moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańskie dowództwo przyszłości

Pod koniec sierpnia na Uniwersytecie w Teksasie rozpoczęło działalność US Army Futures Command, nowe amerykańskie dowództwo. Będzie ono m.in. nadzorować sześć najważniejszych programów modernizacyjnych wojsk lądowych, które dotyczą zakupu nowych systemów artyleryjskich, przeciwlotniczych i dowodzenia, wozów bojowych i śmigłowców oraz ochrony żołnierzy.

Dlaczego US Army znalazła się pod szczególnym „nadzorem”? O ile w zakresie lotnictwa i marynarki wojennej Amerykanie nie mają sobie równych na świecie, to pod względem sprzętu i uzbrojenia wojsk lądowych, nie jest już tak dobrze. Amerykańskie służby kilkanaście miesięcy temu ostrzegły parlamentarzystów w oficjalnych raportach, że w tym przypadku nie można już mówić o dominacji nad Rosją czy Chinami, jak to było 10–15 lat temu. 

Pierwsze sygnały zapowiadające zmiany w US Army pojawiły się rok temu. Administracja prezydenta Donalda Trumpa poinformowała wówczas Kongres, że chce w najbliższym czasie przebudować system pozyskiwania nowych technologii dla tamtejszej armii, ze szczególnym naciskiem na wojska lądowe.

REKLAMA

Receptą na poprawę sytuacji ma być tzw. Big Six (wielka szóstka), czyli skoncentrowanie wysiłków finansowych i organizacyjnych na sześciu nowych programach modernizacyjnych. Nowe modernizacyjne priorytety wojsk lądowych USA to: amunicja precyzyjna dalekiego zasięgu (Long Range Precision Fires), wozy bojowe nowej generacji (Next-Generation Combat Vehicles – NGCV), nowe śmigłowce (pionowzloty przyszłości – Future Vertical Lift), obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa, bezpieczne sieci dowodzenia oraz opracowanie różnego typu rozwiązań (od pojazdów po kamizelki kuloodporne), które zmniejszą liczbę strat wśród żołnierzy.

Przedstawiciele Pentagonu podkreślają, że nadanie priorytetu „Big Six” oznacza spore zmiany dla obecnie realizowanych programów badawczo-rozwojowych. – Nie możemy kontynuować finansowania 800 programów, gdy mamy potrzeby o wyższym priorytecie. Będziemy więc ograniczać niektóre programy, przenosząc z nich pieniądze do tych bieżących, zwalniać tempo realizacji innych, a część po prostu likwidować – wyjaśniał Mark Esper, sekretarz armii (wojsk lądowych).

Instytucją, która ma nadzorować realizację programu „Wielkiej Szóstki” jest właśnie nowe dowództwo – US Army Futures Command (AFC). Na jego czele stanął gen. broni John Murray. W nowej strukturze znajdzie się około 500 żołnierzy i cywili. Jednak to ta druga grupa będzie stanowić większość, bo wojskowych ma być zaledwie około 100. W US Army Futures Command mają znaleźć się przede wszystkim pracownicy naukowi – progiem kwalifikacyjnym do zatrudnienia jest doktorat. Właśnie ze względu na wyraźnie naukowy charakter AFC zostało zlokalizowane w Austin, a dokładniej w znajdującym się tam University of Texas, jednej z czołowych amerykańskich uczelni badawczych.

Dowództwo zajmie około 75 tys. mkw. powierzchni w trzech budynkach kampusu. Uroczyste otwarcie nowej siedziby AFC odbyło się pod koniec sierpnia.

US Army Futures Command będzie jednym z kilkunastu najważniejszych amerykańskich dowództw, czyli takich, którymi dowodzą czterogwiazdkowi generałowie (four-star Generals) mowa m.in. o United States Africa Command (USAFRICOM), United States Central Command (USCENTCOM), United States Special Operations Command (USSOCOM).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Peaceful Pretexts of Putin
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
WOT na szklanym ekranie
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Interoperacyjność Jaśmina
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Panie bez taryfy ulgowej
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
Neptuny wchodzą do służby
Obrady NATO w Brukseli
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
The holy mission
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Podwójne zamrożenie
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Cel – bezpieczna Europa
Deputowani z USA murem za NATO
Na wyciągnięcie ręki
Diabły po Żelaznych Koniach
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Ramię w ramię z pogranicznikami
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Polowanie na zbrodniarzy
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Więcej Polski w Eurokorpusie
O honor Polski walczącej
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
19 medali żołnierzy
Pokonać strach przed ogniem
Podchorążowie na zimowym survivalu
Harcerz zwany Flo
W Brukseli o bezpieczeństwie
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
77 lat temu powstała Armia Krajowa
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Macedonia Północna w drodze do NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Zwiad w miejskiej dżungli
Breakdown? Do not panic

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO