moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef resortu obrony w Redzikowie

Baza w Redzikowie jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski, Europy, ale i świata. To ważny element mechanizmu bezpieczeństwa NATO – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty w amerykańskiej bazie na Pomorzu. Szef MON spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami oraz obejrzał powstającą tu infrastrukturę.

Instalacja w Redzikowie będzie jednym z trzech stacjonarnych elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, która ma chronić Europę przed pociskami balistycznymi. Mają się w niej znaleźć radary i kontenerowe wyrzutnie pocisków antyrakietowych.

Minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania podkreślił, że jest zadowolony z tempa prac w Redzikowie. – Zmierzają one ku końcowi. Oczywiście przed nami jeszcze kilka miesięcy, ale ich tempo jest zadowalające – mówił szef MON. Według wstępnych założeń baza miała zostać zbudowana do końca tego roku, Amerykanie poinformowali jednak, że gotowość operacyjną osiągnie w 2020. – Jestem również pod wrażeniem współpracy między wojskiem amerykańskim i polskim. To współpraca modelowa – dodał minister. Podkreślał, że wspólne polsko-amerykańskie działanie jest gwarantem bezpieczeństwa nie tylko dla Polski, ale i dla całego świata. – Wspólnie bronimy wolności, wolnego świata przed zagrożeniami, które płyną z tej części globu, które nie szanują wartości, jakimi kierujemy się w naszym życiu społecznym, w naszym życiu politycznym – mówił Mariusz Błaszczak. Przypomniał również o dobrych relacjach wojskowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi, które szczególnie wyraźnie było widać podczas wspólnych misji w Afganistanie i Iraku oraz dziś, gdy wojska amerykańskie współpracują z polskimi na wschodniej flance NATO.

REKLAMA

Szef resortu zaznaczył, że baza, w której w przyszłości mają znajdować się m.in. rakiety SM-3 Block IIA, jest dowodem na to, że wojska US Army na stałe stacjonują w Polsce. – Tak jak Redzikowo jest bazą, w której stacjonują wojska amerykańskie, tak mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wojska Stanów Zjednoczonych będą stacjonowały w Polsce na trwałe – podsumował minister obrony.

Ideę objęcia Europy parasolem antyrakietowym ogłosił w 2007 roku ówczesny prezydent USA George W. Bush. Jego następca, Barack Obama, dwa lata później zmodyfikował plany USA i poinformował, że w ramach programu „European Phased Adaptive Approach” Stany Zjednoczone obejmą Europę „parasolem mobilnym”, którego sercem będą instalacje typu AEGIS BMD umieszczone na okrętach US Navy. Wcześniej zakładano, że system będzie stacjonarny. Zmieniono również koncepcję dotyczącą liczby baz. Zamiast kilku, ustalono, że powstaną trzy: w Turcji, Polsce i Rumunii. Od początku zakładano, że w Redzikowie, gdzie powstaje baza, mają być umieszczone radary AN/SPY-1(D) i Mk99 oraz kontenerowe wyrzutnie pocisków przeciwbalistycznych. Mają tam być również przechowywane rakiety SM-3 Block IIA.

Program „European Phased Adaptive Approach” podzielony jest na trzy fazy. Pierwsza zakładała uruchomienie radaru wczesnego ostrzegania w tureckiej bazie w Küreciku pod koniec 2011 roku. Druga faza to umieszczenie na wodach okalających Europę zespołu czterech niszczycieli rakietowych klasy Arleigh Burke. Okręty USS „Donald Cook”, USS „Ross”, USS „Porter” i USS „Carney”, stacjonujące w hiszpańskiej bazie Rota, dyżur bojowy rozpoczęły we wrześniu 2015 roku. Trzecia faza zakładała uruchomienie do końca 2018 roku dwóch baz – w Polsce i Rumunii. Rumuńska działa od grudnia 2015 roku. Przewiduje się, że baza w Redzikowie osiągnie gotowość operacyjną w 2020 roku, wcześniej mówiono, że stanie się to pod koniec 2018 roku. O opóźnieniach związanych z budową bazy poinformował szef amerykańskiej Missile Defence Agency (kierująca amerykańskim programem rozwoju systemu obrony antybalistycznej) gen. Samuel Greaves w Senacie USA w marcu tego roku. Jako przyczyny wskazał „problemy techniczne powstałe przy budowie instalacji w Polsce”. W budowę bazy zaangażowane są firmy amerykańskie.

KE

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Komisje sejmowe o umowie z USA
 
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Gotowi na trzynastą zmianę
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?
AWL stawia na liderów
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Miasto niezłomne składa broń
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Jeszcze więcej OPW
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
NATO pyta o Tallboya
Terytorialsi w punktach Test&Go
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Ścieżka edukacyjna na Monte Cassino. Przed nami kolejny etap
Amunicja z Meska
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Step in the Right Direction
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Ukraiński kurs na Zachód
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
Alarm! Terroryści i rozbitkowie
Wilk kontra dywersanci
F-16 kończą misję w Estonii
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO
Pszczoły i weterani
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Święto sportowców w mundurach
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Roczny test na Bałtyku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Urodzony żołnierz
Lesson on How to Overcome Difficulties
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Rozejm dla prowadzenia wojny
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Polsko-amerykańska współpraca
Terytorialsi na okręcie
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Nowe „oczy” dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO