moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pokazy Air Show coraz bliżej

– Jesteśmy na ostatniej prostej przygotowań. W Polsce są już piloci pakistańskich sił powietrznych, niebawem będą pojawiać się kolejne ekipy. W sumie przylecą piloci z 22 krajów – mówił Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON podczas konferencji prasowej dotyczącej Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2018.

– To będą największe i najdłuższe pokazy w historii tego typu imprez w Polsce. Największa będzie też towarzysząca im wystawa statyczna – podkreślał Wojciech Skurkiewicz. Przypomniał, że w wydarzeniu wezmą udział piloci z 22 krajów. Ponad 100 statków powietrznych zaprezentuje się na radomskim niebie. Dodał, że od wczoraj w Polsce są już m.in. samoloty JF-17 Thunder pakistańskich sił powietrznych. Dziś z kolei na radomskim lotnisku wylądowali piloci łotewskiej grupy „Baltic Bees” na sześciu samolotach Aero L-39C Albatros. Niedługo po nich pojawiła się grupa Royal Jordanian Falcons z Jordanii. – Jesteśmy na ostatniej prostej przygotowań. Pojawią się kolejne ekipy, które tu, w Radomiu, będą przygotowywać się do pokazów. Te treningi, stanowiące preludium do pokazów lotniczych, praktycznie rozpoczynają się w tej chwili – mówił Skurkiewicz. Minister przypomniał, że impreza odbywać się będzie w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia lotnictwa wojskowego w naszym kraju.

Gen. bryg. Krzysztof Żabicki, radca koordynator ds. Air Show, podkreślał, że w tym tygodniu będzie wiele okazji, by podpatrzeć w powietrzu próby gości z zagranicy. – Być może będzie to lekka uciążliwość dla mieszkańców Radomia, ale mając na uwadze rangę wydarzenia, liczymy, że nie będzie to stanowiło dużego problemu – mówił generał. Na ręce generała wiceminister Skurkiewicz złożył podziękowania dla całego zespołu, który przez kilka miesięcy przygotowywał pokazy. – Panie generale, proszę przyjąć wyrazy uznania i podziękowania. Jestem przekonany, że będzie to z wielkim zyskiem dla wszystkich miłośników lotnictwa, którzy przyjadą do Radomia w sobotę i niedzielę – mówi wiceminister.

Wojciech Skurkiewicz poinformował też zebranych, że wciąż jeszcze można kupić bilety. – Wiemy, że na sobotnie pokazy bilety już się kończą. Ale proszę się nie martwić. Oprócz sprzedaży na portalu e-bilet i w punktach informacji turystycznej w Radomiu, zdecydowaliśmy, by w dniach imprezy uruchomić sprzedaż w kasach biletowych przed wejściem na radomskie lotnisko. Będą one czynne od 8.30 – mówił wiceszef MON. Dodał, że program niedzielnych pokazów będzie niemal analogiczny do programu sobotniego. Bramy lotniska zostaną otwarte o dziewiątej, a pokazy potrwają do 19.

Blok powietrzny otworzy przelot jednego z najnowszych samolotów Polskich Linii Lotniczych LOT w biało-czerwonym malowaniu w asyście zespołu „Biało-Czerwone Iskry”. – Warto zwrócić uwagę, że te radomskie pokazy będą kontynuacją uroczystości, które w czwartek i piątek będą odbywać się w Dęblinie. Zapraszamy wszystkich, bo w tych dniach będziemy chwalić i sławić polskich lotników – mówił Skurkiewicz.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze odbędą się po raz szesnasty. W tym roku staną się częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i setnej rocznicy powstania wojskowego lotnictwa. Przez dwa dni (25–26 sierpnia) na niebie zaprezentują się odrzutowce, myśliwce, transportowce i śmigłowce. Pokazom w powietrzu będą towarzyszyły wystawy statyczne maszyn sił powietrznych oraz sprzętu i wyposażenia pozostałych rodzajów sił zbrojnych, a także strefy tematyczne dla zwiedzających.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Krew, która łączy
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Psiakrew, harmata!
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Wychodzą z cienia. Terytorialsi świętują Dzień Dumy z Munduru
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Wypadek w PKW UNIFIL
Kosmiczne bezpieczeństwo
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Zanim pojadą na wojnę
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Tu będą się kształcić specjaliści od „niewidocznego pola walki”
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Zbrodnia bez kary
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
F-16 na straży
Fińska armia luzuje rygory
Rezerwa na nowo
Zbrodnia i kłamstwo
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Morska ścieżka kariery
Początek wielkiej historii
Szkoła w mundurze
Wojskowe roboty prosto z Polski
Śmiercionośna Jarzębina
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Debata o bezpieczeństwie
Syndrom Karbali
W hołdzie ofiarom NKWD
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Nie tylko błękitne berety
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Morski lis na polowaniu
Pasja i fart
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Marynarz w koreańskim tyglu
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Polski sukces w Duńskim Marszu
Widok z kosmosu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Adaptacja i realizm
Trening w tunelu aerodynamicznym
Our Only One
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Zabójczy team nad Anglią
NATO i USA o Iranie
Przyszłość polskich Czarnych Panter

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO