moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów

Zaledwie pół sekundy zabrakło kapralowi Marcinowi Lewandowskiemu do wygrania cyklu Diamentowej Ligi. W finale zawodów reprezentant bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego zajął w biegu na 800 m drugie miejsce. Wyprzedził go Kenijczyk Emmanuel Kipkurui Korir. W rywalizacji tyczkarzy natomiast szóstą lokatę wywalczył st. szer. Paweł Wojciechowski.

Tegoroczny finał Diamentowej Ligi rozegrał się w Brukseli. Rywalizacja o diamenty w biegu na 800 m trzymała w napięciu do ostatniej chwili. Pierwsze 400 m najszybciej pokonał (w 51,10 s) Kenijczyk Wyclife Kinyamal. Jednak drugie okrążenie bardzo szybko rozpoczął Polak. Marcin Lewandowski objął prowadzenie. 600 m przebiegł jako pierwszy, w czasie 1 min 18,42 s. Niestety, nie udało mu się obronić pozycji lidera do końca biegu. Wyprzedził go o 0,49 s Kenijczyk Emmanuel Kipkurui Korir. O drugie miejsce Lewandowski stoczył zacięty pojedynek z Fergusonem Rotichem (zawodnik z Kenii). Z tej rywalizacji zwycięsko wyszedł Polak, który był szybszy o 0,07 s. Czwarty był Brytyjczyk Jake Wightman, a piąty Amerykanin Clayton Murphy.

Kapral Marcin Lewandowski po raz drugi z rzędu w finale Diamentowej Ligi wywalczył drugą lokatę. Przed rokiem diamenty odebrał mu Nijel Amos z Botswany. W tym roku jednak w ogóle nie było pewne, czy lekkoatlecie z bydgoskiego WZS uda się zakwalifikować do finałowej rozgrywki w Brukseli. Z powodu kontuzji nie mógł bowiem przez blisko dwa miesiące trenować i walczyć o punkty we wszystkich mityngach eliminacyjnych Diamentowej Ligi. W sumie zdobył dziesięć punktów: sześć za trzecie miejsce w Szanghaju i cztery za piątą lokatę wywalczoną na ostatnim z sześciu mityngów klasyfikacyjnych w Birmingham.    Ostatecznie eliminacje zakończył na dziesiątej pozycji. Do finału kwalifikowało się ośmiu pierwszych zawodników. Na szczęście dla Lewandowskiego ze startu w Brukseli zrezygnowało dwóch sportowców: piąty w klasyfikacji Adam Kszczot i siódmy Elijah Manangoi. Ich miejsce mogli zająć biegacze sklasyfikowani w eliminacjach na pozycjach dziewiątej i dziesiątej, czyli Lewandowski i burundyjski lekkoatleta Antoine Gakeme.

REKLAMA

W finałowych zawodach Diamentowej Ligi w Brukseli wystąpił również st. szer. Paweł Wojciechowski, kolega Marcina Lewandowskiego z bydgoskiego WZS. Tyczkarz z Bydgoszczy z wynikiem 5,68 m zajął szóstą lokatę. Diamenty wywalczył Rosjanin Timur Morgunow, który pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,93 m. Drugie miejsce wywalczył Amerykanin Sam Kendricks (z wynikiem 5,88 m), trzecie Kanadyjczyk  Shawnacy Barber (5,83 m), czwarte Polak Piotr Lisek (5,78 m), a piąte Francuz Renaud Lavillenie (5,73 m).

Finałowe zawody w Brukseli zakończyły dziewiątą edycję Diamentowej Ligi. Wyścig po diamenty zastąpił w programie elitarnych mityngów Złotą Ligę. Przez pierwsze siedem edycji Diamentowej Ligi główną nagrodę za zwycięstwo w 32 konkurencjach – diamenty o wartości 80 tys. dolarów – zdobywali zawodnicy, którzy w mityngach eliminacyjnych i finałowym zdobyli najwięcej punktów. Od zeszłego roku reguły rywalizacji zostały zmienione. Zwycięzcami cyklu imprez zostali ci, którzy wywalczyli awans do finału i pokonali w nim wszystkich konkurentów – punkty z eliminacji nie były liczone do końcowej klasyfikacji. Jedynym Polakiem w historii Diamentowej Ligi, który zdobył czterokaratowe diamenty, był plut. Piotr Małachowski. Dyskobol z wrocławskiego WZS i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław był najlepszym zawodnikiem cyklu cztery razy: w 2010, 2014, 2015 i 2016 roku.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szydlowski/Forum

dodaj komentarz

komentarze


Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Abramsy i Bradleye w Polsce
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
MMA w Sokołowie Podlaskim
Zmiany w zarządzie PGZ
Zmiany w dodatkach służbowych
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Sopka do liftingu
Rząd za kluczowymi zmianami
Strzały z Procy
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Terytorialsi w urzędach
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Wojska lądowe świętują
Mastery wylądowały w Krzesinach
Pobiegną dla „Czarnego”
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
„Sophia”: powrót do domu
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Pretorianin
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
Mieliśmy oko nad Irakiem
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Zmiany w ustawie o weteranach
Cisi bohaterowie
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
Szkoła Orląt będzie Akademią
The United States of America Have It Their Way
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
SERE w Bieszczadach
Sokoły pola walki
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Prezydent Duda w Białym Domu
Trzeci wróg
Gwardziści z USA w Krzesinach
Dragoni ruszyli do boju
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO