moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańskie dowództwo przyszłości

Pod koniec sierpnia na Uniwersytecie w Teksasie rozpoczęło działalność US Army Futures Command, nowe amerykańskie dowództwo. Będzie ono m.in. nadzorować sześć najważniejszych programów modernizacyjnych wojsk lądowych, które dotyczą zakupu nowych systemów artyleryjskich, przeciwlotniczych i dowodzenia, wozów bojowych i śmigłowców oraz ochrony żołnierzy.

Dlaczego US Army znalazła się pod szczególnym „nadzorem”? O ile w zakresie lotnictwa i marynarki wojennej Amerykanie nie mają sobie równych na świecie, to pod względem sprzętu i uzbrojenia wojsk lądowych, nie jest już tak dobrze. Amerykańskie służby kilkanaście miesięcy temu ostrzegły parlamentarzystów w oficjalnych raportach, że w tym przypadku nie można już mówić o dominacji nad Rosją czy Chinami, jak to było 10–15 lat temu. 

Pierwsze sygnały zapowiadające zmiany w US Army pojawiły się rok temu. Administracja prezydenta Donalda Trumpa poinformowała wówczas Kongres, że chce w najbliższym czasie przebudować system pozyskiwania nowych technologii dla tamtejszej armii, ze szczególnym naciskiem na wojska lądowe.

REKLAMA

Receptą na poprawę sytuacji ma być tzw. Big Six (wielka szóstka), czyli skoncentrowanie wysiłków finansowych i organizacyjnych na sześciu nowych programach modernizacyjnych. Nowe modernizacyjne priorytety wojsk lądowych USA to: amunicja precyzyjna dalekiego zasięgu (Long Range Precision Fires), wozy bojowe nowej generacji (Next-Generation Combat Vehicles – NGCV), nowe śmigłowce (pionowzloty przyszłości – Future Vertical Lift), obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa, bezpieczne sieci dowodzenia oraz opracowanie różnego typu rozwiązań (od pojazdów po kamizelki kuloodporne), które zmniejszą liczbę strat wśród żołnierzy.

Przedstawiciele Pentagonu podkreślają, że nadanie priorytetu „Big Six” oznacza spore zmiany dla obecnie realizowanych programów badawczo-rozwojowych. – Nie możemy kontynuować finansowania 800 programów, gdy mamy potrzeby o wyższym priorytecie. Będziemy więc ograniczać niektóre programy, przenosząc z nich pieniądze do tych bieżących, zwalniać tempo realizacji innych, a część po prostu likwidować – wyjaśniał Mark Esper, sekretarz armii (wojsk lądowych).

Instytucją, która ma nadzorować realizację programu „Wielkiej Szóstki” jest właśnie nowe dowództwo – US Army Futures Command (AFC). Na jego czele stanął gen. broni John Murray. W nowej strukturze znajdzie się około 500 żołnierzy i cywili. Jednak to ta druga grupa będzie stanowić większość, bo wojskowych ma być zaledwie około 100. W US Army Futures Command mają znaleźć się przede wszystkim pracownicy naukowi – progiem kwalifikacyjnym do zatrudnienia jest doktorat. Właśnie ze względu na wyraźnie naukowy charakter AFC zostało zlokalizowane w Austin, a dokładniej w znajdującym się tam University of Texas, jednej z czołowych amerykańskich uczelni badawczych.

Dowództwo zajmie około 75 tys. mkw. powierzchni w trzech budynkach kampusu. Uroczyste otwarcie nowej siedziby AFC odbyło się pod koniec sierpnia.

US Army Futures Command będzie jednym z kilkunastu najważniejszych amerykańskich dowództw, czyli takich, którymi dowodzą czterogwiazdkowi generałowie (four-star Generals) mowa m.in. o United States Africa Command (USAFRICOM), United States Central Command (USCENTCOM), United States Special Operations Command (USSOCOM).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Breakdown? Do not panic
The holy mission
Interoperacyjność Jaśmina
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
Na wyciągnięcie ręki
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Macedonia Północna w drodze do NATO
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Ramię w ramię z pogranicznikami
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Diabły po Żelaznych Koniach
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
19 medali żołnierzy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Podchorążowie na zimowym survivalu
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Neptuny wchodzą do służby
Polowanie na zbrodniarzy
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Pokonać strach przed ogniem
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Cel – bezpieczna Europa
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Zwiad w miejskiej dżungli
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Panie bez taryfy ulgowej
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Obrady NATO w Brukseli
Więcej Polski w Eurokorpusie
W Brukseli o bezpieczeństwie
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Peaceful Pretexts of Putin
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Deputowani z USA murem za NATO
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Harcerz zwany Flo
WOT na szklanym ekranie
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
O honor Polski walczącej
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Podwójne zamrożenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO