moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańskie dowództwo przyszłości

Pod koniec sierpnia na Uniwersytecie w Teksasie rozpoczęło działalność US Army Futures Command, nowe amerykańskie dowództwo. Będzie ono m.in. nadzorować sześć najważniejszych programów modernizacyjnych wojsk lądowych, które dotyczą zakupu nowych systemów artyleryjskich, przeciwlotniczych i dowodzenia, wozów bojowych i śmigłowców oraz ochrony żołnierzy.

Dlaczego US Army znalazła się pod szczególnym „nadzorem”? O ile w zakresie lotnictwa i marynarki wojennej Amerykanie nie mają sobie równych na świecie, to pod względem sprzętu i uzbrojenia wojsk lądowych, nie jest już tak dobrze. Amerykańskie służby kilkanaście miesięcy temu ostrzegły parlamentarzystów w oficjalnych raportach, że w tym przypadku nie można już mówić o dominacji nad Rosją czy Chinami, jak to było 10–15 lat temu. 

Pierwsze sygnały zapowiadające zmiany w US Army pojawiły się rok temu. Administracja prezydenta Donalda Trumpa poinformowała wówczas Kongres, że chce w najbliższym czasie przebudować system pozyskiwania nowych technologii dla tamtejszej armii, ze szczególnym naciskiem na wojska lądowe.

REKLAMA

Receptą na poprawę sytuacji ma być tzw. Big Six (wielka szóstka), czyli skoncentrowanie wysiłków finansowych i organizacyjnych na sześciu nowych programach modernizacyjnych. Nowe modernizacyjne priorytety wojsk lądowych USA to: amunicja precyzyjna dalekiego zasięgu (Long Range Precision Fires), wozy bojowe nowej generacji (Next-Generation Combat Vehicles – NGCV), nowe śmigłowce (pionowzloty przyszłości – Future Vertical Lift), obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa, bezpieczne sieci dowodzenia oraz opracowanie różnego typu rozwiązań (od pojazdów po kamizelki kuloodporne), które zmniejszą liczbę strat wśród żołnierzy.

Przedstawiciele Pentagonu podkreślają, że nadanie priorytetu „Big Six” oznacza spore zmiany dla obecnie realizowanych programów badawczo-rozwojowych. – Nie możemy kontynuować finansowania 800 programów, gdy mamy potrzeby o wyższym priorytecie. Będziemy więc ograniczać niektóre programy, przenosząc z nich pieniądze do tych bieżących, zwalniać tempo realizacji innych, a część po prostu likwidować – wyjaśniał Mark Esper, sekretarz armii (wojsk lądowych).

Instytucją, która ma nadzorować realizację programu „Wielkiej Szóstki” jest właśnie nowe dowództwo – US Army Futures Command (AFC). Na jego czele stanął gen. broni John Murray. W nowej strukturze znajdzie się około 500 żołnierzy i cywili. Jednak to ta druga grupa będzie stanowić większość, bo wojskowych ma być zaledwie około 100. W US Army Futures Command mają znaleźć się przede wszystkim pracownicy naukowi – progiem kwalifikacyjnym do zatrudnienia jest doktorat. Właśnie ze względu na wyraźnie naukowy charakter AFC zostało zlokalizowane w Austin, a dokładniej w znajdującym się tam University of Texas, jednej z czołowych amerykańskich uczelni badawczych.

Dowództwo zajmie około 75 tys. mkw. powierzchni w trzech budynkach kampusu. Uroczyste otwarcie nowej siedziby AFC odbyło się pod koniec sierpnia.

US Army Futures Command będzie jednym z kilkunastu najważniejszych amerykańskich dowództw, czyli takich, którymi dowodzą czterogwiazdkowi generałowie (four-star Generals) mowa m.in. o United States Africa Command (USAFRICOM), United States Central Command (USCENTCOM), United States Special Operations Command (USSOCOM).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w ustawie o weteranach
Homar wyceniony
One step ahead of the enemy
Cel – bezpieczna Europa
Nagroda dla medyka GROM-u
W Brukseli o bezpieczeństwie
Nowy etap programu „Cross Attachment”
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Fly Eye dla terytorialsów
Our efforts passed muster
Pokazy od kuchni
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Świąteczna paczka dla powstańca
Pomoc dla bohaterów
Wojna zaczyna się w czwartek
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Natowska dywizja gotowa do działania
Krew na wagę zwycięstwa
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Shows from the backstage
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Nominacje generalskie
Wyjątkowy Vis
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Wojna zaczyna się w czwartek
Triumf polsko-holenderskiego teamu
Minister Błaszczak podsumował trzy lata działalności resortu
Okręty NATO w polskich portach
Klątwa czarnego złota
Kawalerzyści na górskich trasach
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Komiks o katyńskich bohaterach
Rząd za kluczowymi zmianami
Playing the World
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Lampart testuje współpracę sił Grupy Wyszehradzkiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Cywile trafią na kurs Jata
Stępka pod „Albatrosa”
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Curse of the Black Gold
Nothing Can Stop Our Tanks
Wyślij paczkę do PKW
Testament geopolityczny prezydenta
Raki u podhalańczyków
Orliki kupione
Kompania pełna braci
100 miast na 100 lat
Polska Casa nad Irakiem
Who Reaps the Whirlwind
Miła sercu epoka Periniego
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO