moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Apel w stulecie wojskowego lotnictwa

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch wzięli udział w uroczystym apelu w ramach centralnych obchodów stulecia lotnictwa wojskowego. – Właśnie  podpisałem decyzję, na mocy której od 1 października tego roku Szkoła Orląt stanie się Lotniczą Akademią Wojskową  – podkreślił w Dęblinie szef resortu obrony.

 – Spotykamy się w roku szczególnym i w miejscu szczególnym. Chciałbym ogłosić, że właśnie podpisałem decyzję, na mocy której od 1 października tego roku Szkoła Orląt stanie się Lotniczą Akademią Wojskową – powiedział w Dęblinie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef resortu ogłosił tę wiadomość podczas uroczystego apelu pod pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt. – To nie jest przypadek, to nie jest zmiana nazwy. To są nowe wyzwania, ale także docenienie dotychczasowego dorobku, poziomu edukacyjnego i wysokiej, elitarnej marki dęblińskiej Szkoły Orląt – przekonywał minister.

Mariusz Błaszczak dodał, że polscy żołnierze piloci to pasjonaci. – Stanowią elitę, są naszą chlubą, bronią polskiego nieba, ale również z dumą reprezentują nasz kraj podczas ćwiczeń w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziś polscy piloci są kształceni w Dęblinie, wyróżniają się swoimi umiejętnościami, a biało-czerwona szachownica stanowi znak najwyższej jakości – powiedział Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej podkreślił także, że znając przychylność prezydenta Andrzeja Dudy i zaangażowanie premiera Mateusza Morawieckiego, jest przekonany, że uda się zwiększyć tempo wzrostu nakładów na obronność. – Nadszedł już ten czas, żeby posowiecki sprzęt, którym jeszcze w części dysponuje Wojsko Polskie, został zastąpiony przez sprzęt nowoczesny, który będzie stanowił realny wartościowy oręż w rękach świetnych, najlepszych pilotów wykształconych właśnie w tym miejscu. To jest zadanie, które przed nami staje – dodał Mariusz Błaszczak w Dęblinie.

Prezydent RP i szef Rady Ministrów skierowali do uczestników dęblińskich uroczystości oficjalne listy. List Andrzeja Dudy odczytał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. „Jest ogromnie wymowne, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości obchodzimy jednocześnie stulecie polskiego lotnictwa wojskowego” – napisał prezydent Andrzej Duda. „Odkąd odrodziła się suwerenna Rzeczpospolita, w jej służbie, broniąc naszej wolności i strzegąc bezpieczeństwa polskiego nieba, działają służby powietrzne. Już 5 listopada 1918 roku polscy lotnicy wzbili się do pierwszego w naszej historii lotu bojowego” – przypomniał prezydent RP, jednocześnie odnosząc się do czasów obecnych. „Dzisiaj siły powietrzne to jeden z najnowocześniejszych i drugi co do wielkości segment naszej armii. Lotnicy z wielkim profesjonalizmem wykonują szereg odpowiedzialnych zadań na straży polskiego nieba oraz w misjach zagranicznych. Lotnictwu wojskowemu należne jest troskliwe wsparcie ze strony państwa” – zwrócił uwagę zwierzchnik sił zbrojnych.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że stulecie polskiego lotnictwa wojskowego to wyjątkowy jubileusz. „Oddajemy hołd wszystkim, którzy w podniebnych bojach walczyli o niepodległą Rzeczpospolitą i przez lata budowali zasłużoną renomę żołnierzy biało-czerwonej szachownicy” – napisał szef rządu. Premier przypomniał również chlubne karty polskiego lotnictwa. „Pionierzy naszych sił powietrznych walczyli w powstaniu wielkopolskim, z bolszewikami i wszędzie tam, gdzie wykuwały się losy młodej Rzeczypospolitej. W międzywojniu, tak jak i dzisiaj, lotnicy byli podziwianą elitą. Legenda polskich dywizjonów z czasów drugiej wojny światowej, na czele ze słynnym Dywizjonem 303, trwa i po dziś dzień inspiruje” – podkreślił prezes Rady Ministrów. Mateusz Morawiecki podziękował również wszystkim, którzy służą nie tylko w powietrzu, ale także na ziemi. „Dzisiejsze siły powietrzne nieustannie rozwijają się i doskonalą, by odpowiadać na pojawiające się wyzwania. Żołnierze w stalowych mundurach wypełniają różne zadania, służą w różnych jednostkach, jednak wszystkich ich łączy profesjonalizm i poczucie odpowiedzialności” – zakończył Mateusz Morawiecki.

Podczas apelu pod pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt złożone zostały wieńce, a minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef BBN-u Paweł Soloch wręczyli wyróżniającym się żołnierzom odznaczenia. W dęblińskich uroczystościach wzięli udział m.in. dowódcy i przedstawiciele sił powietrznych krajów sojuszniczych i partnerskich, władze samorządowe oraz przedstawiciele kilku pokoleń polskich lotników.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
 
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
They Train Together, They Fight Together
USA nie zacznie wojny z Iranem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Chciałem walczyć z Niemcami
O Patriotach na WAT
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ważka bliżej
Podziemna potęga
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Żyj zdrowiej
Krwawe walki o Monte Cassino
Nauka zimowego pływania
For the Right Cause
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Czerwoni w odwrocie
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Defense Without Politics
We Are All Darfur
Double Eagle po nowemu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Własne interesy Europy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Darłowo czeka na śmigłowce
Umowa na Harpie podpisana!
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Arsenał Iranu
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Rywalizacja strzelców wyborowych
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Szturmani na Lipie
Obradowała Rada Gabinetowa
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nowy wiceminister w MON
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Symulatory strzelań Rosomaków
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Iran uderza w USA
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO