moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Oficerskie gwiazdki dla 215 podchorążych

Macie zaszczyt, że zostaliście promowani w roku stulecia odzyskania niepodległości – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak. W Akademii Wojsk Lądowych 215 absolwentów otrzymało pierwszy stopień oficerski. Szef MON poinformował też o planach uproszczenia procedury powoływania kandydatów na żołnierzy i utworzenia bazy danych o wolnych stanowiskach w armii.

W gronie nowo promowanych znalazło się 71 absolwentów studiów stacjonarnych Wydziału Wojskowo-Lekarskiego, 128 dwunastomiesięcznego studium oficerskiego i 16 trzymiesięcznego studium oficerskiego. Wśród nich było 87 kobiet. Tradycyjnie za pomocą szabli aktu promowania dokonali: gen. broni Michał Sikora, I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, oraz gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Gościem honorowym był szef MON.

REKLAMA

– Macie honor i zaszczyt, że zostaliście promowani w roku szczególnym, stulecia odzyskania niepodległości przez Rzeczypospolitą – zauważył minister Mariusz Błaszczak, zwracając się do nowo promowanych. Szef resortu obrony przekonywał, że siła charakteru, postawa moralna i profesjonalizm to cechy, które wyróżniają bohaterów dzisiejszej uroczystości. Podczas przemówienia minister złożył gratulacje nie tylko najmłodszym podporucznikom, lecz także ich najbliższym, którzy wspierali ich w czasie wojskowej edukacji. Podziękował również kadrze dydaktycznej i dowódczej uczelni, która przygotowywała przyszłych oficerów do wykonywania zadań służbowych.

Minister Błaszczak powiedział także, że armia potrzebuje nie tylko oficerów, dlatego zostanie zmieniony system powoływania kandydatów do zawodowej służby wojskowej. – Chcemy, aby procedury te były uproszczone. Ścieżka decyzyjna powinna być krótsza, aby ci, którzy wiążą przyszłość z wojskiem, nie byli zniechęcani. Wręcz przeciwnie, mają być zachęcani do wstąpienia w szeregi armii – mówił szef resortu. Poinformował o planach stworzenia w półrocznej perspektywie bazy o wolnych stanowiskach w wojsku. Nowe rozporządzenie, które zostało opracowane w resorcie obrony, nakazuje także wprowadzenie w wojsku jednego postępowania kwalifikacyjnego dla kandydatów na żołnierzy bez względu na stanowisko, jakie chcieliby objąć.

Niedawnych absolwentów, obecnie już oficerów, pożegnał gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka, prof. AWL, rektor-komendant Akademii. Przypomniał im, aby pamiętali dokładnie słowa ślubowania oficerskiego, mówiące o tym, że „dobro Rzeczypospolitej Polskiej jest naszym prawem najwyższym”. – Te słowa powinny być Waszym drogowskazem w służbie, której zasadniczym celem jest dbanie o wysoki poziom bezpieczeństwa naszej Ojczyzny – powiedział generał.

Jak zawsze podczas uroczystej promocji wyróżnieni zostali prymusi. W tym roku studia stacjonarne II stopnia z pierwszą lokatą ukończyła ppor. Maja Forjasz. Najlepsze wyniki podczas dwunastomiesięcznego studium oficerskiego osiągnęła ppor. Angelika Jasnosz, a wśród słuchaczy trzymiesięcznego studium oficerskiego najlepsze oceny otrzymał ppor. Marcin Konieczny. Otrzymali oni z rąk ministra obrony narodowej srebrne pierścienie pamiątkowe AWL.

Podczas ceremonii nowo promowani oficerowie tradycyjnie złożyli uroczyste ślubowanie oraz odśpiewali „Pieśń rycerską”. Po części oficjalnej, gdy wszystkie pododdziały opuściły plac apelowy, aby przygotować się do defilady, do promowanych mogli podejść ich najbliżsi i pogratulować im oficerskich gwiazdek. Okazję tą wykorzystał także minister Błaszczak, który złożył gratulacje ppor. Maciejowi Urbanowi z 5 Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, jego żonie Annie oraz synowi Aleksandrowi i córce Zosi.

W trakcie uroczystości w AWL zaprezentowano pokaz działania patrolu bojowego połączony z ewakuacją medyczną. Koniec uświetniła defilada.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Defender 2020: Symulator Pioruna
 
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Medycy po unitarce
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Wybuchowa edukacja
Sonary dla śmigłowców ZOP
Ukraiński kurs na Zachód
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kaprale po Legii Akademickiej
„Kaper” przeciw terrorystom
Nowe sanitarki dla wojska
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
16 Dywizja najlepsza!
Druga kariera byłych żołnierzy
Szybciej do wojska
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Laserowa artyleria US Army
Komisje sejmowe o umowie z USA
Amerykanie odmładzają F-16
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Szybsza droga do armii zawodowej
Kabina do zadań specjalnych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Zamek na poligonie
Kraby kontra okręt
F-16 kończą misję w Estonii
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Polsko-amerykańska współpraca
Wojsko przeciw wirusowi
Ochotnik do Auschwitz
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polak z Medalem NATO
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Święto terytorialsów
Ogień w natarciu
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Bohaterska obrona wzgórza 385
Zaplecze dla Rosomaków
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Aviation Detachment” w Łasku
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO