moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy oficerowie na „Rapid Trident ’18”

Ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo, a następnie taktyczne z wojskami – tak wygląda scenariusz tegorocznych ćwiczeń „Rapid Trident”. Niemal 2,3 tys. żołnierzy z kilkunastu państw bierze udział w dwutygodniowych manewrach w Jaworowie na Ukrainie. Pierwszoplanowym ćwiczącym jest ukraińska 54 Brygada, ale ważną rolę odegrają żołnierze LITPOLUKRBRIG.

– To jest dla nas jedno z trzech najważniejszych ćwiczeń w roku – przyznaje gen. bryg. Zenon Brzuszko, dowódca LITPOLUKRBRIG. Tylko w Lublinie przygotowania do „Rapid Trident” trwały dwa tygodnie. – Podczas specjalnego treningu sztabowego wraz z kolegami z US Army Europe przygotowaliśmy całą część operacyjną, czyli rozkaz operacyjny i plan podawania wiadomości – dodaje gen. bryg. Brzuszko.

Tegoroczna edycja „Rapid Trident” rozpoczęła się w poniedziałek. Żołnierze z Wielonarodowej Brygady pełnią funkcję dowództwa szczebla nadrzędnego (HICON) dla ćwiczących pododdziałów. – Jako HICON będziemy realizowali zadania organu dowodzenia. Tym razem jednak na szczeblu dywizji, a nie brygady – zaznacza gen. bryg. Zenon Brzuszko i dodaje: – Będziemy działać, stosując stałe procedury operacyjne, opracowane w naszej jednostce. Są one tożsame niezależnie od tego, czy jest to szczebel brygady, czy dywizyjny. Zmienia się jedynie wykaz sił, bo w skład dywizji wchodzi więcej jednostek wsparcia i zabezpieczenia. Sam proces dowodzenia jest jednak taki sam – zapewnia dowódca LITPOLUKRBRIG.

Oprócz żołnierzy z dowództwa LITPOLUKRBRIG, w skład HICON-u wchodzą żołnierze z siedmiu armii, m.in. Amerykanie, Turcy, Azerowie, Gruzini i Bułgarzy, w sumie 68 oficerów i podoficerów. – Na Ukrainie będziemy też korzystać z pomocy ekspertów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois – mówił przed rozpoczęciem manewrów mjr Adam Pańczyk, szef sekcji operacyjnej S-3 LITPOLUKRBRIG. – Dzięki takim ćwiczeniom możemy nabrać sprawności w realizacji zadań w międzynarodowym środowisku – dodaje mjr Pańczyk.Pierwszoplanowym ćwiczącym w Jaworowie jest 54 Brygada z Ukrainy, a drugoplanowymi – batalion obrony narodowej Ukrainy, kompania ukraińskich sił specjalnych, kompania chemiczna oraz kompania saperów. Te dwa ostatnie pododdziały podczas ćwiczenia przechodzą certyfikację zgodnie z procedurami NATO. – Będziemy ćwiczyli działania bojowe i stabilizacyjne, przede wszystkim te kinetyczne. W pierwszym etapie będzie to obrona, później przejście do kontrataku i odtworzenie fikcyjnej granicy państwowej – wylicza mjr Adam Pańczyk.

Tegoroczny „Rapid Trident” został podzielony na dwa etapy. W pierwszym tygodniu jest realizowane ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo. W czasie jego trwania dowództwa opracowują plany, wydają rozkazy, a następnie do systemu symulacji komputerowej są wprowadzane decyzje przez nich wypracowane. Kolejnym etapem będzie ćwiczenie taktyczne z wojskami. To klasyczna część bojowa ćwiczeń „Rapid Trident”, w której pododdziały będą już wykonywały rzeczywiste przemieszczenia i manewry w toku walki. Co ważne, czas operacyjny ćwiczenia będzie odzwierciedleniem czasu rzeczywistego. – Mamy działać 24 godziny na dobę. To oznacza, że ćwiczenia będą dwuzmianowe, bardziej zbliżone do realiów i wymagające więcej wysiłku od nas wszystkich, zarówno kierownictwa, ćwiczących, jak i od zespołu realnego zabezpieczania „Rapid Trident” – wyjaśnia mjr Pańczyk.

Oprócz 29 oficerów LITPOLUKRBRIG w „Rapid Trident” biorą udział żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Współdziałają z pododdziałami kilkunastu armii z całego świata, m.in. z USA, Bułgarii, Mołdawii, Rumunii, Gruzji, Turcji i Azerbejdżanu. W sumie w manewrach w Jaworowie uczestniczy blisko 2,3 tys. żołnierzy. Ćwiczenie zakończy się 15 września.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Sgt Anthony Jones, Sgt Timothy Massey/ US Army

dodaj komentarz

komentarze


Odliczanie do majowej defilady
Sukcesy biegających żołnierzy
Wodowanie „Artemisa”
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Alarm dla Jastrzębi
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Cel – bezpieczna Europa
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Życie zaklęte w gablotach
Leopards in a Trap
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
NATO i kosowska łamigłówka
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Wojna w świętym mieście, epilog
Leopardy w pułapce
Katyńskie pamiątki
Panie bez taryfy ulgowej
Bliski Wschód. Region bez klucza
Ducha nie wolno tracić
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Tryumf w cieniu Jałty
Więcej wojska w Łomży
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Remont „Piasta” na finiszu
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Kolejka dostawców niszczycieli
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Life Enchanted in Museum Display Case
Wilno w polskich rękach
Irackie zapiski gen. Bieńka
Szef NATO w Warszawie
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Kampania wyborcza poza armią
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Tarcza przeciwko agresji
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Błękitna Armia przybywa do Polski
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
„Sophia” z nową zmianą
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Święto stołecznego garnizonu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO