moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto wojsk obrony przeciwlotniczej

Minister Mariusz Błaszczak wziął udział w symbolicznym przekazaniu do 8 Pułku Przeciwlotniczego zestawów rakietowych Poprad. – To najnowocześniejsza broń wyprodukowana w Polsce. Możemy czuć się bezpieczni także dlatego, że Wojsko Polskie jest świetnie wyszkolone – mówił szef MON. W Koszalinie trwa święto wojsk obrony przeciwlotniczej.

31 sierpnia 1918 roku w stacjonującym w Koszalinie 1 Korpusie Polskim generała Józefa Dowbora-Muśnickiego zostały utworzone pierwsze polskie pododdziały przeciwlotnicze – dwie baterie przeciwaeroplanowe. Na pamiątkę tego wydarzenia ostatni dzień sierpnia został ogłoszony Świętem Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. W tym roku, z racji setnej rocznicy utworzenia polskich formacji opl, jest ono obchodzone szczególnie uroczyście.

Dwudniowe obchody 100-lecia polskiej broni przeciwlotniczej zostały zorganizowane w Koszalinie. Dziś do przeciwlotników przyjechał minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON wziął udział w okolicznościowym apelu oraz w uroczystości symbolicznego przekazania siedmiu pojazdów samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad. – Jak dużo się zmieniło przez 100 lat wojsk OPL. Zestawy Poprad to najnowocześniejsza broń wyprodukowana w Polsce – mówił szef MON. Dodał, że Polska może czuć się bezpieczna także dlatego, że Wojsko Polskie jest świetnie wyszkolone.

REKLAMA

Zestawy Poprad trafiły do 8 Pułku Przeciwlotniczego, jednak w najbliższym czasie kolejne zestawy tej broni mają otrzymać żołnierze z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.

W piątek żołnierze oddali salut armatni z okazji 100-lecia polskiej broni przeciwlotniczej. Nad Koszalinem pojawiła się też para samolotów PZL-130 Orlik.

Z kolei pierwszego dnia uroczystości, w czwartek, miała miejsce konferencja naukowa zatytułowana „100-lecie polskiej broni przeciwlotniczej”. Spotkanie zostało zorganizowane w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Wzięli w nim udział dowódcy wszystkich jednostek przeciwlotniczych oraz przedstawiciele firm zbrojeniowych związanych z przeciwlotnikami. Seminarium podzielono na dwa panele tematyczne. Pierwszy zatytułowano „Osiągnięcia Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego w rozwoju broni przeciwlotniczej, perspektywy na przyszłość” (patronem debaty była Polska Grupa Zbrojeniowa). Drugi panel – „Historia, teraźniejszość i przyszłość broni przeciwlotniczej” zorganizował Zarząd Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Inaugurujący konferencję wykład, w zastępstwie gen. bryg. Stefana Mordacza, szefa Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej i zastępcy Inspektora Rodzajów Wojsk w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, wygłosił płk Arkadiusz Gatz. – Musimy pozyskać narzędzia do zwalczania pełnego spektrum zagrożeń, z jakimi możemy się spotkać. Chodzi więc nie tylko o pozyskanie statków powietrznych, ale również rakiet średniego i dalekiego zasięgu oraz tak zwanych obiektów C-RAM (RAM – Rocket, Artillery, Mortar, czyli np. pocisków moździerzowych – red.) – przekonywał płk Gatz, podkreślając, że jednym z najpilniejszych wyzwań jest modernizacja systemów dowodzenia i kierowania walką. – Nie może być ograniczeń w wymianie i przetwarzaniu danych pomiędzy systemami dowodzenia zarówno w układzie narodowym, jak i sojuszniczym – mówił.

Po oficerze reprezentującym DGRSZ, głos zabrali przedstawiciele przemysłu. O realizowanych przez Polską Grupę Zbrojeniową programach obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej opowiedział Łukasz Malicki. Z kolei o kwestiach związanych z produkcją broni przeciwlotniczej mówił Wojciech Gruszecki z Zakładów Mechanicznych z Tarnowa, a Monika Koniecko z Polskiego Holdingu Obronnego przybliżyła historię zamkniętego już projektu Tarczy Polskiej.

W ramach drugiego panelu głos zabrali przedstawiciele wojska. Jako pierwszy, historię polskiej obrony przeciwlotniczej, zreferował płk Dariusz Żyłka z Akademii Sztuki Wojennej. Po nim głos zabrał m.in. płk Gatz, który opowiedział o współczesnych konfliktach zbrojnych z punktu widzenia użycia podczas nich pododdziałów przeciwlotniczych. Na temat przygotowania podwarszawskiej jednostki do przyjęcia systemów Patriot mówił płk Grzegorz Zaręba, zastępca dowódcy 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MON, Michał Wajnchold, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


MON nie wycofuje się z MSPO
 
Gotowi na „Defendera”
Prawdziwi wojownicy
Białe noce podhalańczyków
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Harpun” do walki
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
NATO walczy z koronawirusem
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Patrioty z polskimi przyczepami
Army of Medics
Widzieć i nie być widzianym
Ćwiczenia z torpedą
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Spartan” znów na Mazurach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Agent w generalskich szlifach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Ratownik” od nowa
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Wojsko przeciw wirusowi
Pracowity tydzień flotylli
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Partyzanci rozgromili ubeków
Podchorążowie za sterami Bielików
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Koniec kijowskiego snu
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Obradowała Rada Gabinetowa
Rubiny w walce z epidemią
Sukcesy sportowców w mundurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie porty bardziej otwarte
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Przeciwlotnicza Sona
Święto żołnierzy służących na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
F-16 kończą misję w Estonii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Co z tegorocznym MSPO?
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Specjalsi świętują
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na zakupy do sklepu AMW
Nowy wiceminister w MON
Online z mistrzami sportu
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO