moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pokazy Air Show coraz bliżej

– Jesteśmy na ostatniej prostej przygotowań. W Polsce są już piloci pakistańskich sił powietrznych, niebawem będą pojawiać się kolejne ekipy. W sumie przylecą piloci z 22 krajów – mówił Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON podczas konferencji prasowej dotyczącej Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2018.

– To będą największe i najdłuższe pokazy w historii tego typu imprez w Polsce. Największa będzie też towarzysząca im wystawa statyczna – podkreślał Wojciech Skurkiewicz. Przypomniał, że w wydarzeniu wezmą udział piloci z 22 krajów. Ponad 100 statków powietrznych zaprezentuje się na radomskim niebie. Dodał, że od wczoraj w Polsce są już m.in. samoloty JF-17 Thunder pakistańskich sił powietrznych. Dziś z kolei na radomskim lotnisku wylądowali piloci łotewskiej grupy „Baltic Bees” na sześciu samolotach Aero L-39C Albatros. Niedługo po nich pojawiła się grupa Royal Jordanian Falcons z Jordanii. – Jesteśmy na ostatniej prostej przygotowań. Pojawią się kolejne ekipy, które tu, w Radomiu, będą przygotowywać się do pokazów. Te treningi, stanowiące preludium do pokazów lotniczych, praktycznie rozpoczynają się w tej chwili – mówił Skurkiewicz. Minister przypomniał, że impreza odbywać się będzie w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia lotnictwa wojskowego w naszym kraju.

Gen. bryg. Krzysztof Żabicki, radca koordynator ds. Air Show, podkreślał, że w tym tygodniu będzie wiele okazji, by podpatrzeć w powietrzu próby gości z zagranicy. – Być może będzie to lekka uciążliwość dla mieszkańców Radomia, ale mając na uwadze rangę wydarzenia, liczymy, że nie będzie to stanowiło dużego problemu – mówił generał. Na ręce generała wiceminister Skurkiewicz złożył podziękowania dla całego zespołu, który przez kilka miesięcy przygotowywał pokazy. – Panie generale, proszę przyjąć wyrazy uznania i podziękowania. Jestem przekonany, że będzie to z wielkim zyskiem dla wszystkich miłośników lotnictwa, którzy przyjadą do Radomia w sobotę i niedzielę – mówi wiceminister.

Wojciech Skurkiewicz poinformował też zebranych, że wciąż jeszcze można kupić bilety. – Wiemy, że na sobotnie pokazy bilety już się kończą. Ale proszę się nie martwić. Oprócz sprzedaży na portalu e-bilet i w punktach informacji turystycznej w Radomiu, zdecydowaliśmy, by w dniach imprezy uruchomić sprzedaż w kasach biletowych przed wejściem na radomskie lotnisko. Będą one czynne od 8.30 – mówił wiceszef MON. Dodał, że program niedzielnych pokazów będzie niemal analogiczny do programu sobotniego. Bramy lotniska zostaną otwarte o dziewiątej, a pokazy potrwają do 19.

Blok powietrzny otworzy przelot jednego z najnowszych samolotów Polskich Linii Lotniczych LOT w biało-czerwonym malowaniu w asyście zespołu „Biało-Czerwone Iskry”. – Warto zwrócić uwagę, że te radomskie pokazy będą kontynuacją uroczystości, które w czwartek i piątek będą odbywać się w Dęblinie. Zapraszamy wszystkich, bo w tych dniach będziemy chwalić i sławić polskich lotników – mówił Skurkiewicz.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze odbędą się po raz szesnasty. W tym roku staną się częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i setnej rocznicy powstania wojskowego lotnictwa. Przez dwa dni (25–26 sierpnia) na niebie zaprezentują się odrzutowce, myśliwce, transportowce i śmigłowce. Pokazom w powietrzu będą towarzyszyły wystawy statyczne maszyn sił powietrznych oraz sprzętu i wyposażenia pozostałych rodzajów sił zbrojnych, a także strefy tematyczne dla zwiedzających.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wiceminister w MON
 
Ostatni bój wojny obronnej
Thin Blue Line
Żołnierze dzieciom
Fort zagłady
Groty i VIS-y dla armii
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Bożeny do modyfikacji
Silesian Life Pictures
Niechciany traktat
Lotem przeciw bolszewikom
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
68W Means Lifesaver
Życie po zdjęciu munduru
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Gavia na Atlantyku
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Nóż komandosa zdobyty
Polska nie pozostanie osamotniona
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Rescue Like You Would in a War
Nowa misja i nowy sprzęt
Niezwyciężeni znowu trenują
Sosnkowski przywrócony
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Jani, cudem ocalony
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Snajper walczy także z wiatrem
Kolejne Raki dla wojska
Raki strzelały na Bałkanach
Wypadek saperów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Klasy wojskowe po nowemu
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Trening medyczny przed misją
68W znaczy ratownik
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
„Albatros” już na wodzie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Cienka niebieska linia
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Iranian Chess Game
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Rozpoczynamy nową erę
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO