moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów

Zaledwie pół sekundy zabrakło kapralowi Marcinowi Lewandowskiemu do wygrania cyklu Diamentowej Ligi. W finale zawodów reprezentant bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego zajął w biegu na 800 m drugie miejsce. Wyprzedził go Kenijczyk Emmanuel Kipkurui Korir. W rywalizacji tyczkarzy natomiast szóstą lokatę wywalczył st. szer. Paweł Wojciechowski.

Tegoroczny finał Diamentowej Ligi rozegrał się w Brukseli. Rywalizacja o diamenty w biegu na 800 m trzymała w napięciu do ostatniej chwili. Pierwsze 400 m najszybciej pokonał (w 51,10 s) Kenijczyk Wyclife Kinyamal. Jednak drugie okrążenie bardzo szybko rozpoczął Polak. Marcin Lewandowski objął prowadzenie. 600 m przebiegł jako pierwszy, w czasie 1 min 18,42 s. Niestety, nie udało mu się obronić pozycji lidera do końca biegu. Wyprzedził go o 0,49 s Kenijczyk Emmanuel Kipkurui Korir. O drugie miejsce Lewandowski stoczył zacięty pojedynek z Fergusonem Rotichem (zawodnik z Kenii). Z tej rywalizacji zwycięsko wyszedł Polak, który był szybszy o 0,07 s. Czwarty był Brytyjczyk Jake Wightman, a piąty Amerykanin Clayton Murphy.

Kapral Marcin Lewandowski po raz drugi z rzędu w finale Diamentowej Ligi wywalczył drugą lokatę. Przed rokiem diamenty odebrał mu Nijel Amos z Botswany. W tym roku jednak w ogóle nie było pewne, czy lekkoatlecie z bydgoskiego WZS uda się zakwalifikować do finałowej rozgrywki w Brukseli. Z powodu kontuzji nie mógł bowiem przez blisko dwa miesiące trenować i walczyć o punkty we wszystkich mityngach eliminacyjnych Diamentowej Ligi. W sumie zdobył dziesięć punktów: sześć za trzecie miejsce w Szanghaju i cztery za piątą lokatę wywalczoną na ostatnim z sześciu mityngów klasyfikacyjnych w Birmingham.    Ostatecznie eliminacje zakończył na dziesiątej pozycji. Do finału kwalifikowało się ośmiu pierwszych zawodników. Na szczęście dla Lewandowskiego ze startu w Brukseli zrezygnowało dwóch sportowców: piąty w klasyfikacji Adam Kszczot i siódmy Elijah Manangoi. Ich miejsce mogli zająć biegacze sklasyfikowani w eliminacjach na pozycjach dziewiątej i dziesiątej, czyli Lewandowski i burundyjski lekkoatleta Antoine Gakeme.

W finałowych zawodach Diamentowej Ligi w Brukseli wystąpił również st. szer. Paweł Wojciechowski, kolega Marcina Lewandowskiego z bydgoskiego WZS. Tyczkarz z Bydgoszczy z wynikiem 5,68 m zajął szóstą lokatę. Diamenty wywalczył Rosjanin Timur Morgunow, który pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,93 m. Drugie miejsce wywalczył Amerykanin Sam Kendricks (z wynikiem 5,88 m), trzecie Kanadyjczyk  Shawnacy Barber (5,83 m), czwarte Polak Piotr Lisek (5,78 m), a piąte Francuz Renaud Lavillenie (5,73 m).

Finałowe zawody w Brukseli zakończyły dziewiątą edycję Diamentowej Ligi. Wyścig po diamenty zastąpił w programie elitarnych mityngów Złotą Ligę. Przez pierwsze siedem edycji Diamentowej Ligi główną nagrodę za zwycięstwo w 32 konkurencjach – diamenty o wartości 80 tys. dolarów – zdobywali zawodnicy, którzy w mityngach eliminacyjnych i finałowym zdobyli najwięcej punktów. Od zeszłego roku reguły rywalizacji zostały zmienione. Zwycięzcami cyklu imprez zostali ci, którzy wywalczyli awans do finału i pokonali w nim wszystkich konkurentów – punkty z eliminacji nie były liczone do końcowej klasyfikacji. Jedynym Polakiem w historii Diamentowej Ligi, który zdobył czterokaratowe diamenty, był plut. Piotr Małachowski. Dyskobol z wrocławskiego WZS i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław był najlepszym zawodnikiem cyklu cztery razy: w 2010, 2014, 2015 i 2016 roku.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szydlowski/Forum

dodaj komentarz

komentarze


„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Święto stołecznego garnizonu
Wodowanie „Artemisa”
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Irackie zapiski gen. Bieńka
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Kampania wyborcza poza armią
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
NATO i kosowska łamigłówka
Leopards in a Trap
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Katyńskie pamiątki
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Sukcesy biegających żołnierzy
Błękitna Armia przybywa do Polski
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Life Enchanted in Museum Display Case
Alarm dla Jastrzębi
Ducha nie wolno tracić
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Życie zaklęte w gablotach
Kolejka dostawców niszczycieli
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Wilno w polskich rękach
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Szef NATO w Warszawie
Panie bez taryfy ulgowej
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Wojna w świętym mieście, epilog
Bliski Wschód. Region bez klucza
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Leopardy w pułapce
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Cel – bezpieczna Europa
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Tarcza przeciwko agresji
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
„Sophia” z nową zmianą
Tryumf w cieniu Jałty
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Więcej wojska w Łomży
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Odliczanie do majowej defilady
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Remont „Piasta” na finiszu
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO