do mnie należało
See You On The Mat
13 Desperadoes
Pilot z precyzją chirurga
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Lekcja zimowego przetrwania
Bal na rzecz weteranów
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Poszukiwana Harpia
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Curse of the Black Gold
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Powrót lekkich czołgów w US Army
Polscy generałowie w strukturach NATO
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
„Sophia” do końca marca
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Antoś, symbol Lwowa
Polskie święta na misjach
„Snipy” to oczy...
Cel – bezpieczna Europa
Technologiczne inwestycje HSW
Morze niezgody
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Album na urodziny „Łuka”
Proobronna „Anakonda”
Cybernetyczna foka lustruje dno
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Węzły dla wojska
Centrum w zawieszeniu
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Komandosi z Agatu na Kaukazie
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
W Brukseli o bezpieczeństwie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Panie bez taryfy ulgowej
Testament geopolityczny prezydenta
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Playing the World
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Czarter samolotów dla VIP-ów
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Granice są po to, by je przekraczać
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO