moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiany w dodatkach służbowych

Średnio do 150 zł więcej dodatku służbowego otrzymają żołnierze pełniący służbę w Pułku Reprezentacyjnym WP. Zmiana związana jest z przeformowaniem tej jednostki. Na zwiększenie dodatku będzie też mogła liczyć duża grupa prawników, w tym  referenci pracujący w komórkach organizacyjnych MON. Projekt zmian przepisów trafił do uzgodnień międzyresortowych.

MON przygotował nowelizację rozporządzenia w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. Propozycje zmian dotyczą dodatków służbowych, czyli należności, które żołnierze otrzymują w związku z zajmowaniem danego stanowiska lub służbą w konkretnej jednostce wojskowej.

Nowelizacja dotyczy m.in. żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego. Jednostka powstała 1 kwietnia 2018 roku z połączenia Batalionu Reprezentacyjnego WP i Orkiestry Wojskowej w Warszawie

REKLAMA

Obecnie żołnierze zawodowi są uprawnieni do otrzymywania dodatku służbowego w wysokości maksymalnie do 300 zł. MON chce jednak podnieść tę kwotę, uzasadniając to przeformowaniem Batalionu Reprezentacyjnego WP w większą strukturę organizacyjną. „W celu zachowania dotychczasowych proporcji wysokości dodatku służbowego pomiędzy poszczególnymi zhierarchizowanymi stanowiskami służbowymi niezbędne jest podwyższenie maksymalnej wysokości dodatku”, czytamy w projekcie rozporządzenia.

Jeśli zatem zmiany zaproponowane przez MON wejdą w życie, kwota dodatku wzrośnie – maksymalnie będzie on mógł wynieść 450 zł. Co więcej, w wyniku połączenia jednostek więcej żołnierzy będzie uprawnionych do otrzymywania dodatku. – W batalionie dodatek otrzymywali żołnierze kompanii reprezentacyjnych i orkiestry. W pułku dostanie go o 117 żołnierzy więcej, gdyż objęci nim zostaną również ułani Szwadronu Kawalerii oraz oficerowie sztabu, którzy w równym stopniu do tej pory wypełniali zadania reprezentacyjne – mówi płk Leszek Szcześniak, dowódca Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Zgodnie z projektem żołnierze będą mogli otrzymać wyrównanie od 1 kwietnia 2018 r., czyli od momentu przeformowania batalionu w Pułk Reprezentacyjny.

Więcej też dla prawników

Proponowane przez MON zmiany dotyczą też żołnierzy pracujących na stanowiskach referentów prawnych. Obecnie ci, którzy służą na takich stanowiskach w jednostce wojskowej do szczebla dywizji, otrzymują dodatek w wysokości 150 zł, ci z dowództw rodzajów sił zbrojnych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej – 300 zł, a referenci z komórek organizacyjnych MON – 450 zł.

Jednak żołnierze z dwóch pierwszych grup, którzy posiadają aktualne prawo wykonywania zawodu radcy prawnego lub ukończoną aplikację legislacyjną mają też prawo do zwiększenia otrzymywanego dodatku o kolejne 150 zł. Takiego prawa nie mają natomiast referenci z komórek organizacyjnych MON-u. „Wejście w życie proponowanych rozwiązań sprawi, że także oni zostaną objęci prawem do zwiększenia dodatków. Dotyczyć to będzie około 10 żołnierzy. Proponuje się wypłacenie im wyrównania dodatku od 1 stycznia 2018 roku”, czytamy w projekcie.

W projekcie rozporządzenia znalazła się także jedna porządkująca zmiana dotycząca wojsk specjalnych. Chodzi tu o żołnierzy uprawnionych do otrzymywania dodatków służbowych, pracujących w Inspektoracie Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Centrum Operacji Specjalnych w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Instytucje te zostały rozwiązane na początku 2018 r. Teraz zostaną więc wykreślone z rozporządzenia o dodatkach. Taki dodatek w wysokości 450 zł nadal będą otrzymywać żołnierze służący np. w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych. Projektowane przepisy dotyczą około 500 żołnierzy. Koszty zmian oszacowano na około 1,3 mln zł rocznie.

System dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych funkcjonuje w wielu armiach. Ma on na celu finansowe preferowanie tych żołnierzy, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: płk Artur Goławski

dodaj komentarz

komentarze


Wojska lądowe świętują
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
Gwardziści z USA w Krzesinach
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Cisi bohaterowie
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
SERE w Bieszczadach
Terytorialsi w urzędach
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
MMA w Sokołowie Podlaskim
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Pretorianin
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Sokoły pola walki
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Zmiany w zarządzie PGZ
Zmiany w dodatkach służbowych
Zmiany w ustawie o weteranach
The United States of America Have It Their Way
Trzeci wróg
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Szkoła Orląt będzie Akademią
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Dragoni ruszyli do boju
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Mastery wylądowały w Krzesinach
Mieliśmy oko nad Irakiem
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
Abramsy i Bradleye w Polsce
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
Rząd za kluczowymi zmianami
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Pobiegną dla „Czarnego”
Prezydent Duda w Białym Domu
Strzały z Procy
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej
„Sophia”: powrót do domu
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Sopka do liftingu
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Ruszyła budowa ORP „Albatros”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO