moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie poligonowe czas zacząć

W poniedziałek, 10 września 2018 roku, żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej stanęli w Wędrzynie na apelu rozpoczynającym szkolenie poligonowe.

Kawalerzyści ze Świętoszowa do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie przybyli w minionym tygodniu. Przez kilka dni żołnierze i ich sprzęt przemieszczali się do docelowego miejsca wrześniowego szkolenia transportem kolejowym oraz drogowym. Czas rocznych urlopów wypoczynkowych dobiegł końca. Żołnierze wypoczęci i pełni chęci rozpoczną kolejne szkolenie, którego zwieńczeniem na wędrzyńskim poligonie będzie ćwiczenie batalionu zmechanizowanego pod kryptonimem Karakal-18.

W kilkutygodniowym szkoleniu poligonowym biorą udział w zasadzie wszystkie pododdziały pancernej brygady. Żołnierze w tym czasie będą doskonalić swoje umiejętności w oparciu o strukturę oraz obiekty dostępne w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Pancerniacy ze Świętoszowa do szkolenia wykorzystają budynki znajdujące się w Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym, gdzie realizować będą zajęcia z taktyki. Ponadto żołnierze odbędą liczne strzelania, zarówno z broni osobistej, jak i wozów bojowych. Każdy pododdział obecny na szkoleniu poligonowym spędzi też wiele godzin na pasie taktycznym, wykonując zadania zgodnie ze specyfiką swoich pododdziałów. Nie wolno oczywiście zapominać o tych, którzy zadbają o to, aby szkolącym się żołnierzom niczego nie brakowało. Mowa tutaj o pododdziałach zabezpieczenia, których żołnierze dołożą wszelkich starań, żeby ich szkolący się koledzy nie musieli się martwić o posiłki, sprawność sprzętu czy odpowiednie warunki bytowe. Zmechanizowani, czołgiści, saperzy, artylerzyści, przeciwlotnicy, logistycy – żołnierze wszystkich specjalności po intensywnym szkoleniu wrócą do macierzystej jednostki w pierwszym tygodniu października.

REKLAMA

Na poniedziałkowym apelu w Wędrzynie dowódcę 10 Brygady Kawalerii Pancernej reprezentował pułkownik Zbigniew Śliżewski. Zastępca dowódcy świętoszowskiej jednostki zwrócił się do żołnierzy słowami: – Jest to bardzo ważny moment w tym roku, jeśli chodzi o naszą brygadę, ponieważ jest to jedno z większych od dłuższego czasu zgrupowań poligonowych w tym właśnie miejscu. Dzisiejszy apel oficjalnie rozpoczyna szkolenie na wędrzyńskim poligonie. Zwracam się do Was, żebyście w maksymalnym stopniu wykorzystali możliwości szkoleniowe obiektów, zachowując przy tym zdrowy rozsądek. Zdaję sobie sprawę, że wysiłek w najbliższym czasie będzie duży. Jestem jednak przekonany, że żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej potwierdzą swój wysoki poziom umiejętności taktycznych oraz zdolność ogniową.

Na apelu zostały szczegółowo przedstawione zasady, które będą obowiązywały żołnierzy przez najbliższe kilka tygodni. Wyznaczeni żołnierze omówili zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową, przepisami bezpieczeństwa, zabezpieczeniem medycznym czy ochroną środowiska.

Wrześniowe szkolenie poligonowe będzie dla żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej czasem wytężonej pracy zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Każdy pododdział będzie realizował szkolenie według odrębnego planu, zgodnie z obowiązującymi Programami Szkolenia. Nie oznacza to jednak, że pododdziały będą szkolić się oddzielnie. Podczas szkolenia w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie doskonalony będzie proces synergii pomiędzy poszczególnymi pododdziałami. Wspólne działanie jest niezbędne do osiągnięcia założonego celu.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka

dodaj komentarz

komentarze


See You On The Mat
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Pilot z precyzją chirurga
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
ORP „Drużno” po nowemu
Technologiczne inwestycje HSW
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
13 Desperadoes
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Bal na rzecz weteranów
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Węzły dla wojska
„Sophia” do końca marca
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
We Are Warriors
Curse of the Black Gold
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
„Snipy” to oczy...
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Testament geopolityczny prezydenta
Panie bez taryfy ulgowej
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Proobronna „Anakonda”
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Centrum w zawieszeniu
Granice są po to, by je przekraczać
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Klątwa czarnego złota
Morze niezgody
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
JFTC rośnie w siłę
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Kapelan na misji
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Cybernetyczna foka lustruje dno
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Polskie święta na misjach
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Powrót lekkich czołgów w US Army
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Lekcja zimowego przetrwania
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Cel – bezpieczna Europa
W Brukseli o bezpieczeństwie
Widzimy się na macie
Playing the World
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Polscy generałowie w strukturach NATO
Poszukiwana Harpia
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Antoś, symbol Lwowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO