moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Apel w stulecie wojskowego lotnictwa

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch wzięli udział w uroczystym apelu w ramach centralnych obchodów stulecia lotnictwa wojskowego. – Właśnie  podpisałem decyzję, na mocy której od 1 października tego roku Szkoła Orląt stanie się Lotniczą Akademią Wojskową  – podkreślił w Dęblinie szef resortu obrony.

 – Spotykamy się w roku szczególnym i w miejscu szczególnym. Chciałbym ogłosić, że właśnie podpisałem decyzję, na mocy której od 1 października tego roku Szkoła Orląt stanie się Lotniczą Akademią Wojskową – powiedział w Dęblinie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef resortu ogłosił tę wiadomość podczas uroczystego apelu pod pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt. – To nie jest przypadek, to nie jest zmiana nazwy. To są nowe wyzwania, ale także docenienie dotychczasowego dorobku, poziomu edukacyjnego i wysokiej, elitarnej marki dęblińskiej Szkoły Orląt – przekonywał minister.

Mariusz Błaszczak dodał, że polscy żołnierze piloci to pasjonaci. – Stanowią elitę, są naszą chlubą, bronią polskiego nieba, ale również z dumą reprezentują nasz kraj podczas ćwiczeń w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziś polscy piloci są kształceni w Dęblinie, wyróżniają się swoimi umiejętnościami, a biało-czerwona szachownica stanowi znak najwyższej jakości – powiedział Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej podkreślił także, że znając przychylność prezydenta Andrzeja Dudy i zaangażowanie premiera Mateusza Morawieckiego, jest przekonany, że uda się zwiększyć tempo wzrostu nakładów na obronność. – Nadszedł już ten czas, żeby posowiecki sprzęt, którym jeszcze w części dysponuje Wojsko Polskie, został zastąpiony przez sprzęt nowoczesny, który będzie stanowił realny wartościowy oręż w rękach świetnych, najlepszych pilotów wykształconych właśnie w tym miejscu. To jest zadanie, które przed nami staje – dodał Mariusz Błaszczak w Dęblinie.

Prezydent RP i szef Rady Ministrów skierowali do uczestników dęblińskich uroczystości oficjalne listy. List Andrzeja Dudy odczytał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. „Jest ogromnie wymowne, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości obchodzimy jednocześnie stulecie polskiego lotnictwa wojskowego” – napisał prezydent Andrzej Duda. „Odkąd odrodziła się suwerenna Rzeczpospolita, w jej służbie, broniąc naszej wolności i strzegąc bezpieczeństwa polskiego nieba, działają służby powietrzne. Już 5 listopada 1918 roku polscy lotnicy wzbili się do pierwszego w naszej historii lotu bojowego” – przypomniał prezydent RP, jednocześnie odnosząc się do czasów obecnych. „Dzisiaj siły powietrzne to jeden z najnowocześniejszych i drugi co do wielkości segment naszej armii. Lotnicy z wielkim profesjonalizmem wykonują szereg odpowiedzialnych zadań na straży polskiego nieba oraz w misjach zagranicznych. Lotnictwu wojskowemu należne jest troskliwe wsparcie ze strony państwa” – zwrócił uwagę zwierzchnik sił zbrojnych.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że stulecie polskiego lotnictwa wojskowego to wyjątkowy jubileusz. „Oddajemy hołd wszystkim, którzy w podniebnych bojach walczyli o niepodległą Rzeczpospolitą i przez lata budowali zasłużoną renomę żołnierzy biało-czerwonej szachownicy” – napisał szef rządu. Premier przypomniał również chlubne karty polskiego lotnictwa. „Pionierzy naszych sił powietrznych walczyli w powstaniu wielkopolskim, z bolszewikami i wszędzie tam, gdzie wykuwały się losy młodej Rzeczypospolitej. W międzywojniu, tak jak i dzisiaj, lotnicy byli podziwianą elitą. Legenda polskich dywizjonów z czasów drugiej wojny światowej, na czele ze słynnym Dywizjonem 303, trwa i po dziś dzień inspiruje” – podkreślił prezes Rady Ministrów. Mateusz Morawiecki podziękował również wszystkim, którzy służą nie tylko w powietrzu, ale także na ziemi. „Dzisiejsze siły powietrzne nieustannie rozwijają się i doskonalą, by odpowiadać na pojawiające się wyzwania. Żołnierze w stalowych mundurach wypełniają różne zadania, służą w różnych jednostkach, jednak wszystkich ich łączy profesjonalizm i poczucie odpowiedzialności” – zakończył Mateusz Morawiecki.

Podczas apelu pod pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt złożone zostały wieńce, a minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef BBN-u Paweł Soloch wręczyli wyróżniającym się żołnierzom odznaczenia. W dęblińskich uroczystościach wzięli udział m.in. dowódcy i przedstawiciele sił powietrznych krajów sojuszniczych i partnerskich, władze samorządowe oraz przedstawiciele kilku pokoleń polskich lotników.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Rozpoczynamy nową erę
 
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
„Górale” zdobywają miasto
Jedna misja, jeden zespół
Umowa na Feniksy
Cienka niebieska linia
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Z maratonu programowania do wojska
Nowa misja i nowy sprzęt
Głos (z) płonącej Warszawy
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Chorwacki test polskich kadetów
Agresja sowieckiego kolosa
Walka i dyplomacja
Defendery 2019 – część 4
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Modernizacja starów 266
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Klasy wojskowe po nowemu
Stalin czekał i kalkulował
Iranian Chess Game
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Samochód do desantowania
Nowy wiceminister w MON
Śląskie sceny z życia
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polska nie pozostanie osamotniona
Polscy weterani i książę Harry
Thin Blue Line
Festiwal Orkiestr w Mundurach
A Torn Subcontinent
Polscy nurkowie na Islandii
Modernizacja Sokołów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Terytorialsi na wysokościach
Wojsko wraca do Łomży
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Selekcja w pigułce
W Indiach mieli swój drugi dom
Oko na Europę
Irańskie szachy
Sprawdzają Brutusa
GROM Challenge
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Pamięć o tragedii
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Dead to the World
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO