moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska

Wojsko Polskie będzie obecne na Westerplatte 1 września. Dopilnujemy, aby zgodnie z ceremoniałem wojskowym żołnierz odczytał apel pamięci – poinformował w piątek minister Mariusz Błaszczak. Dzisiaj w Gdańsku odbyły się rozmowy między tamtejszym samorządem a Ministerstwem Obrony Narodowej, dotyczące przebiegu rocznicowych uroczystości.

– Tak jak zapowiadałem, Wojsko Polskie będzie obecne na Westerplatte. Prezydent Gdańska w końcu zrozumiał, że jest to miejsce nierozerwalnie związane z żołnierzami. Lepiej późno niż wcale. Przypilnujemy, aby uroczystość odbyła się zgodnie z pełnym ceremoniałem wojskowym – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. To efekt spotkania przedstawicieli MON i samorządu gdańskiego, do jakiego doszło w piątek.

Osiągnięte porozumienie kończy trwający od kilku tygodni spór między resortem obrony a Pawłem Adamowiczem, prezydentem Gdańska, o przebieg obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, które tradycyjnie odbywają się 1 września na Westerplatte. W pierwotnej koncepcji Urzędu Miasta Gdańska, który jest organizatorem uroczystości, nie przewidywano udziału żołnierzy. Dzisiaj strony ustaliły, że Wojsko Polskie będzie obecne na Westerplatte, a apel pamięci odczyta oficer marynarki wojennej. – To żołnierz Wojska Polskiego odczytuje apel. Ja mam oczywiście słowa uznania dla polskich harcerzy, ale na Westerplatte walczyli żołnierze Wojska Polskiego. To była pierwsza bitwa II wojny światowej. Żołnierze odznaczyli się legendarnym męstwem. Obrona Westerplatte przeszła do legendy, a obrońcy byli szanowani przez wojsko niemieckie, które napadło 1 września 1939 roku na Polskę – powiedział minister Błaszczak.

REKLAMA

Kilka dni temu minister Mariusz Błaszczak na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ujawnił, że samorząd gdański nie zaprosił do udziału w uroczystościach 1 września przedstawicieli Wojska Polskiego. Szef resortu obrony oświadczył wówczas, że nie wyobraża sobie rocznicowych obchodów na Westerplatte bez udziału żołnierzy. – Prezydent miasta nie ma prawa do zawłaszczania historii Polski. Nie ma prawa do traktowania Gdańska jako prywatnego folwarku. Gdańsk to część Rzeczypospolitej i historia Westerplatte jest częścią historii naszego kraju – mówił minister. – To skandal! Żądam zmiany tej decyzji – dodał szef resortu obrony.


Film: MON

Prezydent Adamowicz bronił się, sugerując, że minister obrony został wprowadzony w błąd przez swoich pracowników. Na dowód pierwotnych zamiarów samorządu Gdańska MON opublikowało jednak list, jaki Paweł Adamowicz skierował do płk. Romana Gadomskiego, dowódcy Garnizonu Gdańsk. W piśmie datowanym na 20 lipca czytamy m.in.: „W związku ze zbliżającą się rocznicą obchodów na Westerplatte, pragnę poinformować o koncepcji, zgodnie z którą przeprowadzone zostaną tegoroczne uroczystości w dniu 1 września. (…) zamiast asysty wojskowej przewidujemy asystę harcerską, tak aby w oparciu o przedstawicieli młodego pokolenia zbudować emocje towarzyszące tegorocznym uroczystościom”.

– Zaproszenie wojska nie powinno być przywilejem urzędniczym lecz obowiązkiem, gdyż historia na trwałe wpisała żołnierzy w Westerplatte, którzy bohatersko walczyli o obronę tego miejsca – symbolu walki o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny – odpowiedziało w kolejnym komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej.

MC

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
„Sophia”: powrót do domu
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
Sokoły pola walki
Zmiany w ustawie o weteranach
SERE w Bieszczadach
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej
Zmiany w zarządzie PGZ
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Pobiegną dla „Czarnego”
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Rząd za kluczowymi zmianami
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Pretorianin
Mieliśmy oko nad Irakiem
MMA w Sokołowie Podlaskim
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
Szkoła Orląt będzie Akademią
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Abramsy i Bradleye w Polsce
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Prezydent Duda w Białym Domu
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Gwardziści z USA w Krzesinach
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Wojska lądowe świętują
The United States of America Have It Their Way
Terytorialsi w urzędach
Sopka do liftingu
Cisi bohaterowie
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Mastery wylądowały w Krzesinach
Trzeci wróg
Strzały z Procy
Dragoni ruszyli do boju
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
Zmiany w dodatkach służbowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO