moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przed Wielką Defiladą Niepodległości

Nad ranem Wisłostradą defilowało niemal tysiąc żołnierzy i przejechało około 200 wojskowych pojazdów. Tak wyglądała próba do Wielkiej Defilady Niepodległości, która odbędzie się już 15 sierpnia, w dniu Święta Wojska Polskiego. – Zapraszam wszystkich do stolicy. Będzie to wydarzenie, które warto zobaczyć! – zachęca minister obrony Mariusz Błaszczak.

Próba Wielkiej Defilady Niepodległości odbyła się w niedzielę wczesnym rankiem. Był na niej obecny Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – W wyjątkowym roku, roku odzyskania przez Polskę niepodległości, 15 sierpnia spotkamy się na wyjątkowej defiladzie, która będzie poświęcona uczczeniu stulecia naszej niepodległości – mówił szef MON. 

W tym roku zmieniono trasę defilady. W ostatnich latach paradę mogliśmy podziwiać w Alejach Ujazdowskich, a tym razem żołnierze przemaszerują stołeczną Wisłostradą, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. – Nowe miejsce umożliwi pełniejszą prezentację Wojska Polskiego i więcej warszawiaków i tych wszystkich, którzy odwiedzą stolicę 15 sierpnia, będzie mogło obserwować defiladę i poczuć dumę z tego, że przed nimi będą defilowali żołnierze Wojska Polskiego – wyjaśniał szef resortu obrony.

Start defilady jest zaplanowany na godzinę 13. Żołnierze wyruszą przy skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończą przemarsz na skrzyżowaniu z ulicą Karową. Przy Parku Fontann Multimedialnych defiladę przyjmie prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz reprezentanci Sejmu i Senatu RP.

Po zakończeniu parady o godzinie 15 na błoniach Stadionu Narodowego rozpocznie się Wojskowy Piknik Żołnierski „Służymy Niepodległej”. – Będzie tam można nie tylko zobaczyć z bliska sprzęt wojskowych uczestniczących w defiladzie, ale także posmakować żołnierskiej grochówki i porozmawiać z żołnierzami Wojska Polskiego – zapraszał minister Błaszczak.

Podczas konferencji prasowej Mariusz Błaszczak przypomniał również, że dziś przypada rocznica wydarzeń w Tbilisi. – Dokładnie 10 lat temu prezydent Lech Kaczyński oraz przywódcy państw naszej części Europy: Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy uczestniczyli w wielkim wydarzeniu przed parlamentem gruzińskim. Kilka dni wcześniej doszło do inwazji rosyjskiej na Gruzję. Ta wizyta przywódców naszej części Europy spowodowała, że Rosja zatrzymała się. Spowodowała, że dziś Gruzja jest wolnym krajem – mówił szef MON. Przypomniał też, że prezydent Lech Kaczyński ostrzegał wówczas przed zamiarami Rosji. – Powiedział, że wówczas Gruzja, potem Ukraina, potem państwa nadbałtyckie, a później również nasz kraj, Polska, może stać się przedmiotem takiej agresji. Powiedział także, że sprzeciwiamy się takiemu postępowaniu – mówił Mariusz Błaszczak. – Robimy wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce i Polakom. Stąd szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r., stąd obecność wojsk państw sojuszniczych w Polsce – mówił minister.

Co zobaczymy 15 sierpnia?

Wielka Defilada Niepodległości będzie największym tego typu przedsięwzięciem organizowanym dotychczas w Polsce, zarówno pod względem liczby uczestników, zgodności ich wyglądu z historycznym pierwowzorem, jak i różnorodności reprezentowanych przez nich epok – mówią jej organizatorzy z Ministerstwa Obrony Narodowej. Weźmie w niej udział niemal tysiąc żołnierzy, również z armii sojuszniczych, m.in. Stanów Zjednoczonych. Zaprezentują się na niej przedstawiciele wszystkich rodzajów sił zbrojnych: wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych, wojsk specjalnych i wojsk obrony terytorialnej. Swoje pododdziały wystawią także Żandarmeria Wojskowa i Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Dołączą do nich również klasy mundurowe oraz rekonstruktorzy.

Będzie to również niebywała okazja, by zobaczyć sprzęt naszej armii: kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne haubicoarmaty Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, pojazdy saperskie Topola, zdalnie sterowany trał mechaniczny Bożena oraz przeciwlotniczy rakietowy wóz bojowy Osa. Pojawią się też transportery opancerzone sojuszniczych armii: brytyjskie Panthery oraz amerykańskie Strykery.

Nie zabraknie także pojazdów gąsienicowych: czołgi Leopard 2A5 i 2A4, PT-91 Twardy, wozy zabezpieczenie technicznego, haubice samobieżne Krab oraz amerykańskie czołgi M1 Abrams i należący do sojuszników wóz zabezpieczenia technicznego Hercules.

Defiladzie na ziemi będzie towarzyszyć również ta w powietrzu. Nad Wisłą zobaczymy m.in. przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”, myśliwców F-16, Orlików, Bryz, CAS i Herculesów. Zaprezentują się również, po raz pierwszy, szkolne odrzutowce Master. Prócz tego przelecą również śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 Sokół i Mi-14. Pokazy zakończy przelot samolotów przeznaczonych do transportu VIP-ów: G550 oraz B737 w eskorcie F-16.

 

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Rok Żelaznej Dywizji
 
Agresja sowieckiego kolosa
Historia Liberatora wyjaśniona
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Polska nie pozostanie osamotniona
Kosmiczny gość
Pamięć o tragedii
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
GROM Challenge
A Torn Subcontinent
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Chorwacki test polskich kadetów
Cienka niebieska linia
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozpoczynamy nową erę
Irańskie szachy
Nowy wiceminister w MON
Oko na Europę
Iranian Chess Game
Jedna misja, jeden zespół
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Thin Blue Line
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wrzesień ’39 na południu Polski
Sprawdzają Brutusa
Polskie firmy na targach w Londynie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi na wysokościach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Stalin czekał i kalkulował
Klasy wojskowe po nowemu
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Defendery 2019 – część 3
Zapal światło dla ofiar Katynia
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Z maratonu programowania do wojska
W Indiach mieli swój drugi dom
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Samochód do desantowania
Śląskie sceny z życia
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Modernizacja Sokołów
Walka i dyplomacja
Defendery 2019 – część 4
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Nowa misja i nowy sprzęt
Umarły dla świata
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Głos (z) płonącej Warszawy
Wojsko wraca do Łomży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO