moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niechaj pamięć o nich nigdy nie zaginie

W dniach 8-9 września w belgijskim Maldegem odbyły się uroczystości poświęcone pamięci kanadyjskich, polskich i brytyjskich żołnierzy walczących w 1944 roku o wyzwolenie Flandrii.

W niedzielę, 9 września, na Kanadyjskim Cmentarzu Wojennym zgromadzili się weterani II wojny światowej, mieszkańcy Maldegem, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz żołnierze z Kanady, Polski, Wielkiej Brytanii wraz z rodzinami. Na tej zorganizowanej przez lokalne władze imprezie obecni byli m.in.: przedstawiciel belgijskiej rodziny królewskiej, senator Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, Artur Orzechowski, ambasador RP w Królestwie Belgii, Joanna Doberszyc-Toulsaly, zastępca ambasadora. Na uroczystość przybyli także polscy żołnierze służący aktualnie w belgijskim Mons w Naczelnym Dowództwie Sił Połączonych NATO w Europie (SHAPE) na czele z płk. Wojciechem Ozgą, Polskim Narodowym Przedstawicielem Wojskowym przy SHAPE, któremu towarzyszyli płk Dominik Kamiński oraz kmdr por. Mariusz Mularczyk. Jak co roku na cmentarz przyjechała delegacja Polskiej Szkoły z Mons, wśród której znalazły się panie Joanna Jurkiewicz i Beata Śpiewak oraz uczniowie i rodzice.

W trakcie uroczystości wystąpiły belgijskie, kanadyjskie i polskie dzieci, które podzieliły się swoimi osobistymi odczuciami nawiązującymi do tragicznych czasów II wojny światowej. Modlitwę za poległych żołnierzy zmówił ks. ppłk Paweł Piontek. Głos zabrała również senator Anna Maria Anders, podkreślając wagę dbałości o pamięć bohaterów tamtych dni oraz to, że szczególnie w dzisiejszych czasach należy przypominać Europie o tym, co wydarzyło się w trakcie wojennej zawieruchy. - Niechaj pamięć o nich nigdy nie zaginie - zakończyła swoje wystąpienie senator Anders, wyrażając jednocześnie słowa najwyższego szacunku organizatorom uroczystości. Na zakończenie złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wszystkich 1119 pochowanych na cmentarzu żołnierzy, a dzieci, trzymając się za ręce, utworzyły wokół monumentu symboliczny krąg pamięci.

REKLAMA

Dzień wcześniej, 8 września kanadyjscy i polscy żołnierze wspólnie przemierzyli trasę 28-kilometrowego marszu zorganizowanego wokół Maldegem, w rejonach gdzie w czasie II wojny światowej toczyły się walki. Na trasie złożono wiązanki kwiatów przy pomnikach upamiętniających alianckich wyzwolicieli Belgii. W rejonach marszu znajdowały się punkty, w których swoje obozowiska rozbili belgijscy rekonstruktorzy z czasów wojny. Przybycie kolumny marszowej na rynek miasta i uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym pamięci mieszkańców regionu, którzy zginęli w czasie II wojny światowej zakończyło imprezę. W marszu polską kadrę służącą w SHAPE reprezentowali: ppłk Andrzej Koźlik, ppłk Piotr Lewandowski, ppłk Artur Obrębski, ppłk Andrzej Płandowski oraz kmdr ppor. Piotr Sudzik.

Nasi żołnierze odwiedzili również mieszczące się w pobliskim Adegem „Canada-Poland War Museum”. Placówka została założone przez Gilberta van Landschoot po 50 latach od wyzwolenia Adegem. Skłoniła go do tego obietnica złożona umierającemu ojcu, który w czasie wojny udzielał pomocy ludziom ukrywającym się przed Gestapo. Ojciec - Maurits van Landschoot swoje ocalenie zawdzięczał polskim i kanadyjskim żołnierzom, którzy przybyli na czas, ratując mu życie. Syn zobowiązał się przed umierającym ojcem do pielęgnowania pamięci o tamtych bohaterach. Eksponaty do swojego muzeum Gilbert van Landschoot zbierał osobiście i, co warto podkreślić, wszystkie są oryginalne.

Tekst: ppłk Krzysztof Plażuk, SHAPE Communications Division

red. PZ

autor zdjęć: ppłk Plażuk, arch. uczestników marszu

dodaj komentarz

komentarze


Czarna Dywizja zdobywa Ypres
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Strzały z Procy
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Zmiany w zarządzie PGZ
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
Pretorianin
Abramsy i Bradleye w Polsce
Rząd za kluczowymi zmianami
SERE w Bieszczadach
Sopka do liftingu
Zmiany w dodatkach służbowych
Sokoły pola walki
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Pobiegną dla „Czarnego”
„Sophia”: powrót do domu
Szkoła Orląt będzie Akademią
Prezydent Duda w Białym Domu
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Trzeci wróg
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Gwardziści z USA w Krzesinach
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Wojska lądowe świętują
Mastery wylądowały w Krzesinach
Cisi bohaterowie
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
MMA w Sokołowie Podlaskim
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Dragoni ruszyli do boju
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Zmiany w ustawie o weteranach
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Mieliśmy oko nad Irakiem
The United States of America Have It Their Way
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Terytorialsi w urzędach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO